اگر گذرنامه مان گم شد چه کار کنیم؟ ، توصیه مهم رئیس پلیس بین الملل ناجا

به گزارش راه ساری، رئیس پلیس بین الملل ناجا از شهروندان خواست که اگر گذرنامه شان را گم کرده اند، موضوع را حتما به پلیس گزارش کنند.

اگر گذرنامه مان گم شد چه کار کنیم؟ ، توصیه مهم رئیس پلیس بین الملل ناجا

خبرنگاران - سردار هادی شیرزاد درباره فعالیت سامانه اینترپل برای گذرنامه های مفقودی گفت: در پلیس بین الملل سامانه ای وجود دارد که آخرین وضعیت گذرنامه های مفقود شده در آن ثبت می شود، بنابراین اگر فردی گذرنامه اش را گم کرده یا گذرنامه اش به سرقت رفته باشد لازم است که حتما موضوع را به پلیس گزارش دهد تا به منظور جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی اطلاعات مربوط به گذرنامه در این سامانه ثبت شود.

وی ادامه داد: همچنین آن دسته از افرادی که گذرنامه شان مفقود شده و قبلا گزارش آن را در سامانه اینترپل ثبت کرده اند، در صورتی که گذرنامه شان را پیدا کرده اند باید موضوع را مجددا به پلیس گزارش کنند تا ما آن را از لیست گذرنامه های مفقودی در سامانه پلیس بین الملل خارج کنیم.

اگر پاسپورت خود را گم کردیم چه کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، هر فرد ساکن شهر تهران به محض گم شدن گذرنامه باید سریعاً با مراجعه به اداره بررسی صلاحیت گذرنامه ایرانی این پلیس، واقع در خیابان شهید مطهری ابتدای خیابان کوه نور، فقدانی گذرنامه خود را به شعبه مربوطه گزارش و با تشکیل پرونده پروسه اخذ گذرنامه جدید را طی کند.

مدت زمان اخذ گذرنامه جدید برای افرادی که برای نخستین بار گذرنامه خود را گم کرده اند، مستلزم 20 روز محدودیت از زمان اعلام فقدان خواهد بود. البته افرادی که ضرورت سفر دارند پس از طرح در کمیسیون، مورد مساعدت قرار می گیرد.

تأکید پلیس بر اعلام سریع مفقودی گذرنامه شهروندان به این خاطر است که در وهله نخست، گذرنامه گمشده مورد جعل و سوءاستفاده افراد سودجو و جاعلان قرار نگیرد و دوم اینکه با توجه به تکاپو و ازدحام احتمالی زائران و مسافران برای خروج از کشور در ایام پیش رو و درخواست تعویض یا اخذ گذرنامه، این دست از متقاضیان با مشکل همراه نشوند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: چمدان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6052

به "اگر گذرنامه مان گم شد چه کار کنیم؟ ، توصیه مهم رئیس پلیس بین الملل ناجا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر گذرنامه مان گم شد چه کار کنیم؟ ، توصیه مهم رئیس پلیس بین الملل ناجا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید