توسعه کاشت گیاهان مقاوم به شوری برای خوراک آبزیان در جنوب

به گزارش راه ساری، مصطفی قانعی در مورد پروژه شورورزی به خبرنگاران گفت: در راستای این پروژه استخرهایی را ایجاد کردیم که در یکی از این استخرها جلبک رشد می نماید؛ این جلبک خوراک آرتینیا یک موجود زنده دریایی است. این موجود زنده دریایی خوراک ماهی و میگو می گردد و این چرخه از کاشت گیاهان مقاوم به شوری نشأت می گیرد.

توسعه کاشت گیاهان مقاوم به شوری برای خوراک آبزیان در جنوب

وی با بیان اینکه این طرح دو سال است که در حال تحقیق و پژوهش است، بیان نمود: کشت گیاهانی که سودآور هستند و استفاده از آب شور برای پرورش آبزیان در این پروژه مد نظر بود.

قانعی مطرح کرد: این استخرها دارای بدترین آب شور هستند؛ در اصل می توان گفت این آب به شدت شور غیر قابل استفاده است که وارد هورالعظیم می گردد ولی در این طرح به کار گرفته شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه همچنین این منطقه بدترین منطقه گرمخیز با بدترین آب است، گفت: ما در صدد هستیم با فناوری زیستی اقتصاد پایداری را در این منطقه رقم بزنیم.

وی با بیان اینکه اکنون این تحقیقات در 50 هکتار این منطقه در حال اجرا است، بیان نمود: در این مدل پروژه، گیاه را مقاوم به شوری می کنیم تا دوام بیاورد و خوراک ماهی و میگو گردد. امیدواریم که سال آینده بتوانیم دستاوردهای این طرح را نشان دهیم و این نمایش دستاورد رویکرد جدیدی در بحث کشاورزی ایجاد می نماید.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه کل سواحل مکران آب شور است، مطرح کرد: اگر در این پروژه پیروز شویم، یک صنعت کشاورزی و درآمدزایی را مبتنی بر شورورزی و آب شور خواهیم داشت که این در مناطق دیگر نیز قابل توسعه و گسترش است. امیدوار هستیم که این پروژه تبدیل به یک برنامه بزرگ در سطح خوزستان گردد.

به گفته وی، در حال حاضر 4 میلیارد متر مکعب آب شور در خوزستان داریم که وارد هور می گردد و خاصیتی ندارد. تصمیم گرفته شده بود که این آب روانه خلیج فارس گردد؛ این اقدام بسیار هزینه بر است و ما می توانیم با کمتر از این هزینه از این آب بلا استفاده بهره ببریم.

قانعی تاکید نمود: ما نشان دادیم زیست فناوری چالش ندارد و می توان به واسطه آن برای هر جایی یک فرمول مالی تعریف کرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: ما در حد نیمه صنعتی روی این پروژه کار کردیم؛ نکته این است که بدانیم چطور در کل استان توسعه دهیم در حدی که در آمد مالی برای مردم منطقه جنوب کشور گردد.

قانعی اضافه کرد: باید برنامه جدی برای فراوری صنعتی داشته باشیم تا از فناوری برای استفاده از آب شور و کاشت گیاه مقاوم به شوری بهره ببریم و غذای ماهی و میگو تأمین گردد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3771

به "توسعه کاشت گیاهان مقاوم به شوری برای خوراک آبزیان در جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه کاشت گیاهان مقاوم به شوری برای خوراک آبزیان در جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید