توقف واردات گاز عراق از ایران تا 5 سال دیگر

به گزارش راه ساری، احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق بیان کرد عراق رسیدن ظرفیت فراوری نفت به هفت میلیون بشکه در روز در مقایسه با پنج میلیون بشکه در روز فعلی و توقف مشعل سوزی و واردات سوخت از ایران تا سال 2025 را هدف گرفته است.

توقف واردات گاز عراق از ایران تا 5 سال دیگر

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، وزیر نفت عراق به شبکه تلویزیونی دولتی شبکه رسانه عراق گفت: این کشور در حال افزایش ظرفیت صادرات نفت خود از سطح فعلی بیش از سه میلیون بشکه در روز به شش میلیون بشکه در روز است.

عراق که دومین فراوریکننده عظیم نفت عضو اوپک است، حدود 80 درصد از همه پروژه های گاز را برای یاری به کاهش مشعل سوزی و توقف واردات از تهران به اجرا گذاشته است.

وزیر نفت عراق گفت: همه پروژه های گاز به جز ار رتاوی که مناقصه آن هنوز برگزار نشده است، در حال حاضر به اجرا گذاشته شده اند.

ار رتاوی عظیمترین پروژه گازی عراق خواهد بود که به دلیل کمبود فاینانس به تاخیر افتاده است و در ابتدا 300 میلیون فوت مکعب در روز گاز فراوری خواهد نمود و در نهایت به ظرفیت فراوری یک میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید که قادر به فراوری 1.2 گیگاوات برق خواهد بود.

عظیمترین پروژه گازی عراق

در راستای قراردادهای هشت میلیارد دلاری امضا شده در جریان سفر هفته گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به واشنگتن، شرکت هانی ول و وزارت نفت عراق توافق کردند توسعه پروژه گاز ار رتاوی را پیش ببرند. طبق بیانیه وزارت انرژی آمریکا، این پروژه عراق را قادر خواهد ساخت به جمع آوری، فرآوری و استفاده از منابع گازی خود و تامین تقاضای انرژی داخلی بپردازند.

عراق از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا وابستگی به واردات برق و گاز ایران که برای جبران کمبود برق و مشعل سوزی به آن احتیاج دارد را قطع کند. از سوی دیگر پایبندی این کشور به توافق کاهش فراوری اوپک پلاس هم باعث شده فراوریش محدود گردد.

طبق گزارش بانک دنیای که 21 ژوییه انتشار یافت، پس از روسیه، عراق بیشترین میزان مشعل سوزی را در دنیا دارد که در سال 2019 به 18 میلیارد متر مکعب معادل 632 میلیارد فوت مکعب رسید.

کمبود برق

وزیر نفت عراق اظهار کرد این کشور قادر است هفت میلیون بشکه در روز نفت و حداکثر پنج میلیارد فوت مکعب در روز گاز فراوری کند که 20 گیگاوات برق فراوری خواهد نمود. با این حال احتیاج عراق به برق تا سال 2030 به 35 گیگاوات می رسد.

اسماعیل گفت: به همین دلیل است که عراق به توسعه انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی برای جبران کمبود برق کشور احتیاج دارد. عراق می تواند گاز را از کشورهای دیگری به جز ایران در قالب LNG وارد کند.

علی علاوی، معاون نخست وزیر عراق هفته گذشته اظهار نموده بود این کشور اگر بتواند قراردادهای چند میلیارد دلاری که با شرکتهای آمریکایی امضا نموده را اجرایی کند و سرمایه گذاری سعودی را جذب کند، خواهد توانست واردات گاز و برق ایران را در سال آینده کاهش دهد.

علی علاوی که وزیر دارایی عراق نیز است، اظهار نموده بود: عراق به دنبال تامین اقتصادی از بانک صادرات واردات و سایر موسسات اقتصادی آمریکا برای یاری به تامین هزینه پروژه ار رتاوی است.

عراق همچنین در کوشش است سرمایه گذاریهای سعودی را جذب نموده و شبکه برق خود را به وسیله عربستان سعودی و کویت به شبکه برق خلیج فارس متصل کند.

توافق با شورون

وزارت نفت عراق در راستای قراردادهای آمریکایی، با غول نفتی شورون هم قراردادی را امضا نموده و چارچوبی را برای ورود به مذاکرات انحصاری در مورد قرارداد اکتشاف، توسعه و فراوری در استان ذی قار تشریح نموده است.

به گفته وزیر نفت عراق، ذی قار در حال حاضر حدود 200 هزار بشکه در روز نفت فراوری می نماید و اگر بتواند یک میلیون بشکه در روز فراوری کند، فراوری جدید شامل فراوری پالایش و پتروشیمی خواهد شد.

بر اساس گزارش پلاتس، وزیر نفت عراق همچنین گفت: وزارت نفت همچنان سرگرم مذاکره با شرکت اکسون موبیل برای توسعه پروژه یکپارچه جنوب عراق است که دهها میلیارد دلار ارزش دارد و از سال 2015 تحت مذاکره بوده است.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11262

به "توقف واردات گاز عراق از ایران تا 5 سال دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف واردات گاز عراق از ایران تا 5 سال دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید