تشخیص علائم زوال عقل توسط ام.آر.آی

به گزارش راه ساری، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس (Washington University in St. Louis) نشان می دهد اسکن ام.آر.آی می تواند سه سال زودتر و به طور دقیق پیش بینی کند که آیا فرد در آینده دچار زوال عقل خواهد شد یا خیر.

تشخیص علائم زوال عقل توسط ام.آر.آی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، یک ابزار تشخیصی می تواند افرادی را که در معرض بیماری زوال عقل قرار دارند را شناسایی کند، تا افراد هرچه سریع تر اقداماتی را به منظور پیشگیری از آن انجام دهند.

در پزشکی و روان پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز که با تغییر شخصیت و نئاندرتال شدن و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است را زوال عقل یا دمانس می نامند. شایع ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است.

با اینکه پژوهشگران بر این باورند نژاد یک ابزار تشخیصی روشن و سازگار برای تشخیص آغاز زوال عقل است اما بسیاری از پژوهشگران نیز معتقدند که سال ها پیش از پیشرفت تخریب سلولهای عصبی طول می کشد تا علائم قابل ملاحظه ای از شرایط مانند بیماری زوال عقل و بیماری آلزایمر آشکار گردد. برای مثال، هنگامی که یک فرد از بیماری آلزایمر رنج می برد، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا روند پیشرفت این بیماری کند گردد.

مطالعات متعدد و جالب نشان می دهد که ابزارهای تصویربرداری مانند پت اسکن یا برش نگاری با گسیل پوزیترون(PET scans) ممکن است در تشخیص بیماری آلزایمر قبل از ظاهر شدن مفید باشند، اما این نوع اسکن ها گران بوده و به طور گسترده در دسترس نیستند. گروهی از دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس و دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو در مطالعه اخیرشان یک روش جدید تشخیص زوال عقل را یافته اند. آنها بر این باورند که توسط فناوری تصویربرداری ام.آر.آی که در دسترس عموم واقع شده است، می توان چند سال زودتر علائم بیماری آلزایمر را پیش بینی کرد.

روش جدیدی که آنها به عنوان ابزار تشخیصی از آن استفاده کردند، تصویربرداری پخش تانسور(diffusion tensor imaging) نام دارد. در این روش، پژوهشگران می توانند مغز انسان را اسکن نموده و علائم آسیب به ماده سفید(white matter) را شناسایی نمایند.

ماده سفید یکی از بخش های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می دهد و بطور عمده از سلول های گلیال و آکسون های میلینه تشکیل شده است. این آکسون ها پیغام ها را از مخ به سایر بخش های سیستم عصبی منتقل می نمایند. در ماده سفید به جز بافت چربی، مویرگ ها و عروق مشاهده می شوند. فسفولیپیدها در ماده سفید فراوانند.

سایرس آ راجی(Cyrus A. Raji) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تصویربرداری پخش تانسور روش اندازه گیری حرکت مولکول های آب در طول ماده سفید است. اگر مولکول های آب به طور معمول حرکت ننمایند، آسیب هایی به ماده سفید وارد می گردد که سبب مسائل شناختی می گردد.

با استفاده از اسکن کل مغز، این روش قادر به شناسایی و پیش بینی کاهش درک شناختی افراد با دقت 89 درصد و سه سال زودتر از اینکه علائم ظاهر گردد، بود.

راجی در ادامه اضافه نمود: ما می توانیم بگوییم اسکن پخش تانسور افرادی که در معرض ابتلا به زوال عقل بودند در مقایسه با افراد سالم، اختلافاتی داشت. ما در این مطالعه نشان دادیم که یک اسکن ام.آر.آی می تواند بیماری زوال عقل را تقریبا 2.6 سال زودتر از اینکه علائم ظاهر شوند، تشخیص دهد اکنون ما قصد داریم تا در آینده ابزارهای کامپیوتری را که بتواند اسکن بیمار را به طور کاملا دقیق تجزیه و تحلیل و پیش بینی کند، توسعه دهیم.

این مطالعه روز یکشنبه 25 نوامبر در نشست Radiological Society of North Americaدر شیکاگو ارائه خواهد شد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 799

به "تشخیص علائم زوال عقل توسط ام.آر.آی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص علائم زوال عقل توسط ام.آر.آی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید