تنها یک پل تا بهشت فاصله است، تراکتور؛ منجی نجات روستانشینان محروم کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش راه ساری، احداث پل تنگ چویل در مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان چنان به دراز کشیده شده که هم اکنون مردم محروم منطقه به دلیل بی توجهی متولیان امر تراکتور را به عنوان تنها منجی نجات خود از غرق شدن در رودخانه و مسافرت ابدی به کارون انتخاب کرده اند.

تنها یک پل تا بهشت فاصله است، تراکتور؛ منجی نجات روستانشینان محروم کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبرنگاران از دهدشت، احداث پل تنگ چویل برای برخی از روستانشینان محروم بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده و در حسرت فاصله یک پل تا بهشت می سوزند.

در کنار رودخانه تنگ چویل روستانشینانی زندگی می کنند که از ابتدائی ترین امکانات حتی آب شرب سالم محروم بوده و در واقع در کنار رودخانه وحشی تنگ چویل تشنه به دنبال آب می گردند.

برخی از روستاهای محروم بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه از جمله رود سمه، پای پر و سرسر در مرز ارتباطی استان خوزستان و کهگیلویه وبویراحمد از راستا بخش صیدون به سمت مناطق دیشموک واقع شده و به نوعی ارتباط با برخی از شهرستان های استان خوزستان را به دلیل کوتاه بودن مسافت و ...به مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و حتی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه ترجیح می دهند.

این روستانشینان انگار نافشان را با درد و غم بریده اند چه زمانی که برخی از فرزندان این دیار در رودخانه وحشی تنگ چویل که انتهای راستاش کارون بوده غرق شده تا با محرومیت خداحافظی کرده و به سرای ابدی بشتابند و چه آن روزی که مادر باردار به دلیل نبود جاده دسترسی مناسب و بهداشت و درمان راهی قبرستان شد.

جالب ترین جای این قصه سراسر غم و درد جایی است که روستانشینان بخش محروم دیشموک برای مسافرت به برخی از شهرستان های استان خوزستان و عبور از رودخانه وحشی که در آخر به کارون می ریزد باید امیدشان را به تراکتوری گره بزنند که برای عبور هر وسیله نقلیه از رودخانه 20 هزار تومان و برای هر فرد 2 تا 5 هزار تومان حق الزحمه دریافت می کند.

احداث پل تنگ چویل گاه گاهی در مصاحبه های مسئولان استانی غم روستانشینان را تازه می کند زیرا بهره برداری از این پروژه چنان طولانی شده که دیگر مردم این مناطق امیدی به اجرای آن ندارند و در واقع امیدشان به ناامیدی تبدیل شده است.

دستمان بسته است

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگاران می گوید: مسائل را می دانیم ولی دستمان به دلیل نبود اعتبار کافی بسته است و نمی توانیم زمان مشخصی را برای احداث پل تنگ چویل اعلام کنیم.

محمد علی علیمردانی گفت: پیمانکاری که دارای ماشین آلات راهسازی بوده می تواند بدون نقدینگی عملیات خاکی جاده تنگ چویل را انجام دهد ولی در زمینه احداث پل نیاز به اعتبار داریم.

وی با تاکید بر اینکه یک باره نمی توان تمام مسائل راهسازی اعم از محورهای اصلی، فرعی و روستایی را برطرف کرد، افزود: در زمینه راهسازی استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود کارهای اجرا شده هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه به دلیل محدویت اعتباری امکان مشخص شدن زمان برای احداث پل تنگ چویل وجود ندارد، ادامه داد: در صورت تامین اعتبار این پل احداث می شود تا مردم نیز به آرزوی دیرینه شان برسند.

با احداث پل تنگ چویل مسافت 310 کیلومتری بخش دیشموک تا اهواز مرکز استان خوزستان به 160 کیلومتر کاهش می یابد و بسیاری از مسائل کنونی مردم روستاهای محروم بخش دیشموک از جمله سرسر، پای پر و رود سمه به حداقل می رسد.

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8104

به "تنها یک پل تا بهشت فاصله است، تراکتور؛ منجی نجات روستانشینان محروم کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها یک پل تا بهشت فاصله است، تراکتور؛ منجی نجات روستانشینان محروم کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید