حقوق مالکان اصلی با جابجایی آب ضایع می شود

به گزارش راه ساری، نشست بازتخصیص خاموش آب در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. بر اساس پژوهش جدیدی که در اندیشکده تدبیر آب ایران با حمایت اتاق کرمان توسط سروش طالبی اسکندری اجرا شده، بازتخصیص آب در مناطق مورد مطالعه شامل قریةالعرب، دشت رفسنجان، حوضه زاینده رود و حسنلو سبب شده است که سهم بخش کشاورزی به عنوان حق آبه داران اصلی کاهش یافته و سایر مصارف جایگزین آن شود.

حقوق مالکان اصلی با جابجایی آب ضایع می شود

در این نشست سروش طالبی اسکندری پژوهشگر مسئول پژوهش جدید اندیشکده تدبیر آب ایران درباره نتیجه پزوهش خود درباره تمایز تخصیص و بازتخصیص آب گفت: تمایز بین تخصیص و بازتخصیص کمی مبهم است. زیرا وقتی درباره مصارف انسانی صحبت می کنیم، می شود گفت که قبلا آب به چه مصرفی می رسیده و در حال حاضر چه شرایطی دارد اما در مورد مصارف محیط زیست، تعریف بازتخصیص کمی پیچیده می شود.

به گفته طالبی اسکندری حوضه بسته حوضه ای است که مصارف آب در آن بیشتر از آب موجود باشد. با بسته شدن حوضه، مصارف آبی که قبلا وجود داشته و برای آن تعهد داده شده است در راستای دسترسی به پایداری در این حوضه آبریز باید تغییر کند یعنی باید نوع مصارف تغییر داده شود و جابه جایی در مصارف ایجاد شود.

او با اشاره به انواع بازتخصیص در کشور که می تواند داوطلبانه یا غیر داوطلبانه، در مقیاس محلی یا غیر محلی باشد، اعلام نمود: از دهه 40 به بعد قوانینی که در کشور اجرا شد، به حق بهره برداری آب و حق مالکیت آب اشاره دارد. همه این قوانین به نحوی به تخصیص و بازتخصیص اختصاص دارد.

طالبی با اشاره به اینکه در پژوهش اجرا شده چهار حوضه آبریز مطالعه شده است، حوضه زاینده رود را یکی از مناطق مورد مطالعه معرفی کرد.

به گفته او تاریخچه بازتخصیص آب در حوضه زاینده رود مربوط به قرن سوم و چهارم هجری است.در دوره صفویه بازتخصیص منابع آب در این حوضه باعث شده است که سهم بیشتری از منابع آب به مناطق مرکزی اختصاص یابد و به این ترتیب یکسری شهرها از بین برود اما مابه ازای آن، یکسری شهرها در مرکز اصفهان توسعه یابد.

این پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف گفت: جمعیت استان اصفهان طی پنج دهه از یک میلیون نفر به پنج میلیون نفر رسیده است. تکنولوژی توان مصرف و استحصال آب را توسعه داده و حقوق آبی که سابقه دو هزار ساله دارد را به خطر انداخته است. این رویه باعث بازتخصیص غیر داوطلبانه آب شده است.

او به بازتخصیص آب در محدوده سد زاینده رود و منطقه چم آسمان که منجر به توسعه باغات روی اراضی شیب دار شده است اشاره کرد و افزود: در شبکه آبیاری اصفهان هم بازتخصیص اتفاق افتاده است.

طالبی یادآور شد: افت آبخوان های اصفهان و مصرف آب زیرزمینی این منطقه طی 9 سال منجر کاهش امکان برداشت شده است. در این منطقه میزان برداشت از آب های زیرزمینی در این مدت از 3.9 میلیارد متر مکعب به 2.3 میلیارد متر مکعب رسیده است. این به مفهوم از دست رفتن 1.6 میلیارد متر مکعبی امکان برداشت ناشی از خاطر خالی شدن آبخوان ها است. این حجم، بیشتر از آب رودخانه زاینده رود است.

به گفته او در حوضه زاینده رود هیچ مکانیزیمی برای خروج بازتخصیص از حالت غیر داوطلبانه وجود ندارد. در این حوزه، حق بهره برداری از بخش عمده ای از زاینده رود باید در اختیار حق آبه داران قدیمی باشد اما نیازهای اولویت دار شرب و صنعت، حق حق آبه داران را نادیده گرفته است.

طالبی همچنین گفت: دسترسی به آب در حوضه زاینده رود بر اساس اولویت بندی ها نیست. مثلا کشاورزی در بالادست به آب دسترسی دارد اما در دیگر بخش های اصفهان اینگونه نیست.

منطقه حسنلو دومین منطقه مورد مطالعه این پژوهشگر دانشگاه شریف است. به اعتقاد او با ورود ستاد احیای دریاچه ارومیه به مسئله تنظیم مصارف در این حوضه، مصرف آب در منطقه حسنلو کنترل شده است و کاهش 40 درصدی مصرف آب در این منطقه به دلیل اینکه مردم آن به منابع آب زیرزمینی دسترسی نداشته اند، واقعا اجرایی شده است.

طالبی سومین منطقه مورد مطالعه را دشت قریةالعرب معرفی کرد. به گفته او این دشت با هدف تامین آب شرب کرمان ذخیره اعلام می شود اما از همان زمان هم افت آبخوان آغاز می شود. وزارت نیرو در این دشت 17 حلقه چاه عمیق حفر می کند و خشکسالی را عامل اصلی افت آبخوان معرفی می کند.

این پژوهشگر اعلام نمود: حق آبه داران دشت رفسنجان به عنوان چهارمین منطقه مورد مطالعه خیلی به قوانین دولتی تخصیص و بازتخصیص توجهی ندارند و بازار غیر رسمی آب با وجود آنکه خرید و فروش در آن مجاز نیست، در این منطقه رونق دارد.

او افزود: در این منطقه نقش تنظیم گری که آسیب های بازتخصیص را کنترل کند وجود ندارد. در این بازار خریدار و فروشنده ناراضی هستند. خریدار به ویژه عمده مالکان نمی توانند از معامله خود اطمینان داشته باشند زیرا اگر شکایتی صورت گیرد، ممکن است جابجایی آب اتفاق نیفتد. گاهی هم تمام حق آبه داران یک چاه حاضر نیستند سهم خود را بفروشند و این مسئله مکانیزم داوطلبانه بازتخصیص را غیر ممکن می کند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6915

به "حقوق مالکان اصلی با جابجایی آب ضایع می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق مالکان اصلی با جابجایی آب ضایع می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید