تظاهرات مردم الجزائر در اعتراض به معین رئیس جمهور موقت

به گزارش راه ساری، همزمان با تعیین عبدالقادر بن صالح به عنوان رئیس جمهور موقت الجزائر، مردم این کشور دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات مردم الجزائر در اعتراض به معین رئیس جمهور موقت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی تعیین عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس الأمة (مجلس نمایندگان) الجزائر به عنوان رئیس جمهور موقت الجزائر، مردم این کشور باز هم تظاهرات کردند.

بنا بر گزارش شبکه اسکای نیوز، معترضان الجزائری با سر دادن شعارهایی خواهان کناره گیری عناصر دوره بوتفلیقه از دولت در دوره انتقالی شدند.

مجلس الجزائر اعم از دو بخش شورای عالی قانونگذاری و مجلس الأمة (مجلس نمایندگان) امروز سه شنبه در جلسه ای، بن صالح را به موجب ماده 102 قانون اساسی به عنوان رئیس جمهور موقت به مدت 90 روز انتخاب کرد.

جلسه مجلس البته تنها با مشارکت احزاب موافق دولت که اکثریت مجلس را تشکیل می دهند، برگزار گشت و احزاب معارض اعم از حزب العمال، حزب القوی الاشتراکیة و حزب التجمع من أجب الثقافة و الدیمقراطیة این جلسه را تحریم کردند.

با وجود تحریم این جلسه توسط احزاب معارض، اما نمایندگان حاضر موافقت خود با تعیین بن صالح به عنوان رئیس جمهور موقت را اعلام کردند و به دنبال آن مردم الجزائر با برگزاری تظاهراتی، به تعیین بن صالح اعتراض کردند.

در حالی که ارتش الجزائر و طبقه حاکم در این کشور بر اجرای مفاد قانون اساسی در شرایط کنونی تأکید دارند اما اکثریت مردم الجزائر و معارضان خواهان برکناری عناصر بوتفلیقه از دولت هستند.

مردم الجزائر از دهم فوریه (21 بهمن) در اعتراض به اعلام نامزدی بوتفلیقه برای پنجمین دور ریاست جمهوری دست به تظاهرات گسترده ای علیه او زدند و با توجه به شرایط بد جسمانی او، خواهان کناره گیری او از قدرت شدند.

تداوم این اعتراض ها و گسترش دامنه آن به شهرهای دیگر الجزائر و ورود ارتش به این ماجرا و اعلام حمایت از خواسته های آن ها، بوتفلیقه 82 ساله را مجبور به استعفا کرد.

ص

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2159

به "تظاهرات مردم الجزائر در اعتراض به معین رئیس جمهور موقت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات مردم الجزائر در اعتراض به معین رئیس جمهور موقت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید