خاکی صدیق: دانشگاه ها می توانند 15 شهریور ترم تحصیلی جدید را شروع نمایند ، استمرار آموزش های الکترونیکی در نیمسال جدید

به گزارش راه ساری، معاون آموزشی وزارت علوم بیان نمود: آغاز فعالیت دانشگاه ها از 15 شهریورماه یک معیار زمانی است که حول آن دانشگاه ها می توانند تاریخ آغاز ترم تحصیلی خود را اعلام نمایند.

خاکی صدیق: دانشگاه ها می توانند 15 شهریور ترم تحصیلی جدید را شروع نمایند ، استمرار آموزش های الکترونیکی در نیمسال جدید

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در مراسم افتتاح مرکز آموزش های الکترونیک دانشگاه خوارزمی گفت: ترم تحصیلی جدید دانشگاه ها احتمالا از 15 شهریورماه آغاز خواهد شد، البته به این معنا نیست که همه دانشگاه ها موظف هستند از 15 شهریور ماه فعالیت خود را آغاز نمایند، اما این یک معیار زمانی است که حول آن دانشگاه ها می توانند تاریخ آغاز ترم خود را اعلام نمایند.

وی ادامه داد: پیش از این اول شهریورماه به عنوان زمان پیشنهادی آغاز ترم جدید بود، اما از آنجایی که هنوز بعضی دانشگاه ها ترم خود را به خاتمه نرسانده اند و این امکان وجود دارد که تا شهریور ماه ادامه داشته باشد این تاریخ را به 15 شهریور ماه تغییر دادیم.

خاکی صدیق اظهار کرد: احتمالا آموزش الکترونیکی استمرار پیدا می نماید، باید کوشش کنیم بعضی کلاس ها نیز به صورت حضوری برگزار شوند اگر بتوان خوابگاه ها را به صورت محدود راه اندازی کنیم بسیار سودمند خواهد بود.

خاکی صدیق درباره اقدامات اجرا شده در برخورد با ویروس کرونا گفت: در اوایل اسفند ماه مسئله کرونا در کشور رخ داد ما سه استراتژی پیش روی خود داشتیم بعضی از افراد به وزارت علوم فشار می آوردند که بهتر است تعطیلی به صورت کلی انجام گردد، اما در حقیقت تعطیلی ترم تبعات بدی برای جامعه داشت. به همین منظور ما به سراغ آموزش غیرحضوری رفتیم. به همین دلیل کارگروه آموزش مجازی در وزارت علوم تشکیل شد.

وی با بیان اینکه ما جزو اولین کشور های درگیر با ویروس کرونا بودیم به همین منظور خیلی تجربه بین المللی در این زمینه نداشتیم، اظهار کرد: طبق آمار یونسکو که به کل آموزش از جمله آموزش و آموزش و پرورش و آموزش عالی توجه دارد یک میلیارد و 190 میلیون نفر درگیر موضوع کرونا شده اند به عبارتی 68 درصد از تمام افرادی که باید آموزش دریافت می کردند با این مشکل روبرو شدند.

وی ادامه داد: 146 کشور اعلام کردند که تمام مراکز آموزشی خود را تعطیل نموده اند البته این آمار در گذشته 192 کشور بود که اکنون تقلیل یافته است در نظر داشته باشید که عمده این کشور هایی که اعلام می نمایند مراکز آموزشی خود را باز نموده اند منظورشان آموزش قبل از دانشگاه است، زیرا بحث سلف و خوابگاه در آنجا موضوعیتی ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم اضافه نمود: اگر قبل از بحث کرونا را در نظر بگیریم خواهیم دید که از میان 300 مرکز آموزش عالی تنها حدود 7 آموزش عالی غیردولتی مجوز فعالیت الکترونیکی را داشتند همچنین کمتر از 10 دانشگاه دولتی به آموزش الکترونیکی می پرداختند بقیه دانشگاه ها یا اصلا هیچ زیرساختی برای انجام این فرآیند نداشتند یا در بعضی از حوزه ها قوی و در بعضی دیگر ضعیف بودند اگر بخواهیم به صورت کلی در نظر بگیریم تعداد دانشگاه هایی تحت آموزش الکترونیکی بودند در کل کشور تنها حدود نیم درصد بود؛ بنابراین حرکت دانشگاه ها به سمت آموزش الکترونیک یک مقداری سخت بود همچنین در این راستا یکسری مقررات آموزشی بازدارنده وجود داشت که فرآیند انجام آموزش الکترونیکی را دشوارتر می کرد.

وی ادامه داد: در اواخر اسفند ماه تقریبا تمام دانشگاه ها دریافتند که باید بر روی موضوع آموزش الکترونیکی کار نمایند تا لطمه ای به آموزش عالی ایجاد نگردد به همین دلیل دانشگاه ها آغاز به ایجاد زیرساخت های خود کردند.

خاکی صدیق با بیان اینکه طبق آخرین آمار حدود 92 درصد دانشگاه ها آموزش الکترونیک را پوشش دادند، اظهار کرد: این مسئله بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که می توانیم آن را به عنوان دستاورد علمی در نظر بگیریم شرایط کشور ایران در مقایسه با سایر کشور ها نمی گوییم خیلی خوب است، اما از بسیاری از کشور ها بهتر است.

وی ادامه داد: نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد، ادامه آموزش های مجازی در ترم های آینده نیست به همین منظور در وزارت علوم کارگروه دیگری ایجاد شد تا مطالعات پسا کرونا را داشته باشیم و طبق آن بهره مندی از دستاورد ها را مورد آنالیز قرار دهیم. امیدوار هستیم این دستاورد ها را به گونه ای حفاظت کنیم تا در مراحل بعدی آموزش در نظام یادگیری شاهد تحول شویم.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10158

به "خاکی صدیق: دانشگاه ها می توانند 15 شهریور ترم تحصیلی جدید را شروع نمایند ، استمرار آموزش های الکترونیکی در نیمسال جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاکی صدیق: دانشگاه ها می توانند 15 شهریور ترم تحصیلی جدید را شروع نمایند ، استمرار آموزش های الکترونیکی در نیمسال جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید