تشکیل دبیر خانه دائمی تاب آوری در برابر حوادث در مجمع شهرداران آسیایی

به گزارش راه ساری، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از پیشنهاد تشکیل دبیر خانه کمیته های دائمی تاب آوری در برابر حوادث در مجمع شهرهای آسیایی اطلاع داد.

تشکیل دبیر خانه دائمی تاب آوری در برابر حوادث در مجمع شهرداران آسیایی

به گزارش خبرنگاران، احمد صادقی در پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی با حضور شهرهای آسیایی که در غازیانتپ ترکیه برگزار گردید، ضمن سخنرانی به عنوان رئیس پنل تاب آوری شهری، با بیان این که در واقع هدف از تاسیس این مجمع ایجاد شبکه ارتباطی میان شهرهای آسیایی است، گفت : طی سال های گذشته شاهد همکاری شهرهای آسیایی در جهت برطرف مسائل موجود در منطقه بوده ایم و امیدوارم این مجمع در آینده قدرتمندتر و کاربردی تر به فعالیت های خود ادامه دهد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اعلام این که تهران به عنوان شهر بنیان گذار و مقر دبیرخانه دائمی مجمع شهرداران آسیایی انتخاب شده، اضافه کرد: در بخش های مختلف فعالیت های مجمع شهرداران آسیایی شامل توسعه روابط و همکاری های فنی با اعضا و همکاری های شهر با شهر؛ ایجاد شبکه همکاری میان سازمان ها و نهادهای تخصصی منطقه ای و بین المللی و مراحل مربوط به آماده سازی اجلاس و کنوانسیون های بین المللی و تشکیل کمیته ها و کارگروه های مختلف، مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس پنل تاب آوری شهری در پنجمین مجمع شهرداران آسیایی با بیان این که شعار این مجمع در امسال هوشمند سازی، تاب آوری و زیست پذیری است گفت: شهری که هوشمند و تاب آور است قطعا می تواند زیست پذیر نیز باشد، اگر بخواهیم نقش خود را در قرن 21 به خوبی ایفا کنیم، باید شهرهای خود را تاب آور بسازیم و فناوری های روز را کاربردی به کارگیریم تا شهری با حمل و نقل و انرژی های هوشمند در جهت آسایش و خدمت به شهروندان داشته باشیم.

صادقی در ادامه با بیان این که ما باید خود را در برابر حوادث طبیعی و انسان ساز تاب آور کنیم، توضیح داد: در واقع باید بتوانیم در زمان حوادث پاسخگوی شرایط به وسیله آمادگی در زمینه های مختلف باشیم و همچنین و در کنار این آمادگی، بتوانیم پس از حادثه شهروندان را در کوتاه ترین زمان ممکن به چرخه زندگی عادی بازگردانیم.

وی با بیان این که قرن 21، قرن آسیا است توضیح داد :اگر دنیا میخواهد در آرامش باشد باید آسیا با توجه به ظرفیت های بسیاری که دارد در آرامش قرار گیرد که باید این ظرفیت ها در قرن حاضر برای دست یابی به صلح پایدار توسعه پیدا نموده و شهرهای آسیایی را زیست پذیر کند.

رئیس پنل تاب آوری شهری، در پنجمین مجمع شهرداران آسیایی، با اعلام این که مقدمه زیست پذیر کردن، استفاده از تکنولوژی های نوینی است که تاب آور کردن شهرها را به دنبال خواهد داشت، اذعان کرد: متاسفانه در شهر های آسیایی به ویژه کشورهای واقع در آسیای میانه، با توجه به فقر شهر ها، شاهد توسعه کمتری هستیم، از همین رو مسائل بسیار زیادی دست به گریبان آن ها است.

وی ادامه داد: متاسفانه از حوادث طبیعی گرفته تا حوادث انسان ساز، جنگ و خونریزی، عدم ثبات منطقه و تغیرات اقلیمی در چند سال گذشته دست به دست هم داده تا علاوه بر این که توسعه این شهرها امکان پذیر نباشد، شاهد مرگ و میرهای بسیاری هم در آن باشیم .

جانشین شهردار در سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران مهاجرت از کشور های جنگ زده و غیر امن به کشور های دیگر را یکی از مسائل شهر ها بر شمرد و اضافه کرد: موضوع آب های آلوده، خشکسالی، سیل زلزله و حوادث ترافیکی از دیگر مسائل این شهرها است.

وی در ادامه، با بیان این که دولت ها توان حمایت از توسعه شهرها را ندارند، گفت: ضروری است دولت های محلی یا همان شهرداری ها پا به میدان بگذارند. این مجمع با گذشت ده سال از شکل گیری آن یک پتانسیل بسیار بالایی است که شهرداران می توانند تجارب خود را در اختیار یک دیگر قرار داده و ضمن گزارش فعالیت های خود از اقدامات موفق یک دیگر استفاده نمایند . صادقی خاطر نشان کرد: در کوشش هستیم تا در بیانیه خاتمهی این دوره از مجمع بتوانیم دبیر خانه کمیته های دائمی را در حوزه تاب آوری در برابر حوادث پایدار نموده، همچنین موضوعات مربوطه را به صورت دائمی پیگیری کنیم.

وی اقدامات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران را که مورد توجه حاضرین در مجعع قرار گرفته بود از جمله، ارزیابی ریسک و برنامه ریزی برای کاهش خطر پذیری محلات شهر تهران، تشکیل گروه های دوام در محلات و مدرسه آماده برشمرد و از سامانه هشدار سریع زلزله و سیستم پایش تاب آوری شهر تهران به عنوان یکی از پیشرفته ترین برنامه های این حوزه یاد کرد که برای ارتقای امنیت این شهر در مقابل حادثه، اجرایی شده است.

صادقی در ادامه اضافه کرد: در برنامه سوم توسعه شهر تهران به موضوع تاب آوری و ارتقای شیوه های حفاظت از شهروندان در مقابل حوادث تاکید شده است. وی موضوع استفاده از پتانسیل محلات را یکی از موضوعات اصلی برنامه ریزی های شهرداری تهران معرفی و عنوان نمود: میزان ریسک زندگی در محلات باید معین گردد و با هدف گذاری محله، مسجد و مدرسه باید آموزش به شهروندان در راس امور قرار بگیرد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اجرای طرح مدرسه آماده، تهیه سند کاهش خطرپذیری، راه اندازی سامانه هشدار سریع و سامانه پایش تاب آوری تهران را از برنامه هایی دانست که وی در خاتمه برگزاری نشست تخصصی تاب آوری شهرها را مفید ارزیابی کرد و گفت که این برنامه می تواند الگوی مناسبی را در رابطه با یکپارچه کردن مدیریت شهری در حوزه بحران ارائه دهد.

گفتنی است پنجمین مجمع شهرداران آسیایی با مجموعه نشست های تخصصی در حوزه های مختلفی چون تاب آوری شهری، هوشمند سازی، زیست پذیر کردن شهرها، حمل و نقل شهرهای آسیایی، با حضور مدیران و کارشناسان شهری از ایران و نیز سایر شهرهای آسیایی در تاریخ 8 الی 11آذرماه امسال در شهر غازیانتپ برگزار گردید.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 873

به "تشکیل دبیر خانه دائمی تاب آوری در برابر حوادث در مجمع شهرداران آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل دبیر خانه دائمی تاب آوری در برابر حوادث در مجمع شهرداران آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید