تهدید سعودی های پولدار برای خرید سهام آرامکو

به گزارش راه ساری، روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از منابع مطلع اطلاع داد عربستان سعودی شهروندان ثروتمند این کشور را برای حضور در برنامه خرید سهام آرامکو تحت فشار قرار داده است.

تهدید سعودی های پولدار برای خرید سهام آرامکو

به گزارش ایسنا، گزارش روزنامه فایننشیال تایمز پس از گزارش مشابه پایگاه خبری بلومبرگ منتشر شده که به نقل از منابع مطلع نوشته بود: ریاض به بعضی از خانواده های ثروتمند در عربستان سعودی برای حضور به عنوان سرمایه گذاران بزرگ در برنامه عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو نزدیک شده است.

جالب است که بعضی از خانواده هایی که با آنها برای حضور به عنوان سرمایه گذاران بزرگ در این رویداد تماس گرفته شده تا یاری نمایند فروش موفقیت آمیز سهام آرامکو تضمین گردد، بستگانی دارند که بخشی از برنامه پاکسازی سران عربستان سعودی به بهانه مبارزه با فساد در سال 2017 بودند که طی آن مقامات دولتی و بازرگانان معروف در هتل ریتز کارلتون ریاض زندانی شده بودند.

به گفته منابع مطلع روزنامه فایننشیال تایمز، رویکرد ریاض محبت آمیز نبوده است. عباراتی شامل بازوی قوی، بیرحمانه و آزار برای توصیف شیوه ای که دولت عربستان سعودی برای تضمین جذب سرمایه گذاران بزرگ در بزرگترین برنامه عرضه اولیه عمومی به کار بسته، مورد استفاده نهاده شده است.

یکی از این سعودی های پولدار که از سوی ریاض هدف نهاده شد الولید بن طلال، میلیاردر معروفی است که به مدت سه ماه در هتل ریتز کارلتون زندانی بود و تنها زمانی آزاد شد که موافقت کرد بخش قابل توجهی از اموال خود را به دولت منتقل کند. تا این تاریخ بسیاری از اموال وی در عربستان سعودی بلوکه مانده و تنها در صورتی وی اجازه دسترسی به آنها را خواهد داشت که قبول کند از آنها برای خرید سهام آرامکو استفاده نمایند.

به نظر می رسد ریاض درباره موفقیت برنامه عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو نگران است. شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، مایل است شرکت نفتی دولتی آرامکو دو تریلیون دلار ارزش گذاری گردد که به معنای درآمد 100 میلیارد دلار از عرضه پنج درصد از سهام این شرکت خواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نیز یاریی نکرده است. با وجود این حقیقت که آرامکوی عربستان سعودی پیش از این حملات پایین 10 میلیون بشکه در روز نفت فراوری می کرد که این میزان بالاتر از فراوری هر شرکت نفتی بزرگ دیگری در دنیا است. تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاران به بلومبرگ اظهار کردند که ارزش گذاری این شرکت کاملا تحت تاثیر اختلالات عرضه بزرگی مانند مورد اخیر قرار نخواهد گرفت.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5264

به "تهدید سعودی های پولدار برای خرید سهام آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید سعودی های پولدار برای خرید سهام آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید