تصمیم هایی که تا ابد منجر به حسرت می شوند

به گزارش راه ساری، ما آدم ها در طول روز تصمیم های زیادی می گیریم. بعضی از آن ها چندان مهم نیستند اما بعضی از آن ها به قدری مهم هستند که تاثیری ماندگار در طول عمرمان خواهند داشت.

تصمیم هایی که تا ابد منجر به حسرت می شوند

تحقیقات نشان داده است که هر فردی در طول روز بیش از 70 بار تصمیم گیری می نماید و این میزان بالا منجر به پدیده ای به نام خستگی تصمیم گیری می گردد که به موجب آن مغز نیز مثل عضلات خسته می گردد.

در تحقیقاتی در دانشگاه تگزاس نشان داده شده است حتی زمانی که مغز ما انسان ها خسته نیست باز هم دریافت تصمیم درست برای آن سخت است. زیرا هنگام تصمیم گیری مغز به جای این که روی اطلاعات جمع آوری شده تمرکز کند روی جزئیات خاطرات تمرکز می نماید.

به عنوان مثال زمانی که یک ماشین جدید خریده اید و نمی دانید که آیا روکش های چرم بخرید یا نه؟ با وجود این که می دانید توانایی اقتصادی اش را ندارید اما ذهن تان ناخودآگاه به خاطراتی که از بوی خوب و احساس خوبی که روی جایگاه های چرم اتومبیل برادرتان داشتید تمرکز می نماید. در حالی که باید به دردسر بدهی ها و قسط های خرید آن فکر کنید.

برخی از تصمیم گیری ها بسیار جزئی و ناچیز هستند. مثلا چه غذایی بخورم، چه مسیری را برای رانندگی انتخاب کنم، وظایفم را به چه ترتیبی انجام دهم. اما برخی از آن ها سخت و مهم هستند مثل کدام پیشنهاد شغلی را قبول کنم، آیا بخاطر کسی که دوستش دارم در شهر دیگری زندگی کنم؟ مغز ما صرفنظر از درجه اهمیت تصمیم گیری حفظ چشم اندازهایی که برای تصمیم گیری مناسب به آن احتیاج داریم را سخت می نماید.

برونی ویر که پرستار نگهداری از بیماران در شرف مرگ بود معمولا از بیماران درباره بزرگ ترین حسرت ها و پشیمانی های شان سوال می پرسید. همه آن ها 5 حسرت مشترک داشتند. با مطالعه این حسرت ها اطمینان حاصل می کنید که تصمیم های درستی گرفته اید قربانی تصمیم ها نمی شوید.

ای کاش بر اساس نظر دیگران تصمیم نمی گرفتم

وقتی در زندگی بر اساس نظر و عقیده دیگران تصمیم گیری کنید دو اتفاق می افتد:

شغل تان را اشتباه انتخاب می کنید: افراد زیادی از رشته ای که انتخاب نموده اند و یا شغلی که به دنبال آن رفته اند پشیمان هستند. چه به دنبال تایید والدین باشید و چه به دنبال پرستیژ، انتخاب غلط تصمیمی است که برای همواره با شما خواهد ماند.

روحیات خودتان را نادیده می گیرید: وقتی بیش از حد به این اهمیت بدهید که رئیس تان چه فکری درباره شما می نماید، یا همسرتان با چه مقدار پول شاد می گردد و یا اگر شکست بخورید چقدر بد می گردد در واقع روحیات خودتان را نادیده گرفته اید.

بهترین راه برای این که کمتر به نظرات و عقاید دیگران اهمیت بدهید این است که بدانید نظرات دیگران فقط در حد نظر هستند. خود ارزشیواقعی از درون می آید.

ای کاش سخت کار ننموده بودم

سخت کوشی بهترین راه برای تاثیر گذار بودن در جهان، یاد دریافت، کامل شدن و گاهی اوقات پیدا کردن شادی است اما اگر به خاطر دیگران باشد مشکل ساز است. اغلب برای به دست آوردن پول برای کسانی که دوستشان داریم سخت کار می کنیم در حالی که نمی دانیم آن ها به همراهی ما بیشتر احتیاج دارند تا به پول مان. در واقع باید بین انجام دادن کاری که دوست دارید و بودن با کسانی که دوست شان دارید تعادل ایجاد کنید. در غیر این صورت یک روز آرزو می کنید که ای کاش سخت کار ننموده بودید.

ای کاش احساسم را بیان می کردم

همه ما در کودکی یاد گرفته ایم که احساسات خطرناک هستند و باید کنترل شوند. شاید این آموزش ها در کودکی کارایی داشته باشند اما وقتی احساسات را در خود کنترل می کنیم رفته رفته بزرگ می شوند و به مرحله انفجار می رسند. بهترین کاری که باید انجام دهید این است که احساس تان را بروز دهید. شاید در ابتدا سخت باشد اما شما را وادار می نماید روراست و شفاف باشید.

به عنوان مثال اگر احساس می کنید درآمد خوبی ندارید یک جلسه با رئیس بگذارید و با او در این رابطه صحبت کنید. یا با شما موافقت می نماید و ترفیع می دهد و یا مخالفت می نماید و پیشنهاد می دهد که برای ارزشمند شدن چه کاری را باید انجام دهید. از طرف دیگر اگر چیزی نگویید و احساس تان را خفه کنید در عملکردتان تاثیر منفی گذاشته و مانع از رسیدن به اهداف تان می گردد.

ای کاش با دوستانم در تماس بودم

وقتی درگیر کارهای روزمره تان شوید دیگر به کسانی که برای تان مهم هستند توجهی نمی کنید به خصوص آن ها که باید برایشان وقت بگذارید. وقت گذراندن با دوستان استرس را کاهش می دهد. دوستان نزدیک انرژی به شما می دهند که هیچ چیز دیگری نمی تواند.

ای کاش شاد زندگی می کردم

وقتی زندگی رو به سرانجام است تمام مشکلاتی که با آن ها روبرو بوده اید در مقایسه با لحظات خوب بی اهمیت می شوند. و تشخیص می دهید که اغلب اوقات رنج بردن یک انتخاب است. متاسفانه بیشتر مردم خیلی دیر این را تشخیص می دهند. همه ما درد را تجربه می کنیم اما واکنش نسبت به آن تحت کنترل خودمان است همانطور که می توانیم لذت را تجربه کنیم. یادگیری خندیدن و شاد بودن چالش بزرگی است اما ارزش کوشش زیاد را دارد.

استفاده از مطالب بدونیم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع ، بلا مانع است.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: بدونیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1227

به "تصمیم هایی که تا ابد منجر به حسرت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم هایی که تا ابد منجر به حسرت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید