بازنشسته ها نروند، سرمربی تیم ملی نمی آید

به گزارش راه ساری، فدراسیون فوتبال مربی خوب برای تیم ملی می خواهد اما با شرایطی که از نظر اقتصادی دارد حتی نمی تواند برای مذاکره با آن ها پیش قدم گردد.

بازنشسته ها نروند، سرمربی تیم ملی نمی آید

بازنشسته ها نروند، سرمربی تیم ملی نمی آید

سردرگمی بر سر گزینه های جانشینی کارلوس کی روش به اینجا رسیده که خبرها از حدس درباره انتخاب فان مارویک، هروه رنار و لوران بلان به حدس درباره انتخاب الکساندر نوری و برانکو ایوانکوویچ رسید. با اطمینانی کمرنگ تر از خبرهایی که در ابتدا درباره گزینه های مربیگری تیم ملی منتشر می شد و تردیدهای نگران نماینده ای که نشان از ادامه سردرگمی های نیمکت تیم ملی دارد. حالا اما یک واقعیت برای مسوولان فدراسیون فوتبال روشن است و آن اینکه برای انتخاب سرمربی تیم ملی، تأمین هزینه های قرارداد و حساب کردن روی یاری های اقتصادی وزارت ورزش، باید ابتدا مجمع برگزار و تکلیف مدیران بازنشسته معین گردد.

فان مارویک هلندی، زلاتکو دالیچ کروات، هروه رنار و لوران بلان فرانسوی سه گزینه مطرحی هستند که نام شان به عنوان جانشین های کارلوس کی روش مطرح شد. با این حال اما هر یک از آن ها یا مثل فان مارویک با تیم باشگاهی به توافق رسیده و قرارداد بستند و یا خیلی زود در مصاحبه های خود مذاکره با فدراسیون فوتبال ایران را به نوعی رد کردند و خلاصه هر یک از آن ها به نوعی دور شد از احتمال راهنمایی تیم ملی فوتبال ایران.

در کنار این گزینه ها البته در طول یکی، دو هفته اخیر نام های دیگری چون الکساندر نوری و برانکو ایوانکوویچ هم مطرح بوده اما هر یک از آن ها هم در مصاحبه های خود بعد از اعلام این خبر تأکید نموده اند که تصمیمی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران ندارند.

درباره منتفی شدن مذاکرات فدراسیون فوتبال با گزینه های جانشینی کی روش اینجا بخوانید:

گزینه های تیم ملی، یکی یکی پر!

الکساندر نوری هم از تمایلش برای ماندن در بوندس لیگا گفته بود:

خاتمه شایعه حضور نوری در تیم ملی: می خواهم در بوندس لیگا بمانم

اعلام بی اطلاعی گزینه های مورد نظر به این معنی نیست که آن ها از اساس گزینه های فدراسیون فوتبال نبوده اند. بلکه گویای حقیقت ناراحت نماینده تری است و آن اینکه فدراسیون مربی خوب برای تیم ملی می خواهد اما با شرایطی که دارد حتی نمی تواند برای مذاکره با آن ها پیش قدم گردد.

در واقع از زمانی که کارلوس کی روش از ایران رفته و سرمربی گری کلمبیا را پذیرفته، فدراسیون فوتبال تمامی اساسی بالا را در لیست جانشین های کی روش داشته و تمایل دارد برای مذاکره با آن ها پیش قدم گردد. به هر حال زمانش تنگ است و بهتر است تکلیف سرمربی گری تیم ملی فوتبال ایران را تا پیش از سال 98 روشن کند. فدراسیون اما برای مذاکره با هر یک از این اسامی یا حتی گزینه های سطح پایین تر، احتیاج دارد تا خیالش بابت مسائل اقتصادی آسوده باشد تا با گزینه بعدی سرمربی گری تیم ملی بر سر مبلغ قرارداد چانه بزند.

مهدی تاج اما وقتی برای ماندن در سمت ریاست فدراسیون فوتبال، به هر دری می زد تا فدراسیون را نهادی غیردولتی معرفی کند، حساب دردسرهای اقتصادی بعدی را ننموده بود یا تصور می کرد وزارت ورزش به وقتش که برسد باز هم برای یاری اقتصادی به فدراسیون فوتبال کوتاه می آید و آن ها برای قرارداد بستن با سرمربی جدید تیم ملی مشکل خاصی نخواهند داشت.

گزارشی درباره لزوم معین تکلیف بازنشسته های فدراسیون فوتبال را اینجا بخوانید:

خاتمه مماشات نهادهای نظارتی با فدراسیون فوتبال

وزارت ورزش و نهادهای نظارتی بر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان اما این بار برخلاف آنچه مسوولان فدراسیون انتظار داشتند، انعطاف پذیر نبوده اند. مهم تر اینکه به شدت کوشش می نمایند قانونی که اجرایش را به خاطر شرایط حساس تیم ملی و رقابت های جام ملت های آسیا به تعویق انداخته بودند، هر چه زودتر اجرا نمایند.

محمدرضا داورزنی، معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش اما در همین رابطه می گوید: بعد از اتمام مهلت قانون که البته بین دیوان محاسبات و سازمان بازرسی اختلاف وجود دارد، نمی توانیم به فدراسیون هایی که بازنشسته دارند پول دهیم.

بر همین اساس تا زمانی که مجمع سالانه فدراسیون فوتبال برگزار نگردد و درباره اعضای بازنشسته هیأت رییسه تصمیم گیری نگردد، فدراسیون تحت هیچ شرایطی از سوی وزارت ورزش و نهادهای دیگر یاری اقتصادی دریافت نخواهد کرد. اتفاقی که می تواند فدراسیون را به طور جدی با مشکل اقتصادی روبرو کند و طبیعی است که به دنبال همین موضوع تصمیم گیری درباره سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هم تحت تأثیر همین محدودیت های اقتصادی قرار بگیرد. -

فدراسیون حتی اگر صدها نام دیگر هم از میان مربیان تراز اول جهان ردیف کند، در نهایت می داند تا زمانی که تکلیف مدیران بازنشسته اش را معین ننموده باشد، نمی تواند با هیچ یک از آن ها وارد مذاکره گردد و یکی را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کند چون پولی برای راضی کردن این گزینه ها ندارد.

با اینکه مهدی تاج هیچ واکنشی نسبت به این اتفاقات و ابهاماتی که درباره ادامه فعالیت مدیران بازنشسته مجموعه تحت مدیریتش نشان نمی دهد اما داورزنی، معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش در آخرین مصاحبه خود اعلام نموده که هیچ مسئله ای در روند کار فدراسیون فوتبال وجود ندارد و تا خاتمه سال مجمع این فدراسیون هم برگزار خواهد شد: قصد داریم تا خاتمه سال مجمع باید برگزار گردد تا در خصوص برنامه های آینده تصمیم گیری گردد.

رقابت های مقدماتی جام جهانی از خردادماه شروع می گردد و تیم ملی فوتبال ایران برای شناخت سرمربی خود زمان زیادی ندارد. پروسه حساس و سخت انتخاب جانشین کی روش و انتخابی که بتواند موفقیت تیم ملی فوتبال ایران در دوره بعدی جام جهانی را تضمین کند.

2 - 1

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1470

به "بازنشسته ها نروند، سرمربی تیم ملی نمی آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنشسته ها نروند، سرمربی تیم ملی نمی آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید