بیژن مقانلو: تکواندو جهان پیشرفت نکرده، ما عقب ماندیم، نباید از بازیکنان صاحب رنکینگ غافل شویم

به گزارش راه ساری، سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو گفت: تکواندو جهان پیشرفت نکرده است و اعتقاد دارم ما به دلیل اینکه خودمان را قبول داریم عقب ماندیم.

بیژن مقانلو: تکواندو جهان پیشرفت نکرده، ما عقب ماندیم، نباید از بازیکنان صاحب رنکینگ غافل شویم

بیژن مقانلو در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، در مورد برگزاری مسابقات آزاد کشوری و انتخابی تیم ملی تکواندو گفت: هیچ وقت مخالف برگزاری مسابقات آزاد کشوری، قهرمانی کشور و برترین های لیگ نبودم، اما تا بخواهیم جوانان تازه وارد خود را تا رنکینگ 22 دنیای بیاوریم و مجوز حضور آنها را در مسابقات گرندپری کسب کنیم، زمانی را احتیاج داریم. در این شرایط عملا اگر بازیکنانی در این رنکینگ داریم باید آنها را حفظ کنیم.

وی بیان کرد: اصلا نمی گویم مسابقات انتخابی نباید باشد و اتفاقا انتخابی برای حضور در مسابقات دنیای، آسیایی و بازی های آسیایی باید باشد، اما نباید از بازیکنانی که در میان 32 نفر رنکینگ حضور دارند، غافل بشویم. در زمان راهنمایی تیم ملی دو گروه بازیکن داشتیم. بازیکنانی که فقط مجوز حضور در گرندپری را داشتند و عملا برای حضور در مسابقات دنیای، آسیایی و بازی های آسیایی با جوانان مستعد گروه دیگر انتخابی می زدند تا بهترین ها اعزام شوند.

سرمربی تیم ملی تکواندو در مورد برگزاری مرحله نخست انتخابی تیم ملی تکواندو در رقابت های آزاد کشوری گفت: سیاست کادرفنی برای مسابقات آزاد کشوری را نمی دانم و اطلاعی از اینکه در چه راستایی جلو می روند را ندارم. کادرفنی تیم ملی اعتقاد داشت که بازیکنانی که رنکینگ دارند نیز باید در مسابقات آزاد کشوری حضور داشته باشند و بازیکنان نیز باید این کار را انجام می دادند، اما اگر بازیکنان فغلی که رنکینگ دارند را از دست بدهیم نیز دیگر نمی دانم باید چیکار کنیم.

مقانلو در مورد شکست فرزان عاشورزاده و مصدومیت مهدی خدابخشی در مسابقات آزاد کشوری و صحبت هایی که در مورد به خاتمه رسیدن این بازیکنان، احتیاج به انگیزه و رو شدن دست آنها مطرح شده است، گفت: حرف در این خصوص زیاد است و اصلا این حرف ها را قبول ندارم. در حال حاضر با رصد مسابقات گرندپری و مسابقات بزرگ دیگر می توانیم ببینیم همان بازیکنانی که در دوران فرزان، مهدی و دیگران قهرمان بودند، همچنان نیز قهرمان هستند.

وی تاکید نمود: تکواندو دنیا پیشرفت ننموده است و فکر می کنم ما عقب ماندیم. تکواندو همان تکواندو است و ما نیز همان بازیکنان را داریم، اما خودمان را قبول نداریم. ما فقط دیگران را نگاه می کنیم و خودمان را نمی بینیم و فقط می گویم فلان کشور پیشرفت نموده است، اما نمی گویم آیا ایران نباید پیشرفت کند؟ مگر در گذشته کشورهای دیگر پیشرفت نداشتند؟ در عرض شش ماه تمام بازیکنان ما رنکینگ یک دنیا شدند و در جمع بهترین ها حاضر شدند. سرمربی سابق تیم ملی تکواندو گفت: اگر در المپیک ریو نیز اتفاقاتی افتاد همه از آن مطلع هستیم. این عدم پیروزیت به خاطر غرور، عدم انسجام یا هر دلیل دیگری بود، اما بعد از المپیک یکسری بازیکن جوان و مستعد داشتیم که علاوه بر حفظ آنها باید تعداد جوان دیگر نیز به این نفرات اضافه می کردیم. آیا بعد از المپیک توانستیم بازیکنی به غیر از میرهاشم حسینی را به جمع 32 نفر برتر رنکینگ اضافه کنیم؟ حداقل حالا تا زمانی که بازیکنان ما به جمع نفرات برتر رنکینگ اضافه شوند، بازیکنان رنکینگ دار فعلی را حفظ کنیم تا آنها بتوانند جلوی پیشرفت خیلی از نفرات رنکینگ دار را بگیرند تا جوانان ما به این نفرات برسند.

مقانلو اضافه نمود: اصلا مخالف رقابت های انتخابی نیستم و برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا، بازی های آسیایی و دنیای در زمان ما، تمام نفرات گرندپری موظف به حضور در رقابت انتخابی و مبارزه با جوانان بودند. اینکه بازیکن حاضر در گرندپری در مسابقات آزاد کشوری حاضر گردد و به هر دلیلی آسیب ببیند، ببازد و حذف گردد و در ادامه او را به اردو دعوت کنید اصلا توجیه ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که اعتقاد ندارد باید بازیکنانی مانند فرزان عاشورزاده در مسابقات آزاد کشوری شرکت می کرد، گفت: بازیکن ما در رنک 7 دنیا قرار داشت و زمانی برای خودش آقایی می کرد.در حال حاضر نیز به رتبه 11 رنکینگ سقوط نموده است، اما بازیکنی را نداریم که جایگزین او کنیم. بهتر بود در این شرایط او را حفظ می کردیم تا حداقل جلوی بهترین های دنیا را بگیرد. البته باید این بازیکنان برای حضور در مسابقات دنیای در انتخابی شرکت می کردند، اما معتقدم نباید در مسابقات آزاد کشوری بازی می کردند. در زمان ما، قهرمان آزاد کشوری، قهرمان کشور، بهترین های لیگ و بهترین های تورنمنت انتخاب می شدند و برای حضور در مسابقات دنیای، بازی های آسیایی و قهرمانی آسیا با بازیکنان گرندپری ما مبارزه می کردند.

بهترین مربی دنیا در سال 2015 در مورد اینکه چه کارهایی باید برای احیای قهرمانان سابق تیم ملی انجام داد، گفت: بهترین ها در ایران حضور دارند و همواره گفتم در ایران پتانسیل است، اما نحوه نگرش و استفاده از این پتانسیل مهم است. هر مربی یک سیاستی دارد و این خیلی مهم است. مقانلو اگر قرار بود در زمان حضور در تیم ملی 10 گل بزند، پیروز به زدن 9 گل شد، اما همه یک گل زده نشده که شاید خودش نیز در آن مقصر نبود را می بینند. هیچ کسی نمی گوید 9 گل زده است و ببینیم چکاری انجام داده است و حداقل تا حدودی از مثبت های آنها استفاده و منفی ها را انجام ندهیم.

مقانلو اضافه نمود: بارها گفته شده است که می خواهیم حکایت مسابقات المپیک ریو تکرار نگردد. ریو تمام شد و رفت، الان نیز تنها اتفاقی که افتاده از دست رفتن داشته هایمان است. تکواندو ایران چند سال آقا و یک دنیا بود. در حال حاضر نیز تنها دعا می کنم تا هر روز بهتر از دیروز باشیم، چرا که ما نیز از این کشور بیرون می رویم و افتخار تکواندو ایران افتخار ما است.

وی در مورد اینکه صحبتی با فریبرز عسکری در مورد مسائل تیم ملی در مسابقات آزاد کشوری داشته و در صورت احتیاج تمایلی برای مشاوره فکری به عسکری دارد، به خبرنگاران گفت: اصلا صحبتی در این خصوص نداشتیم و عسکری سرمربی و تصمیم گیرنده تیم ملی است و او سیاست های تیم ملی را با مجموعه کادرفنی طراحی می نماید. بیژن مقانلو نیز چیزی بلد نیست که بخواهد به کسی بگوید و همه بعد از المپیک بارها این را بیان کردند. من نیز می ترسم تا چیزی بگویم تا روند پیشرفت دچار مشکل گردد(باخنده).

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1115

به "بیژن مقانلو: تکواندو جهان پیشرفت نکرده، ما عقب ماندیم، نباید از بازیکنان صاحب رنکینگ غافل شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیژن مقانلو: تکواندو جهان پیشرفت نکرده، ما عقب ماندیم، نباید از بازیکنان صاحب رنکینگ غافل شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید