تپه آسیاب یکی از دیدنی های استان کرمانشاه به شمار می رود

به گزارش راه ساری، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تپه آسیاب یکی از دیدنی های استان کرمانشاه به شمار می رود.

تپه آسیاب یکی از دیدنی های استان کرمانشاه به شمار می رود

تپه باستانی آسیاب کرمانشاه به سرپرستی رابرت بریدوود شناسایی و در خرداد 1339 خورشیدی در چند محل اقدام به حفر گمانه های آزمایشی شد. این محوطه تاریخی در شهرستان کرمانشاه، بخش مرکزی، دهستان دورود فرامان، 700 متری کیهان شهر، از محله های حاشیه ای کرمانشاه مشرف بر رودخانه قره سو قرار گرفته است. در نتیجه حدس در این تپه، بخشی از یک کلبه مسکونی بیضی شکل به قطر ده متر شناسایی شد که نیمی از آن در داخل زمین حفر شده بود .

در داخل این کلبه، بقایای دو اسکلت پوشیده شده با محلول گل اخری شناسایی شد. در کنار این اسکلت ها مقداری بقایای استخوان نیز بدست آمد. از جمله اشیای بدست آمده در تپه، تیغه ها و ریزتیغه هایی است که بر روی برخی از آنها آثار درخشندگی ناشی از قطع گیاهان دیده می گردد. علاوه بر آن، در این محوطه سنگ ساب، مهره های سنگی، قسمتی از دست بند مرمری و قطعاتی از پیکرک های گلی نیز بدست آمد. در میان پیکرک ها، پلاک هایی با صورت انسانی دیده می گردد. کاوشگران تاریخ آثار مکشوفه از این تپه را به نه تا یازده هزار سال پیش نسبت می دهند . تپه آسیاب مربوط به دوره نوسنگی بوده و در تاریخ 26 اسفند 1387 با شماره 25444 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14745

به "تپه آسیاب یکی از دیدنی های استان کرمانشاه به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه آسیاب یکی از دیدنی های استان کرمانشاه به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید