تحقیقات هوآوی در زمینه شبکه های 6G

به گزارش راه ساری، هنوز شبکه 5G در بسیاری از کشورها فراگیر نشده است ولی هوآوی با نوآوری های خود به دنبال خلق شبکه های 6G با سرعتی معادل صد برابر نسل پیشین است. شرکت هوآوی برای توسعه 6G با مراکز پژوهشی مختلفی همکاری می کند.

تحقیقات هوآوی در زمینه شبکه های 6G

به جرأت می توان گفت که سرعت پیشرفت پهنای باند اینترنت همراه، به مراتب بسیار بیش از اینترنت ثابت نظیر ADSL و شبکه های محلی است؛ این روند پس از ارائه اینترنت 3G سرعت بیشتری به خود گرفته و بخش اعظم این پیشرفت را مدیون شرکت هایی مانند هوآوی هستیم که در صنعت مخابرات پیشرو هستند.

با وجود اینکه هنوز بسیار از کشورها اینترنت 5G را تجربه نکرده اند، کمپانی Huawei تحقیقات خود روی فناوری 6G را آغاز کرده است. رن ژنگفی، بنیان گذار هوآوی به تازگی تأیید کرده که این شرکت مرحله تحقیق و توسعه فناوری ارتباطی 6G را آغاز کرده است. او همچنین اطلاعاتی را در این زمینه ارائه کرده است که می تواند جالب توجه باشد.

مؤسس هوآوی با بیان این که اگرچه مراحل R&D شبکه 6G آغاز شده، اما ورود آن به بخش مصرفی و تجاری، در 10 سال آینده اتفاق خواهد داد. به نظر می رسد که هوآوی نخستین شرکتی است که به طور رسمی از کار روی فناوری 6G برای سال های آینده سخن می گوید. بد نیست بدانید که سرعت شبکه 6G به نسبت شبکه 5G تا 100 برابر بیشتر است.

شبکه 6G تنها برای گوشی های هوشمند و اینترنت همراه طراحی نمی شود؛ این شبکه با پهنای باند بسیار بالای خود برای اینترنت اشیا، خودروهای خودران، صنایع و کارخانه های هوشمند و سایر زمینه ها استفاده خواهد شد؛ همان طور که هدف اصلی از ارائه اینترنت 5G چیزی فراتر از گوشی های هوشمند بوده و امروزه شاهد توسعه 5G برای کاربردهایی مثل کنترل ماشین های غول پیکر و خودروهای خودران هستیم.

به عقیده رن ژنگفی، یکی از مهمترین دلایلی که توسعه و راه اندازی اینترنت 6G را طولانی می کند، تدوین قوانین و پروتکل های آن است. با توجه به گفته های بنیان گذار این شرکت، هوآوی هم اکنون به شکل موازی در حال کار روی نسل دوم شبکه 5G و 6G است. این در حالی است که کشورهایی مانند روسیه در حال آماده سازی زیرساخت های 5G هستند و در کشورهایی مانند انگلستان و کره جنوبی، شبکه 5G در دسترس است.

از سوی دیگر می توان هوآوی را بزرگترین توسعه دهنده شبکه 5G در جهان دانست. این شرکت همواره در تلاش برای جذب قراردادهای تجاری به منظور راه اندازی شبکه های پیشرفته 5G بوده و تنها از ژوئن سال 2019 تا کنون، بیش از 50 قرارداد تجاری بدین منظور با این کمپانی بسته شده است.

نباید نادیده گرفت که برخی شرکت های دیگر نیز اعلام کرده اند که به فکر توسعه شبکه 6G افتاده اند. به این ترتیب به نظر می رسد که رقابت بین هوآوی از چین و شرکت هایی از کره جنوبی در این زمینه آغاز شده است. با وجود این، هوآوی تجربه شبکه قدرتمند 5G را در دو نسل در کارنامه خود دارد و همین می تواند برگ برنده این کمپانی باشد.

جالب است بدانید که شرکت هوآوی در کشور کانادا در حال همکاری با بیش از 13 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی است تا کار توسعه شبکه 6G را به بهترین شکل انجام دهد. هرچند که نباید حداقل تا 10 سال آینده منتظر شبکه 6G آن هم به شکل فراگیر باشیم، اما این خبر نشانه خوبی از سرعت و اهمیت به پیشرفت اینترنت های همراه است. دور شدن از سیستم های کابل کشی و البته استفاده از اینترنتی با پهنای باند 100 برابر بیش از شبکه 5G، می تواند جهان تکنولوژی را دگرگون کند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5844

به "تحقیقات هوآوی در زمینه شبکه های 6G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیقات هوآوی در زمینه شبکه های 6G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید