برای ساخت سریال به غزالی بیایید

به گزارش راه ساری، شهرک سینمایی غزالی که خود مجموعه ای خاطره انگیز است، سنت های قدیمی ایرانی همچون مراسم روحوضی، سیاه بازی، خیمه شب بازی و شاهنامه خوانی را زنده می نماید.

برای ساخت سریال به غزالی بیایید

مجموعه غزالی که با اضافه شدن لوکیشن های جدید، بزرگتر می شود، زیر نظر سازمان صداوسیما قرار گرفته است؛ این مجموعه متشکل از چند بخش گوناگون است که سال 58 توسط زنده یاد علی حاتمی ساخته شده است و از آن روز تا به امروز میزبان سریال های زیادی چون سربداران، شیخ مفید، امام علی(ع)، مریم مقدس، دنیا پهلوان تختی، کارآگاه علوی، کیف انگلیسی، ولایت عشق، شب دهم، مدار صفر درجه، مردان آنجلس، تبریز در مه، کلاه پهلوی، سرزمین کهن، معمای شاه و آثار تاریخی دیگر بوده است.

قسمت اصلی شهرک سینمایی یعنی همان خیابان لاله زار توسط زنده یاد علی حاتمی احداث شد و با گذشت زمان بخش های دیگری هر کدام به بهانه ساخت یک سریال در دل این مجموعه قرار گرفتند؛ لوکیشن شهر کوفه یادگار سریال امام علی (ع)، شهر سامان یادگار سریال کلاه پهلوی و اورشلیم یادگار سریال حضرت مریم است و لوکیشن های جدید میدان ژاله، خیابان انقلاب، میدان منیریه و خانه دکتر وزیری نیز قرار است به زودی در اختیار بازدیدنمایندگان قرار بگیرد.

مدتی است که لوکیشن شهر کوفه به دلیل تخریب های زیادی که دارد و خطرات احتمالی برای بازدیدنمایندگان بسته شده است. از طرفی دیگر هم قرار است که تا چند ماه آینده لوکیشن های جدیدی که یادگار سریال تازه به اتمام رسیده معمای شاه هستند، در اختیار بازدیدنمایندگان قرار بگیرند.

خبرنگار خبرنگاران ضمن بازدید از شهرک سینمایی غزالی با مدیر شهرک های سینمایی که با تغییر رییس صداوسیما، به مدت بیش از یک ماه است سرپرستی این مجموعه را بر عهده گرفته است، به گفت وگو پرداخت.

فیض آبادی در این گفت وگو اظهار کرد که در دوره مدیریت جدید سازمان صداوسیما بخش گردشگری شهرک سینمایی غزالی نیز به خود سازمان سپرده شده و دیگر در اختیار پیمانکار نیست؛ چراکه با آنالیز مشکلاتی که پیش از این شهرک سینمایی با آنها روبرو بود، به این نتیجه رسیدیم که بهتر است خودمان به بخش گردشگری شهرک رسیدگی کنیم؛ که خوشبختانه در این مدت هم میزان بازدیدها از شهرک سینمایی افزایش پیدا نموده است.

مدیر شهرک های تلویزیونی با اعلام اینکه تصمیم گرفته ایم که در شهرک سینمایی سنت های قدیمی ایرانی همچون مراسم روحوضی، سیاه بازی، خیمه شب بازی و شاهنامه خوانی را زنده کنیم، اظهار کرد: تا به امروز فقط بازدید محیطی از شهرک وجود داشت، اما به تازگی تفریحات محتوایی نیز برای بازدیدنمایندگان در نظر گرفته شده است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با بهره گیری از ظرفیت های شهرک سینمایی، سنت های قدیمی ایرانی همچون خیمه شب بازی، پرده خوانی، سیاه بازی، روحوضی و شاهنامه خوانی را برای بازدیدنمایندگان اجرا کنیم. برای برگزاری این سنت های قدیمی هم با گروه های مختلف و پیشسکوتان این عرصه همکاری دوجانبه خواهیم داشت؛ چرا باید عزیزی مثل اسدالله یکتا در خیابان سیگار بفروشد؟ چرا نباید در شهرک سینمایی که در واقع خانه اصلی اوست به کار مورد علاقه اش بپردازد؟

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای فراهم کردن شرایط مناسب برای بازدیدنمایندگان انجام داده شده، اظهار کرد: این موضوع دغدغه ما هم هست. یکی از معضلات ما این بود که نظارت اجمالی روی بعضی از لوکیشن ها صورت نگرفته بود؛ به عنوان مثال در حال حاضر لوکیشن شهر کوفه به این خاطر که از نظر ایمنی شرایط مناسبی نداشت، بسته شده است؛ اما در چند ماه آینده با پیوستن پروژه امام محمد باقر (ع) به تهیه نمایندگی محسن علی اکبری به جمع ما در شهرک سینمایی، قرار است این لوکیشن بازسازی شود.

فیض آبادی در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به وسعت شهرک های تلویزیونی، برای حفظ امنیت بازدیدنمایندگان برای هر لوکیشن یک متصدی انتخاب نمی شود، اعلام نمود: این پیشنهاد خوبی است، اما در قبال اینکه نیروی انسانی مجموعه هم تقویت شود، که با توجه به روی کار آمدن مدیریت جدید صداوسیما و سیاست های که معاونت سیما و مرکز توسعه فنی سیما دارد، بزودی این اتفاق ان شاءالله رخ خواهد داد. با سیاست های جدید قرار است چندین شهرک دیگر به این مجموعه اضافه شود و نیروی انسانی را تقویت خواهیم کرد.

او در پاسخ به این پرسش که چه راهکاری برای معتادانی که بعضاً در بخش هایی از لوکیشن های شهرک های تلویزیونی دیده می شوند، در نظر دارند، اظهار کرد: متاسفانه این موضوع به هنروران برمی شود. یکی از معضلات ما این است که از هنرورها به صورت سلیقه ای و با کمترین هزینه از سطح خیابان یا از کمپ ها در پروژه ها استفاده می نمایند؛ به همین خاطر برای جلوگیری از این رویه پیشنهادی به سازمان داده ایم و خوشبختانه با آن موافقت شد. قرار شده است که سامانه هنرور را در شهرک های تلویزیونی زیر نظر یک کمپانی که با سیاست های ما هم خوانی داشته باشد، راه اندازی کنیم تا پروژه ها برای هنرور به ما مراجعه نمایند؛ هنرورانی که شناسنامه کاری خواهند داشت و رتبه بندی شده اند. اگر این طرح شروع شود، مساله ورود معتادان به لوکیشن های شهرک های تلویزیونی نیز حل خواهد شد.

مدیر شهرک های تلویزیونی با بیان اینکه اطلاع رسانی مناسبی درباره شهرک سینمایی صورت نمی گیرد، گفت: به همین دلیل می خواهیم برای شهرک های تلویزیونی سایتی راه اندازی و در شبکه های اجتماعی حضور پیدا کنیم.

فیض آبادی اعلام نمود: نمی دانم علت این موضوع چیست، اما برنامه سازان ما به جای آنکه به اینجا (شهرک سینمایی) که برای خودشان است بیایند، به سراغ فضاهای دیگر می فرایند؛ اینجا آنقدر وسیع است که برنامه سازی بخواهد لوکیشن خود را در اینجا تاسیس کند. به نظرم مقداری بی انگیزگی برای حضور در شهرک به وجود آمده بود، که خدا را شکر الان اتفاق خوبی در حال رخ دادن است و با اطلاع رسانی هایی که انجام شده، بیشتر پروژه ها به شهرک سینمایی آمده اند.

او با بیان اینکه لوکیشن های زندان، بیمارستان، مدرسه و کلانتری از مهمترین دغدغه های برنامه سازان ما محسوب می شود، گفت: ساخت این لوکیشن ها با کمترین هزینه و با استفاده از داشته های خودمان جزو طرح هایی است که قرار است بزودی ما در شهرک های تلویزیونی آنها را شروع کنیم؛ ما در اینجا پتانسیل این لوکیشن ها را داریم و فقط احتیاج به بازسازی است. به عنوان مثال ما نما و فضای بیمارستان را داریم و فقط احتیاج به بازسازی دارد. مدتی است که بعضی از برنامه سازان سینمایی و تلویزیونی سوله های بیرون را با رقم ها بالا برای ساخت دکور اجاره می نمایند. این درحالی است که اینجا دکور آمده و با قیمت مناسب برای آنها فراهم است و حتی اگر لوکیشن ها هم در اختیار پروژه دیگری باشند، آنقدر فضای خالی وجود دارد که بخواهند دکور خودشان را بسازند.

فیض آبادی به بازدید علی عسگری (رییس صداوسیما) از شهرک سینمایی اشاره و اظهار کرد: ایشان در این بازدید عنوان کردند که انگیزه بدهید تا برنامه سازان از فضای مجموعه شهرک های تلویزیونی استفاده نمایند. ما هم در حال حاضر آماده ایم. دوستان برنامه ساز فقط بیایند یک روزشان را با ما باشند. خوشبختانه این تفاهم در حال ایجاد شدن است. در واقع این شهرک برای برنامه سازان است. برای بزرگانی مثل عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی و ... است. چرا نباید از آنها در این مجموعه یادی شود؟ چرا نامی از علی حاتمی در این مجموعه برده نمی شود؟

مدیر شهرک های تلویزیونی با اشاره به جنبه گردشگری این مجموعه، اظهار کرد: این مجموعه هم در آینده می تواند همانند شهرک های سینمایی و تلویزیونی کشورهای دیگر یک مکان گردشگری و منبع درآمد مهمی محسوب شود؛ اما منوط به اینکه برنامه سازان به اینجا که خانه خودشان است، بازگردند و اطلاع رسانی درستی صورت بگیرد. در این راستا علاوه بر اینکه سایت رسمی شهرک فعال می شود، در حال آماده سازی تیزری هستیم که از تلویزیون پخش شود.

به گفته مدیر شهرک های سینمایی هم اکنون پروژه های ماه تی تی به کارگردانی داوود میرباقری، سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی، شهرکی ها، شکرستان و سرگشته در شهرک سینمایی مشغول به کار هستند. پروژه معمای شاه نیز آخرین روزهای کاری خود را پشت سر می گذارد و عوامل سریال شهرزاد هم قرار است تا اواخر سال جاری در شهرک حضور پیدا نمایند.

او در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بازدیدنمایندگان می توانند از لوکیشن های سریال معمای شاه مثل خانه دکتر وزیری، میدان منیریه و میدان ژاله بازدید نمایند، یادآور شد: لوکیشن های معمای شاه را هنوز از پروژه تحویل نگرفته ایم ولی به احتمال زیاد از بهمن ماه در اختیار بازدیدنمایندگان قرار می گیرد. به احتمال زیاد، برای نوروز 96 هم بازدیدنمایندگان می توانند از لوکیشن خیابان انقلاب که متعلق به پروژه سرزمین کهن است نیز بازدید نمایند.

مدیر شهرک سینمایی غزالی همچنین از تاسیس یک موزه در شهرک سینمایی اطلاع داد؛ در این موزه قرار است از اشیاء و لباس ها و عروسک های قدیمی سریال ها استفاده شود.

به طور کلی در شهرک سینمایی غزالی انبارهایی برای نگه داری لباس ها و وسایل و عروسک های سریال ها و مجموعه های تلویزیونی قدیمی وجود دارد که با تعرفه های معین در اختیار پروژه های جدید قرار می گیرند؛ به گفته مدیر شهرک سینمایی در گنجینه لوازم صحنه شهرک های سینمایی بیش از 17 هزار قلم وسیله وجود دارد که در 10 انبار نگه داری می شوند. این گنجینه متشکل از یادگاری های سریال های قدیمی است و همه این اقلام دارای یک کد سازمانی و دارای شناسنامه هستند که برای اینکه بتوان آنها را در اختیار پروژه های گوناگون قرار داد، تعرفه هایی برای آنها در نظر گرفته شده است. هر چقدر زمان بیشتر باشد، قیمت تعرفه ها هم کاهش می یابد تا استفاده از آنها برای پروژه ها هم مقرون به صرفه باشد.

انباردار بخش لوازم صحنه شهرک های سینمایی گفت: همچنین انبادار لوازم صحنه مجموعه شهرک سینمایی دارای بالغ با 17 هزار جنس است که در 10 انبار این مجموعه نگه داری می شود. هر کدام از این اجناس داری یک کد شناسایی و تعرفه معینی هستند؛ هرچه قدر زمان بالا می رود، قیت کاهش پیدا می نماید تا به نفع پروژه ها باشد. در حال حاضر ما به پروژه های گروه کودک گرفته تا الف ویژه سینمایی سرویس دهی می کنیم. بخش اعظم وسایل ما به قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم اختصاص دارد.

او ادامه داد: با شروع کار سریال معمای شاه به احتمال زیاد می توانیم وسایل دهه 50 را نیز در اختیار پروژه ها قرار دهیم. جنس های این انبارهای به سه درجه کیفیت تقسیم بندی می شوند. جنس های درجه یک که اصلاً جنبه موزه ای دارند و در اختیار پروژه ها قرار نمی گیرند. جنس های درجه دوم طرح از روی اصل است و جنس های درجه سوم که دکور هستند در اختیار افرادی که عمدتاً نقش سیاهی لشکر را به عهده دارند، قرار می گیرند. جنس های انبار در 17 گروه مختلف قرار گرفته است تا انتحاب را برای طراحان صحنه آسان تر کند. طبق آمار از برج یک (فروردین ماه) تا آخر برج 8 (آبان ماه) نزدیت 12 هزار قلم جنس تحویل پروژه ها داده و پس گرفته ایم. به هر حال اینجا بزرگترین مجموعه وسایل صحنه در کشور است.

مجموعه لباس هم که در آن عروسک های قدیمی مجموعه های تلویزیونی مثل بستنی ها و شهرموش ها وجود دارند، شامل هزاران دست لباس می شود که یادگار سریال های تاریخی مثل امام علی (ع)، مختارنامه، تنهاترین سردار، سربداران، گرگ ها و هزاردستان گرفته تا لباس های جشن های 2500 ساله هستند.

انباردار بخش لباس شهرک سینمایی اظهار کرد: 25 هزار دست لباس در این انبار وجود دارد و بزرگترین و کامل ترین مجموعه لباس کشور محسوب می شود؛ این لباس ها دسته بندی شده اند و از آنجا که این لباس ها قدیمی هستند باید از آنها نگه داری مناسبی صورت بگیرد. به عنوان مثال ما با یک کمپانی خشک شویی لباس قرارداد بسته ایم که پس از تحویل لباس ها به پروژه ای، با هزینه آن پروژه به خشکشویی تحویل می دهیم و دوباره به انبار بازمی گردند. متاسفانه بعضی از پروژه هایی که در سال های گذشته لباس گرفته اند، هنوز آنها را تحویل شهرک نداده اند که در حال حاضر به صورت حضوری یا تلفنی با آن پروژه ها ارتباط گرفته ایم که آن لباس ها را بازگردانیم.

همچنین مدیر شهرک سینمایی با اشاره با عروسک هایی که در انبار این مجموعه هستند، گفت: تلاشمان این است که با کسب اجازه از صاحبان اصلی این عروسک ها، تئاترهای عروسکی در شهرک اجرا کنیم. این عروسک ها که این جا مانده اند، جنبه نوستالوژیک دارند و حیف است که در گوشه انبار باقی بمانند. همچنین بعضی از لباس های پروژه ها در شرایط نامناسبی در بعضی از لکیشن ها پیدا شدند که ما در حال احیای آن لباس ها هستیم.

گفت وگو: فاطمه خلیلی - خبرنگاران

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8407

به "برای ساخت سریال به غزالی بیایید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ساخت سریال به غزالی بیایید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید