خبرنگاران رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه گردد

به گزارش راه ساری، تهران-خبرنگاران-عبدالمجید تبون رییس جمهوری الجزایر شنبه شب نسبت به بحران لیبی هشدار داد و گفت که شرایط در این کشور شاید بدتر از بحران سوریه پیش برود.

خبرنگاران رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه گردد

به گزارش شبکه خبری المیادین تبون بدون اشاره به کشوری خاص تنها گفت که طرف هایی که در بحران سوریه تأثیرگذار بوده اند، اینک در لیبی حضور دارند.

وی به بحران کشورش با مغرب پرداخت و بدون تأیید یا تکذیب ساخت پایگاه نظامی در مرزهایش با مراکش گفت: اقدامات مغرب جامه عمل پوشیده و از فعل به عمل تبدیل شده است.

همچنین در مورد پرونده مربوط به بازداشتی های اعتراضات چندماهه در کشورش نیز وعده داد که تعداد بیشتری از فعالان این اعتراضات که هم اکنون زندانی هستند، آزاد خواهند شد.

رییس جمهوری الجزایر توضیح داد: در صورتی که شیوع ویروس کرونا وخیم نگردد، همه پرسی در مورد قانون اساسی در ماه های سپتامبر یا اکتبر (شهریور/ مهرماه) انجام خواهد شد.

پیش از این نیز یک مسؤول آمریکایی بدون اشاره به نقش مخرب واشنگتن و کشورهای غربی در بحرانی شدن اوضاع لیبی و سوریه گفت: درگیری های در این دو کشور شباهت زیادی باهم دارند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز دی ماه 98 در اظهار نظری مشابه نسبت به تکرار فجایع بحران سوریه در لیبی که تا به امروز صدها هزار کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته، هشدار داده بود.

لیبی یک دهه است که درگیر جنگ داخلی و متعاقبا نبرد نیابتی گسترده میان نیروهای منطقه ای و فرامنطقه ای است که در این عرصه، کشورهایی نظیر روسیه، مصر، فرانسه، عربستان سعودی، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته اند.

اما اکنون به نظر می رسد، مصر و ترکیه در بحران لیبی، شرایط جنگی به خود گرفته و احتمال بروز یک جنگ ویرانگر در منطقه را افزایش داده اند.

در عرصه چنین نبرد نیابتی ، عربستان سعودی، روسیه ، مصر ، امارات، فرانسه و یونان از ژنرال خلفه حفتر فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می نمایند و ترکیه ، قطر و ایتالیا نیز دولت فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی را مورد پشتیبانی خود قرار داده اند.

عقیله صالح رییس مجلس شرق لیبی که از خلیفه حفتر فرمانده ارتش موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می نماید،گفته بود در صورت ادامه حضور نظامی ترکیه، از مصر برای مداخله نظامی در لیبی درخواست خواهند کرد و متعاقب آن عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر نیز تهدید کرد، در صورت حمله نیروهای السراج به شهرهای سرت و الجفره در شرق لیبی، مداخله نظامی خواهد نمود.

این درحالی است که در روزهای اخیر نیروهای دولت وفاق ملی لیبی از تصمیم خود برای تصرف شهر استراتژیک سرت خبر دادند. این شهر کانون منابع نفتی لیبی محسوب می گردد.

نیروهای دولت وفاق ملی در هفته اخیر موافق شدند پس از 14 ماه ، حمله نیروهای حفتر برای تصرف طرابلس را دفع و آنان را وادار به عقب نشینی نمایند.

از سوی دیگر، بعضی رسانه های سعودی روز آدینه مدعی شدند، توافقنامه نظامی میان مقام های ارشد ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی به امضا رسیده است.

به گزارش این رسانه ها، این توافقنامه نظامی توسط خلوصی آکار وزیر دفاع و یاشار گولر رییس ستاد کل ارتش ترکیه از یک سو و فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی روز آدینه در طرابلس به امضا رسیده است.

پیشروی نیروهای دولت وفاق ملی بسوی شهر سرت که پس از عقب نشینی نیروهای ژنرال حفتر از اطراف طرابلس صورت گرفت ، موجی از نگرانی را بین دولت ها و جناح های حامی حفتر برانگیخت به گونه ای که مواضع تند دولت وفاق ملی و ژنرال حفتر علیه یکدیگر در روزهای اخیر از سوی در محافل رسانه ای و سیاسی دنیا شروع یک بحران بین المللی جدید در لیبی تلقی شد.

این در حالی است که هر یک از دو طرف درگیر در لیبی طی روزهای اخیر کوشش نموده اند از توافقات جدید نظامی با کشورهای حامی خود خبر دهند.

بنابر این گزارش ، توافق جدید دولت وفاق ملی با مقامات نظامی آنکارا در چارچوب حفظ منافع ترکیه در لیبی صورت میگیرد و به نیروهای ترکیه اجازه میدهد در صورت لزوم در لیبی وارد فاز مداخله نظامی شوند.

همچنین براساس این توافق ترکیه می تواند یک پایگاه نظامی در لیبی احداث کند.

این توافق تایید می نماید که نیروهای نظامی ترکیه در لیبی در برابر هرگونه تعقیب قضایی مصونیت می یابند و افسران ترکیه نیز در لیبی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار می شوند.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10371

به "خبرنگاران رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رییس جمهوری الجزایر: شرایط لیبی شاید بدتر از سوریه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید