تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، پروفسور شرینا مهد سیدیک، در اولین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی که به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: چراکه بیماران سرطانی جزء گروه های پرخطر به شمار می آیند.

تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

وی ادامه داد: بعد از آغاز همه گیری کرونا شماری از بیماران سرطانی که در بیمارستان در حال شیمی درمانی بودند، مرخص و مجبور شدند درمان خود را به شکل درمان دارویی در منزل ادامه دهند.

وی با ارائه مثال های دیگری از شیوه درمان این بیماران گفت: بعضی از بیماران هم که از شهری برای درمان به شهر دیگری می رفتند با سختی و چالش های جدیدی روبرو بودند، زیرا بر اساس قوانین جدید سفر و حرکت در مالزی محدودیت هایی در این دوره وجود داشت. خانواده ها نمی توانستند بیمار را همراهی کنند و در هر وسیله نقلیه فقط باید یک نفر می نشست.

استاد مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پوترای مالزی گفت: وزارت بهداشت مالزی سعی کرد با ارائه مشاوره های تلفنی، مجازی و خدمات برخط و همچنین برگزاری وبینار، این خلا را جبران کند.

وی به دیگر اقدامات اشاره کرد و گفت: گروه ها و نهادهای مردمی حامیان بیماران سرطانی نیز بیکار ننشستد و ضمن حمایت های مالی از این بیماران توصیه ها و پیشنهادات لازم را به آنها ارائه دادند.

شرینا مهد سیدیک گفت: به این بیماران توصیه شد تا حد ممکن در خانه بمانند، سبک زندگی و رژیم غذایی سالمی داشته باشند، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند. حتی از آنها خواسته شد تا احساسات و استرس خود را مدیریت کنند زیرا بر جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک می کند.

وی افزود: اطلاعات زیادی روی سایت های مختلف و به شکل برخط در مورد همه جنبه های زندگی به بیماران سرطانی و حتی از آنها خواسته شد اگر احساس بیماری می کنند یا علائم کرونا را دارند، پیش از اینکه به بیمارستان بروند ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

وی گفت: این اقدامات و ارائه خدمات غیرحضوری، برخط، تلفنی و حمایت های مختلف از این بیماران از ابتلای آنها به کرونا تا حد زیادی جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگاران، هفتمین برنامه نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در دو روز و به صورت مجازی در 18 و 28 ماه مه (29 اردیبهشت و 8 خرداد) برگزار می شود. این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر 1398) در چین و ابتلای بیش از چهار میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصد هزار نفر به دلیل ابتلا به آن، در اولین جلسه به نام تبادل تجربیات و مشاهدات نیروی درمان در کشورهای اسلامی روز 29 اردیبهشت میزبان مقالات و سخنرانی های علمی شماری از پژوهشگران و پزشکان است.

این نشست ها با هدف همکاری های علمی و فناورانه برای مبارزه با کرونا در کشورهای مختلف و مدیریت بحران ناشی از آن و استفاده از دستاوردهای یکدیگر، هم افزایی توانایی ها و ظرفیت های دانشمندان و متخصصان و مشاهدات نیروهای درمان در کشورهای اسلامی و با حضور شماری از پژوهشگران جوان، نیروهای درمان و مقامات برگزار می شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان ایرانی بیماری های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می رسانند.

تا به امروز مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست های استپ بوده اند.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9352

به "تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه مالزی در جلوگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید