با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

به گزارش راه ساری، اقتصاد نیوز:بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه اولی و 160 میلیون تومان است. اگر متقاضی خرید خانه ای در ارزان ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه 19 باشید، وام مسکن، نرخ حدود 28 متر از آن را پوشش می دهد.

با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایرنا پلاس، بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن شهر تهران، حجم معاملات به پایین ترین سطح نسبت به 30 ماه گذشته رسیده است. حجم معاملات مسکن در شهریورماه، 2787 مورد بوده که کاهش 15 درصدی شهریور نسبت به مرداد و همچنین کاهش 73 درصدی نسبت به شهریور 1397 را نشان می دهد.

پس از اینکه در تیرماه، متوسط نرخ هر مترمربع واحد مسکونی به 13 میلیون و 350 هزار تومان رسید، سیر نزولی قیمت ها آغاز شد؛ به طوری که این رقم در شهریورماه به 12 میلیون و 670 هزار تومان برای هر مترمربع رسید، قیمتی که نسبت به شهریور سال گذشته، بیش از 56 درصد افزایش یافته است.

البته کاهش سرعت نرخ رشد قیمت ها از خردادماه آغاز شد. بیشترین نرخ رشد ماهانه نرخ مسکن در نیمه نخست امسال، مربوط به اردیبهشت ماه بود که با 12.4 درصد افزایش نسبت به فروردین، به 12 میلیون و 670 هزار تومان رسید. بازار ظرفیت افزایش بیشتری در نرخ مسکن را نداشت و در ماه های بعد، سرعت افزایش نرخ رشد نرخ مسکن، کاهش یافت. نرخ رشد نرخ مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت، 5 درصد بود و بازار مسکن تهران با متوسط نرخ 13 میلیون و 350 هزار تومانی برای هر مترمربع، وارد فصل دوم سال شد.

ورود نرخ رشد قیمت ها به دامنه منفی

در تیرماه، نرخ رشد نرخ مسکن نسبت به خرداد، کمتر از یک درصد بود و در مرداد بود که نرخ رشد قیمت، وارد دامنه منفی شد. متوسط نرخ مسکن در مرداد، کمی بیشتر از 13 میلیون تومان شد و کاهش 2.4 درصدی نسبت به تیر را تجربه کرد. قرارگیری در دامنه رشد منفی، موجب شد در شهریورماه با کاهش 2.8 درصدی نسبت به مرداد، قیمت ها به سطح نرخ اردیبهشت یعنی متری 12 میلیون و 670 هزار تومان بازگردند.

پرونده بازار مسکن تهران در نیمه اول سال

حال باید دید کاهش قیمت ها ادامه دار خواهد بود و می تواند رونق معاملات را در نیمه دوم سال به بازار مسکن بازگرداند؟ پرونده مسکن شهر تهران در نیمه نخست سال 1398 در حالی بسته شد که تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در این بازه 6 ماهه، به حدود 32 هزار و 400 مورد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 56.7 درصد کاهش یافته است. در این مدت، متوسط نرخ یک مترمربع بنای واحد مسکونی در شهر تهران 12 میلیون و 710 هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 88.4 درصد افزایش را نشان می دهد.

بازار مسکن تهران در شهریور

منطقه یک، همچنان رکورددار بیشترین نرخ در بین مناطق 22گانه شهر تهران است. متوسط نرخ هر مترمربع از یک واحد مسکونی در این منطقه بیش از 25 میلیون تومان و حدود چهار برابر ارزان ترین منطقه 19 است. نرخ در مناطق یک تا هفت، از متوسط نرخ شهر تهران، بالاتر است. منطقه 5 با اختصاص 15.4 درصد معاملات به خود، بیشترین سهم جابجایی مسکن تهران را در شهریور داشته است.

بیشترین خانه های معامله شده یعنی 15.7 درصد کل معاملات، مربوط به نقل و انتقال واحدهای 50 تا 60 متری هستند. همچنین 40.8 درصد معاملات مسکن روی واحدهای نوساز اجرا شده است. اقبال بازار به خانه هایی با نرخ کمتر از متوسط شهر، بیشتر است؛ به طوری که 11.8 درصد معاملات، مربوطه به خانه هایی است که متری 7 میلیون و 500 هزار تا 9 میلیون تومان نرخ خورده اند.

قدرت خرید وام مسکن

افزایش قیمت ها در بازار مسکن به جایی رسیده که از تسهیلات مختلف خرید مسکن، سبقت گرفته اند. دریافت وام مسکن، بخش اندکی از سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه را تأمین می کند. بیشترین سهم از نرخ یک خانه را که حداکثر سقف وام دریافتی می تواند پوشش دهد، 28 متر از یک واحد و در منطقه 19 یعنی ارزان ترین منطقه تهران است.

بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه اولی و 160 میلیون تومان است. این میزان وام، در منطقه یک که گران ترین منطقه تهران است، حدود 6 متر از خانه مورد تقاضا را پوشش می دهد. اگر متقاضی خرید در ارزان ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه 19 باشید، وام مسکن ارزشی حدود 28 متر از خانه مورد نظرتان را پوشش می دهد. قدرت این وام در پرمعامله ترین منطقه یعنی منطقه پنج، برابر 10 متر از یک خانه است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5577

به "با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید