حال نزار اقتصاد جهانی، رکود و کاهش رشد در اقتصادهای بزرگ جهان

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: تحلیلگران بین المللی معتقدند شرایط اقتصادی جهان به رغم تزریق گسترده نقدینگی بهبود نیافته و رشد اقتصادی چین در حال کند شدن است، اقتصاد منطقه یورو همچنان بدون رشد است، ژاپن با کاهش رشد روبرو شده و انگلیس نیز حال و روز بهتری ندارد.

حال نزار اقتصاد جهانی، رکود و کاهش رشد در اقتصادهای بزرگ جهان

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، رشد مالی چین در حال کند شدن است. رشدی در اقتصاد حوزه یورو مشاهده نمی شود. ژاپن برای دومین دوره سه ماهه متوالی با کاهش رشد روبرو شده است و در انگلیس سطح دستمزدها کاهش یافته است.

در جهانی که گرفتار بحران های ژئوپلتیک در نقاط مختلف از اوکراین گرفته تا عراق و غزه و بحران شیوع ابولا در غرب آفریقاست، ظاهرا اقتصاد جهانی به موضوعی کم اهمیت تر تبدیل شده است. اما به رغم پایین بدون نرخ بهره در جهان و وجود نقدینگی فراوان در بازارهای مالی، نشانه های رو به افزایشی از بروز مشکل در اقتصاد جهانی به چشم می خورد.

بسیاری از سیاستگذاران در کشورهای مختلف جهان می خواهند از این سیاست پولی شدیدا انبساطی که برای بیرون کشیدن اقتصاد کشورهایشان از ورطه بحران مالی در پیش گرفته بودند، رهایی یابند. اما شرایط مالی کشورها اجازه این کار را به آنها نمی دهد.

رکودهای به وجود آمده در اقتصادهای کشورهای مختلف، زمان شروع پروسه عادی سازی سیاست پولی توسط بانک های مرکزی را به عقب انداخته است. در حقیقت، در بسیاری از مناطق، احتمال انبساطی تر کردن سیاست های پولی توسط بانک های مرکزی بیشتر از انقباضی کردن آن است.

به عنوان مثال می توان به چین اشاره کرد. آمارهای ماه جولای نشان داد که جریان ورود پول نقد به اقتصاد این کشور به نزدیکی پایین ترین رقم در 6 سال گذشته رسیده است. بخش ساخت مسکن چین که حدود 15 درصد اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد نیز فرایند رو به رشدی را شاهد نبوده است.

بنابراین هرچند پیش بینی ها در مورد رشد کلی اقتصاد چین در سال جاری میلادی همچنان پابرجاست، اما جدیدترین آمارها احتمال اتخاذ سیاستی انبساطی تر توسط دولت چین را تقویت کرده است.

چن دونگکی، از تحلیلگران ارشد اندیشکده تحقیقات اقتصاد کلان گفت: کاهش میزان ورود پول به اقتصاد چین به رشد مالی این کشور لطمه خواهد زد.

فرایند مشابهی نیز در حوزه یورو حاکم است. در این منطقه، بحث برسر این است که آیا بانک مرکزی اروپا باید در قالب یک برنامه تسهیل کمی، سیاست پولی خود را از طریق خرید اوراق قرضه دولتی انبساطی تر نماید یا نه.

بانک مرکزی اروپا پیشتر بیش از یک تریلیون یورو (1.34 تریلیون دلار) به اقتصاد این حوزه تزریق کرده است و ظاهرا باید در صورت نیاز یک تریلیون یوروی دیگر نقدینگی به بازار تزریق نماید.

اما با این وجود، در سه ماهه دوم سال رشدی در اقتصاد 18 کشور این حوزه مشاهده نشده است و نرخ تورم نیز در سطح نگران کننده 0.4 درصد است.

ژاکوب فانک کیرکگارد، از تحلیلگران موسسه مالی پترسن می گوید، مشکل اصلی بانک های مرکزی جهان این است که ستون های رشد مالی جهانی تراز نیستند و اقتصاد های مختلف با همکاری یکدیگر کار را پیش نمی برند.

انگلیس، به عنوان یکی از 7 کشور دارای سریعترین رشد مالی در سال جاری نیز حال و روز بهتری ندارد. صورت مذاکرات نشست اخیر بانک مرکزی این کشور نشان داد که اولین بار از سال 2011 تاکنون در بین اعضای این بانک بر سر مشخص نرخ بهره، اختلاف افتاده است. این نشان دهنده تمایل برخی از اعضا به افزایش نرخ بهره بود.

اما این نشست پیش از انتشار آمارهایی برگزار گشت که نشان داد متوسط دستمزد ها در انگلیس، برای اولین بار در 5 سال گذشته کاهش یافته، نرخ تورم کاهش یافته و میزان بیکاری با سرعت آهسته تری در حال کم شدن است.

ژاپن نیز در این دوره سه ماهه، بزرگترین کاهش رشد مالی خود را از مارس 2011 تاکنون پشت سر گذاشته است.

البته تمامی این مسائل پیش آمده برای اقتصاد جهان، در حالی است که تاثیر احتمالی بلند مدت تحریم های روسیه، اختلال ناگهانی در عرضه نفت خاورمیانه و دیگر فشارهای ژئوپلتیک می تواند اوضاع را بدتر کند.

بسیاری از سیاست گذاران، از جمله مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس و ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا تایید کرده اند که آنچه در حال رخ دادن است خارج از کنترل آنهاست.

دراگی در اوایل ماه جاری گفت: افزایش ریسک های ژئوپلتیک در کنار تحولات مربوط به بازارهای نوظهور و بازارهای مالی جهانی ممکن است از طریق تاثیرگذاری بر قیمت انرژی و میزان تقاضای جهانی محصولات تولیدی حوزه یورو، اثری منفی بر شرایط مالی بر جای بگذارند.

113

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6532

به "حال نزار اقتصاد جهانی، رکود و کاهش رشد در اقتصادهای بزرگ جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال نزار اقتصاد جهانی، رکود و کاهش رشد در اقتصادهای بزرگ جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید