حسینی: دانشجویان فرصت سخنرانی در مقابل رهبرانقلاب را غنیمت بدانند ، ضرورت پرهیز از حرف های غیرمنصفانه و تکراری

به گزارش راه ساری، در آستانه ملاقات دانشجویان با رهبر انقلاب، خبرنگاران در مصاحبه با مسئول دفتر خواهران تحکیم وحدت به بازخوانی مسائل مطرح شده توسط این فعال دانشجویی در ملاقات سال 98 پرداخته است.

حسینی: دانشجویان فرصت سخنرانی در مقابل رهبرانقلاب را غنیمت بدانند ، ضرورت پرهیز از حرف های غیرمنصفانه و تکراری

گروه دانشگاه خبرنگاران، خاطره ملاقات با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان از جمله اتفاقات به یاد ماندنی است که برای همواره در یاد و خاطره کسانی که این فرصت طلایی را به دست آورده اند نقش می بندد؛ اما در این میان شاید طلایی ترین لحظات این ملاقات در ذهن کسانی ثبت و ضبط گردد که فرصت ایراد سخنرانی در مقابل عالی ترین مقام جمهوری اسلامی را کسب می نمایند. خبرنگاران با توجه به قرار دریافت در آستانه ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب تبادل نظر هایی را با فعالین دانشجویی که فرصت ایراد سخنرانی در محضر رهبر معظم انقلاب را یافته اند ترتیب داده که در ادامه سومین تبادل نظر را با نرگس سادات حسینی مسئول دفتر خواهران دفتر تحکیم وحدت و نماینده این اتحادیه در ملاقات به یادماندنی دانشجویان با رهبر انقلاب در سال 98 می خوانید:

دانشجو: در سال 98 طی چه فرایندی به عنوان سخنران دفتر تحکیم وحدت در ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب انتخابات شدید؟ برای انتخاب سخنران دفتر تحکیم وحدت در ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب معمولاً در شورای مرکزی اتحادیه رای گیری انجام میگردد. اگرچه در دیگر اتحادیه های دانشجوی دبیر وظیفه سخنرانی را بر عهده دارد، اما در دفتر تحکیم وحدت علاوه بر انتخاب دبیر به صورت عمومی به عنوان سخنران دوستان دیگر نیز برای سخنرانی داوطلب می شوند و پس از رای گیری و طبق نظر اکثریت شورای مرکزی سخنران را انتخاب می نمایند با این وجود ممکن است یکسال دبیر به عنوان سخنران انتخاب گردد و سال دیگر سخنران یکی دیگر از دوستان باشد. با این وجود در سالی که بنده به عنوان سخنران انتخاب شدم روال به همین صورت بود.

دانشجو: نحوه تهیه متن سخنرانی نماینده جامعه اسلامی دانشجویان در محضر رهبر معظم انقلاب به چه صورت است؟ متن سخنرانی بنده طی یک فرایند طولانی آماده شد به گونه ای که ابتدا از دوستان خواسته شد تا نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمایند که در این راستا از نظرات اعضای شورای عمومی، اعضای دفاتر عضو اتحادیه و ادوار استفاده شد و نهایتاً در بین تمام پیشنهادات بنده به عنوان سخنران با اعضای شورای مرکزی سر موضوعات به جمع بندی رسیدیم و پس از آن موضوعات به متن تبدیل شدند. روال این است که بعد از آماده شدن متن آن را چند بار برای دوستان قرائت کنیم تا ایرادات آن معین گردد به همین دلیل ممکن است متن چندین بار تغییر کند، چون ممکن است موضوعی را که احساس می کردیم خوب است در متن بیاید بعد از ورود به جزئیات آن متوجه شویم که با توجه به زمان کوتاهی که در مقابل رهبر معظم انقلاب داریم لازم نیست به آن موضوع بپردازیم.

یکی از ملاک های که برای تهیه متن سخنرانی مد نظر ماست این است که مسائل مهم و مسائلی را که قبلاً در اتحادیه به آن ها پرداخت شده ارائه کنیم؛ البته ممکن است برخی موضوعات دیگر را هم که روی آن ها کار ننموده ایم، اما در آن موقع احساس می کنیم اولویت دارند و مهم هستند مطرح کنیم. به هر روی عمده متن بنده مربوط به مواردی بود که اتحادیه به آن ها پرداخته بود و این موضوع برای ما مهم است، چون در آنجا آنچه مطرح می گردد دیدگاه اتحادیه است. به هر روی ما معتقدیم استقلال فکری و ارائه نظرات بدون ترس و واهمه توسط دانشجو ارزشمند است.

در تهیه متن سخنرانی دفتر تحکیم وحدت مخاطب عمومی برای ما مهم است، چون یکی از مسائلی که در ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب وجود دارد این است که علاوه بر رهبری طیف وسیعی از جامعه مباحث مطرح شده را می شنوند به همین دلیل ملاقات با رهبر انقلاب فرصت خوبی است تا بتوانیم مسائل را به صورت عمومی و با هدف اینکه مخاطب عمومی آن ها را می شنود مطرح کنیم. از طرفی ما به یک سری از مسائل با هدف اینکه آن ها را به گوش مسئولان برسانیم، می پردازیم.

معتقدم جنبش دانشجویی باید نگاه خود را به ملاقات و صحبت مستقیم با رهبر معظم انقلاب تغییر دهد. رهبر انقلاب یک نگاه جدی و هدفمند نسبت به ملاقات با دانشجویان دارند و این کار را با برنامه و با هدف انجام می دهند. مثلاً شاید یکی از هدف های ایشان این باشد که نظرات جنبش دانشجویی و دانشجویان انقلابی را بشنوند و رصد نمایند با این وجود ایشان انتظار دارند که حرف های جدیدی از طرف دانشجویان مطرح شوند به جهت اینکه ممکن است یک موضوعی وجود داشته باشد که دانشجوی نخبه انقلابی آن را درک نموده باشد، اما خیلی از مسئولین و مشاورین به آن توجه ننموده باشند و این سطح یک سطح متعالی و خوب است همچنین ممکن است یک موضوعی از طرف دیگران دیده شده باشد، اما دانشجوبا یک نگاه جدید به آن مسئله نگاه نموده باشد و این مسئله نیز ناشی از تمایزی است که دانشجو با مسئولان و یا کنشگران اجتماعی دارد.

بنده فکر می کنم رهبر معظم انقلاب خیلی با برنامه به ملاقات با دانشجویان نگاه می نمایند، چون بعد از صحبت هر سخنرانی یکسری نکات را گوشزد می نمایند و این نکات را نیز از این جهت می گویند که دوست دارند اشکالات راستا ما برطرف شوند و ما راستا بهتری را در پیش بگیریم. علاوه بر این کار دیگری که رهبر انقلاب انجام می دهند، این است که از دانشجویان میخواهند که روی موضوعات مطرح شده بیشتر کار نمایند حتی می گویند کار های صورت گرفته را برای شان بفرستند به گونه ای که این موضوع سال گذشته در مورد بنده رخ داد البته در مورد دیگر اتحادیه ها نیز چنین چیزی بوده است. در مجموع می خواهم بگویم که ما نیز به مانند رهبر انقلاب که هدفمند به ملاقات با دانشجویان نگاه می نمایند باید یک راستا بلند را برای این ملاقات تعریف کنیم نه اینکه وقتی به زمان ملاقات نزدیک شدیم تازه بخواهیم روی موضوعات فکر کنیم و یا اینکه بعد از انجام ملاقات تمام موضوعاتی را که طرح نموده ایم کنار بگذاریم.

دانشجو: در محضر رهبر معظم انقلاب به چه مسائلی پرداختید؟ بنده در ملاقات سال گذشته در دو بخش اصلی صحبت کردم نخست ذیل مردم سالاری دینی به موضوع ساختار های مشارکت مردمی با شعار نوسازی مشارکت، کارآمدی جمهوریت پرداختم و سپس به مسئله آگاهی بخشی به عنوان یکی از مقدمات مشارکت عمومی اشاره کردم.

همچنین نقد هایی که به قانون انتخابات و لایحه پیشنهادی مجلس در آن موقع بود، نقد به نحوه سندنویسی در کشور که در همه اسناد از جمله سند تحول آموزش و پرورش مشهود است و حضور مسئولان در دانشگاه ها از جمله مسائلی بود که در سخنرانی بنده مطرح شد.

در بخش دوم موضوع اصلی بنده بحران هویت اجتماعی بود که ذیل آن به موضوع خلا عرصه های حضور اجتماعی دختران انقلابی متناسب با هویت زنانه اشاره کردم و به آنالیز کنشگری دختران در سیلی که در آن موقع رخ داده بود پرداختم و در بخش بعد به مسئله ای اشاره کردم که کمتر مورد توجه نهاده شده بود و آن هم شکاف هویتی بین زمان فارغ التحصیلی تا ازدواج دختران بود.

بعد از اتمام سخنرانی بنده رهبر معظم انقلاب گفتند مسئله ای که را در مورد دختران مطرح کردم پیگیری کنیم و پیشنهادات را برای ایشان ارسال کنیم.

دانشجو: آیا مباحث مطرح شده در سخنرانی شما نتیجه ای هم در بر داشته است؟ بله در حد توان موضوعات پیگیری شد؛ مثلا مسائل حول مشارکت مردمی که به طور کلی دغدغه چندساله اتحادیه است ادامه پیدا کرد. همچنین به طور خاص مسئله سندنویسی ها مثل سند دانشگاه اسلامی توسط واحد فرهنگی اتحادیه پیگیری شد و جلساتی را نیز با شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کردیم. از طرفی موضوع مورد تاکید رهبر انقلاب در آن جلسه یعنی موضوع هویت اجتماعی دختران نیز مورد آنالیز نهاده شد و گزارش و طرحی در این رابطه آماده شد.

خوشبختانه بازخورد هایی که بعد از ملاقات در مورد بخش حوزه زنان داشتیم تقریبا زیاد بود و مورد تاکید بسیاری از زنان به عنوان یک دغدغه جدی نهاده شد.

دانشجو: اگر به زمان ملاقات برگردید چه مواردی را از متن سخنرانی خود حذف یا اضافه می کنید؟ اگر به آن روز برگردم شاید موردی را حذف یا اضافه نکنم، اما شاید ادبیات طرح موضوع، نحوه پرداختن و رویکردی را که نسبت به آن داشتم مقداری تغییر می دادم.

دانشجو: برای افرادی که سال جاری فرصت سخنرانی در ملاقات دانشجویان با رهبر معظم انقلاب را پیدا می نمایند چه پیشنهاد هایی دارید؟ دوستان این وقت کمی را که برای صحبت کردن در مقابل رهبر معظم انقلاب دارند غنیمت بدانند و از طرح مسائلی که احیانا قبلا به آن ها زیاد پرداخته شده پرهیز نمایند. به هر روی سخنرانی در مقابل رهبر انقلاب باید تفاوتی با سخنرانی در مقابل دیگران داشته باشد به گونه ای که در این ملاقات نباید ملاک اصلی صرفا دریافت بازخورد های احساسی از عموم مخاطبین باشد؛ هرچند آن هم در اولویت های بعدی مهم است.

توصیه بنده این است که دوستان موضوعاتی را مطرح نمایند که هم دارای اولویت بوده و هم فایده ای داشته باشند؛ چون برخی از موضوعات را وقتی که آنالیز می کنیم می بینیم که طرح آن ها خیلی تغییری در مسئله ایجاد نمی کند و یا ممکن است مسئله ای باشد که رهبر معظم انقلاب اصلا نمی توانند کاری در آن راستا انجام دهند پس اینکه هدف ما از طرح هر موضوعی چیست خیلی مهم است و باید به آن توجه داشته باشیم.

نکته دیگر اینکه در ملاقات با رهبر انقلاب باید حرفی را بزنیم که احساس می کنیم حرف نوئی است و منجر به یک تحول و تغییر هر چند کوچک می گردد؛ البته دوستان نباید درگیر این مسئله شوند که چقدر قرار است در همان لحظه بازخورد مثبت نسبت به مسائلی که مطرح می نمایند، بگیرند.

توصیه دیگر این است که دوستان روی ادبیات و رویکرد طرح مسائل خیلی فکر نمایند و مدام تغییرات لازم را در متن خود به وجود بیاورند تا منظورشان به خوبی منتقل گردد و مخاطب منظور آن ها را بفهمد. همچنین باید انصاف را در بیان مسائل رعایت نمایند، چون در آن لحظه ممکن است برای جذب مخاطب حرفی را بزنیم که در لحظه اول حرف خوب، پخته، جذاب و گیرایی به نظر بیاید، اما در اصل حرف درست و منصفانه ای نباشد.

همچنین خوب است که دوستان مسائلی را مطرح نمایند که روی آن ها کار نموده اند، چون پرداختن به این موضوعات درست تر و جذاب تر است از طرفی اگر رهبر معظم انقلاب جمله ای را بشنوند که ما به عنوان جنبش دانشجویی برای آن دوندگی نموده باشیم و فکر نموده باشیم برایشان ارزشمند تر است تا اینکه بخواهیم یک حرف کلی زده بزنیم.

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9284

به "حسینی: دانشجویان فرصت سخنرانی در مقابل رهبرانقلاب را غنیمت بدانند ، ضرورت پرهیز از حرف های غیرمنصفانه و تکراری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسینی: دانشجویان فرصت سخنرانی در مقابل رهبرانقلاب را غنیمت بدانند ، ضرورت پرهیز از حرف های غیرمنصفانه و تکراری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید