توان گردشگری مازندران در مقابل تعطیلات کرونایی چیست؟

به گزارش راه ساری، گردشگری مازندران در حالی به پنجاهمین روز از تعطیلی ناشی از شیوع بیماری کرونا نزدیک می گردد که نگرانی از میزان خسارات به این صنعت در حال افزایش است.

توان گردشگری مازندران در مقابل تعطیلات کرونایی چیست؟

جهانگردی مهمترین حوزه اقتصادی مازندران هم به لحاظ جهانگرد اقتصادی و هم وابستگی اشتغال محسوب می گردد و به همین دلیل هم تعطیلی ناشی از بیماری کرونا حتی به چالش مهمی برای خیلی از مازندرانی هایی تبدیل شده است که شغلشان نسبت مستقیمی با جهانگردی ندارد ولی به شکل ویژه ای متاثر از آن است ؛ از هزاران مغازه و فروشگاه در حاشیه جاده ها و سواحل گرفته تا صید وصیادی و بخشی از کشاورزی .

ویروس کووید 19 که در اول اسفند به صورت رسمی وارد استان مازندران شد، علاوه بر مردم ، تمامی بخش های اقتصادی استان را نیز از همان روزهای نخست مورد حمله قرار داد و خسارات سنگینی تا به امروز به اقتصاد مازندران وارد کرد، اما بیش از هر بخش دیگری در مازندران ، عظیم ترین صنعت جهانگردی کشور را در این استان تحت تاثیر خود قرار داد. صنعتی که بیش از 100هزار نفر مازندرانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در آن فعالیت دارند و حدود نیم میلیون شغل وابسته به خود را در این استان تامین می نماید.

تعطیلی بخش جهانگردی مازندران با وجود مقاومت های اولیه از تاریخ 10 اسفند و در آستانه پررونق ترین دوره سال برای این صنعت آغاز شد و هنوز ادامه دارد. اگر چه شیوع کرونا در استان از اواخر اسفند به نقطه پیک رسید و سوم فروردین هم فرایند کاهشی به خود گرفت که همچنان ادامه دارد ، اما این شرایط با وجود تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونای کشور برای در حرکت نگه داشتن چرخ اقتصاد و برداشتن بعضی محدودیت ها ، گشایشی برای جهانگردی مازندران ایجاد نکرد و همچنان کسب و کار این بخش پرخطر به حساب می آید و باید حالا حالاها تعطیل بماند.

جهانگردی مازندران که تا همین امروز نیز خسارات چند صد میلیارد ریالی دیده است ، حتی با انتها طرح فاصله گذاری اجتماعی و کاهش محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا نیز به چرخه اقتصادی بازنگشت ف اما همان طور که پیش از این اعلام شده است از امروز شنبه 30 فروردین محدودیت ترد بین استانی نیز برداشته خواهد شد اما این طور که به نظر می رسد کرکره جهانگردی مازندران بایدهمچنان پایین بماند.

حال مهم ترین سئوال این است که جهانگردی مازندران تا چه میزان می تواند در روبروه با تعطیلی دوام بیاورد و درصورت تداوم تعطیلی چه میزان خسارت به صنعت روبه رشد جهانگردی مازندران وارد می گردد؟

بی اندازگی خسارت تحمیلی

یک کارشناس جهانگردی و جهانگردی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : خسارات و آسیب شیوع ویروس کرونا به جهانگردی کاملا تحمیلی بوده و از اختیار این صنعت خارج است پس نمی توان در خصوص تاب آوری آن نظر خاصی داد.

مریم کلهر با این شرح که اگر خسارت به جهانگردی فقط در نداشتن درآمد تعریف گردد ، تا به امروز میزان آن از حد انتظار برای مشاغل این بخش و مشاغل وابسته عبور نموده است ، اضافه کرد : جهانگردی در مازندران و به طور عام در کشور تخصصی نیست و همین شرایط سبب می گردد مشاغل زیادی به آن وابسته یا در کنار آن امرار معاش نمایند و دقیقا نکته همین است که شاهد خسارت در گستره بیشتری هستیم.

وی گفت : آنچه بیش از میزان ریالی خسارت برای بخش اصلی جهانگردی مازندران مانند هتل ها ، مجموعه های تفریحی ، رستوران ها و از این دست اماکن مهم است ، تعداد افرادی است که مشاغلشان وابسته به جهانگردی است و درآمد آنها از مسافر و مسافرت تامین می گردد. به عبارتی در مازندران به واسطه اینکه جهانگردی مهم ترین منبع درآمدی مردم است و این بخش تا حد زیادی اشتغال تمامی بخش های فراوریی ، سرمایه ای ، کشاورزی و حتی غذایی مازندران را تامین می نماید ،خسارت شغلی در این منطقه بیش از هر نقطه دیگری از کشور قابل مشاهده است.

این کارشناس جهانگردی شرح داد : واقعیت این است که در مازندران از آن جوانی که تابلوی خانه ها و ویلاهای استجاری را کنار خیابان نگه می دارد و برای جذب مسافر دلالی می نماید تا کیوسک ها و مغازه های حاشیه جاده ها ، کنار سواحل و مناطق جنگلی و همچنین بانوانی که غذاها ، شیرینی ها و مرباهای خانگی را به امید فروش به مسافران و جهانگردان می پزند و کسب درآمد می نمایند و کشاورزان و صیادانی که بخشی از فروش محصول و حاصل زحماتشان از محل رونق جهانگردی است ، تعمیرگاههای خودرو و حتی درآمدهای شهرداری ها و دهیاری ها و دهها مورد دیگر همه وابسته به بخش جهانگردی است و تعطیلی این بخش به معنای تاثیر پذیرفتن معیشت جمع زیادی از خانواده های مازندرانی است.

وی اضافه کرد : متاسفانه در شرایط فعلی مسئولان مازندران بیشتر نگران مسائلی همچون کشاورزی و اصناف هستند در حالی که هیچکدام از وجوه توسعه ای چه شهری و چه روستایی استان از کشاورزی تامین نشده است و این بخش جهانگردی است که لوکوموتیو دیگر بخش ها در مازندران محسوب می گردد و اکنون این لوکوموتیو از حرکت ایستاده است و بزودی تاثیرش را بر بخش های دیگر عمیق تر نشان خواهد داد.

کلهر گفت : این که مشتریان اصلی بخش پوشاک ، بازار مواد غذایی ، بخشی از فراوریات کشاورزی ، فراوریات آبزی پروری و مواردی از این دست در مازندران عموما مسافران و جهانگردان هستند ، شکی در آن نیست . علاوه بر این تعداد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در 10 هکتار زمین کشاورزی شاید حداکثر 30 نفر باشد ، اما اشتغال در فضای جهانگردی استان در همین مقیاس حدود 200 نفر خواهد بود که از سیستم حمل و نقل تا کارکنان یک مجموعه جهانگردی و حتی دستفروشان کنار خیابان را در بر می گیرد.

کاهش سرمایه و انعطاف در بخش جهانگردی

این کارشناس جهانگردی مهم ترین آسیب تداوم تعطیلی ویروس کرونا بر جهانگردی مازندران را در کاهش سرمایه این بخش دانست و اضافه کرد : این مساله بیش از هرچیزی بر کاهش انعطاف پذیری جهانگردی تاثیر خواهد گذاشت.

وی بابیان اینکه صنعت جهانگردی و مجموعه های فعال در آن به دلیل رویارویی با فعالیت های انسانی همیشه در استهلاک و آسیب شدید قرار دارند، ادامه داد : بخش قابل توجهی از درآمد های جهانگردی همیشه صرف بازسازی و نوسازی می گردد و تجربه ثابت نموده است هرگاه این بخش پررونق بوده ، نوسازی و توسعه و گسترش آن به چشم آمده چون انگیزه برای این کار به وجود می آمد.

کلهر گفت : متاسفانه تعطیلی ناشی از ویروس کرونا تا حد زیادی برای چند سال از بهبود خدمات در صنعت جهانگردی مازندران جلوگیری می نماید و بشدت سطح کیفی خدمات را پایین خواهدآورد ، ضمن این که ممکن است بر ورود سرمایه جدید به این بخش تاثیر عمیقی بگذارد و به طور قطع جلوی نوسازی و بازسازی یا به عبارتی بهینه سازی این صنعت و حرکت آن با زمان را خواهد گرفت.

ضعفی که تبدیل به قوت شد

این کارشناس جهانگری یک نکته امیدوار نماینده در صنعت جهانگردی مازندران را دیمی بودن آن دانست و گفت : متاسفانه شرایط به گونه ای شده است که امروز باید به مهم ترین ضعف جهانگردی مازندران به عنوان نقطه قوت آن برای برون رفت از شرایط تحمیلی ناشی از کرونا نگاه کرد.

وی شرح داد : اگر چه تمامی پیامدهایی که پیش از این گفته شد مانند کاهش سرمایه و انعطاف در جای خود باقی خواهد ماند ، ولی دیمی بودن و مدیریت پذیر نبودن جهانگردی مازندران که در همه جای جهان به عنوان یک نقطه ضعف عظیم تلقی می گردد و اینجا هم پاشنه آشیل این بخش تا به امروز بوده ، سبب می گردد تا این بخش به محض برداشته شدن محدودیت ها و تعطیلی ، خیلی سریع به رونق بازگردد.

کلهر گفت: در واقع چون جهانگردی مازندران وابسته به مسافرت های دیمی و مدیریت نشده است ، خسارات تعطیلی ها بلند مدت نخواهد بود ، در حالی که کشورهایی که بر پایه جهانگردی مدیریت شده فعالیت می نمایند در صورت ایجاد یک مشکل در مقصد تا سال ها فقط باید برای ترمیم بی اعتمادی جهانگردان هزینه نموده و منتظر بمانند تا به شرایط پیش از بحران برسند.

وی اضافه کرد : با این توصیف به وضوح می توان پیش بینی کرد که در همین هفته جاری با باز شدن جاده های مازندران بر روی افراد غیر بومی ، سیل عظیمی از جمعیت به خصوص از تهران وارد مازندران گردد و چرخ جهانگردی هم به حرکت دربیاید.

این کارشناس جهانگردی تاکید نمود : در واقع نباید زیاد نگران اثرات بلندمدت تعطیلی ها بود زیرا جهانگردی در ایران بر پایه تصمیمات آنی و لحظه ای انجام می گردد عموما نیز به جهت عدم توجهی بخش قابل توجه مردم به هشدارها بهداشتی و پزشکی مسافرها از سر گرفته می گردد کما اینکه حتی تا پیش از طرح فاصله گذاری شاهد ترافیک سنگین مسافران پشت درهای مازندران بودیم.

انتها تاب آوری

معاون اداره کل میراث فرهنگی ، جهانگردی و صنایع دستی مازندران هم گفت : جهانگردی مازندران تا کنون خسارات سنگینی دیده و اکنون نیز این خسارات از توان تحمل آن خارج شده است.

مهران حسنی در گفت و گو یا خبرنگار ایرنا اضافه کرد : کرونا تا به امروز منجر به بیکاری مستقیم 15 هزار و 600 نفر و همچنین حدود 100 هزار شغل به طور غیر مستقیم در صنعت جهانگردی مازندران شده است.

وی با بیان اینکه جهانگردی مازندران سرمایه محور نبوده و بر اساس درآمد حاصل از محل مسافر و جهانگردان حیات دارد، گفت : مهم ترین فرصت درآمدی سالیانه جهانگردی مازندران یعنی تعطیلات عید نوروز از دست رفته است .

معاون جهانگردی مازندران با بیان اینکه تا به امروز شاهد صدها میلیارد تومان خسارت در بخش جهانگردی مازندران بودیم ، اضافه کرد : این میزان خسارات تا همینجا نیز از حد تحمل و تاب آوری این صنعت خارج است.

حسنی به قرار گیری در آستانه فرا رسیدن دومین پیک سفر در ایام تابستان اشاره نمود و گفت : اگر تعطیلی کرونایی مجموعه های جهانگردی به تابستان برسد ، پیش بینی ورشکستگی بعضی مشاغل در جهانگردی دور از ذهن نیست.

وی به تعطیلی صنعت چندین هزار میلیارد تومانی جهانگردی در مازندران اشاره و تاکید نمود: تداوم این تعطیلی نه تنها جهانگردی ، بلکه بخش های وابسته به آن را نیز فلج خواهد نمود.

معاون جهانگردی مازندران گفت: در حال حاضر نیز ما با رکود در بخش حمل و نقل ، فراوری مواد غذایی ، لبنیات، مشاغل خرد و کلان و بازار که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با جهانگردی ارتباط داشتند روبرو شده ایم.

حسنی تاکید نمود که خسارات کرونا در بخش جهانگردی از حد تحمل عبور نموده و باید راهی برای برون رفت از این شرایط اتخاذ گردد.

بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال حاضر کمتر از 500 بیمار کرونایی در بیمارستان های این استان بستری هستند و آمار ترخیص بیماران کرونایی از بیمارستان ها هم همچنان بیشتر از آمار بیماران جدیدی است که روزانه بستری می شوند.

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: چمدان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8687

به "توان گردشگری مازندران در مقابل تعطیلات کرونایی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توان گردشگری مازندران در مقابل تعطیلات کرونایی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید