تبدیل DNA به واکسن ضدکرونا با نانومهندسی

به گزارش راه ساری، راهبرد جدیدی برای فراوری واکسن ارائه شده که در آن رشته های DNA تازده شده و شبیه به ساختار ویروس در می آید. سپس روی سطح آن با پروتئین های ویروسی پوشش داده می گردد. محققان در حال استفاده از این فناوری برای فراوری واکسن ضدکرونا هستند.

تبدیل DNA به واکسن ضدکرونا با نانومهندسی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با تا زدن رشته های DNA و ایجاد ساختارهایی شبیه به ویروس، ذراتی مشابه ویروس HIV ساختند که می تواند موجب تحریک شدید سیستم ایمنی بدن گردد. این ساختار درون محیط آزمایشگاهی و روی سلول های کشت داده شد و مورد آزمایش نهاده شد و نتایج امیدوارنماینده ای به دست آمده است. محققان معتقدند که این فناوری ممکن است در آینده نزدیک راهکاری برای فراوری واکسن ضد ایدز باشد.

رشته های تاخورده DNA در این پروژه، از نظر ابعاد و شکل بسیار شبیه به ویروس هستند و روی سطح آنها با استفاده از پروتئین های ویروس HIV پوشانده شده است. این پروتئین ها که در واقع آنتی ژن بوده، دارای الگوهایی هستند که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می گردد و پاسخ جدی در بدن ایجاد می نمایند.

پژوهشگران روی توسعه واکسن با استفاده از این فناوری کار می نمایند و در حال حاضر آنها در حال توسعه واکسن ضد کرونا با این فناوری هستند و پیش بینی می نمایند که این نوع واکسن ها را بتوان برای طیف وسیعی از بیماری های ویروسی به کار برد.

دارل ایروان، از محققان این پروژه می گوید: قوانین طراحی که در این پروژه به کار رفته از نظر ژنتیکی قابل استفاده برای آنتی ژن های بیماری های مختلف است.

نتایج این پروژه در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

بث می گوید: ساختار DNA شبیه به گیره است، بنابراین می توان آنتی ژن ها را در آنجا قرار داد. این ذرات شبیه به ویروس به ما این امکان را می دهد که برای اولین بار اصول مولکولی بنیادین تشخیص توسط سلول ایمنی بدن را دریابیم.

ویروس های طبیعی، نانوذرات حاوی آنتی ژن هستند که تصور می گردد سیستم ایمنی بدن (به ویژه سلول های B) برای شناخت موثر چنین آنتی ژن هایی تکامل یافته است. اکنون واکسن ها از ساختارهای ویروس طبیعی تقلید می نمایند و اعتقاد بر این است که چنین واکسن های حاوی نانوذرات در فراوری پاسخ سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند.

با این حال، معین اندازه ذرات و فاصله میان آنتی ژن ها و تعداد آنتی ژن در هر ذره برای دانشمندان چالش برانگیز بوده است. این گروه نشان دادند که با استفاده از تازدن DNA می توان این شاخص ها را به دلخواه مدیریت کرد.

انتهای پیغام/

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10418

به "تبدیل DNA به واکسن ضدکرونا با نانومهندسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل DNA به واکسن ضدکرونا با نانومهندسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید