خبرنگاران همراهی کسب و کارهای اینترنتی برای مبارزه با کرونا

به گزارش راه ساری، تهران-خبرنگاران- با شیوع ویروس کرونا، خرید اینترنتی دیگر انتخاب نیست؛ شکل اجبار به خودش گرفته است؛ اجباری برای تامین مایحتاج اولیه زندگی. کسب و کارهای اینترنتی به راه هایی برای مشارکت در عزم ملی مبارزه با کرونا فکر نموده و قدم هایی در این خصوص برداشته اند.

خبرنگاران همراهی کسب و کارهای اینترنتی برای مبارزه با کرونا

مبارزه با کرونا و شکست این ویروس وارداتی، خط مقدم جغرافیایی است که ما اکنون در آن زندگی می کنیم؛ عده زیادی از ایرانیان، هر کدام به اندازه وسع و توان خودشان یک جایی کنار بقیه ایستاده اند تا سهمی در این مبارزه داشته باشند. البته عده قلیلی هم هستند از شرایط پیش آمده نهایت سو استفاده را نموده اند و می نمایند. حتی اگر سو استفاده شان به قیمت جان آدم های دیگر تمام شود.

در آن سوی ماجرا اما کسانی هستند که برای عبور از این بحران، فکر نموده اند و برای عملی کردن ایده شان قدم هایی برداشته اند. نمونه اش کسب و کارهای اینترنتی که امروز بخش عمده ای از مراجعات مردم به فروشگاه ها که قبل از آمدن کرونا در دنیای واقعی صورت می گرفت به سمت آن ها سرازیر شده است.

کسب و کارهای اینترنتی عزم خود را جزم نموده اند تا در این بین علاوه بر کار اصلی شان که پایداری سرویس و ارائه خدمت است، قدم های دیگری هم در راستای مسوولیت انسانی و اجتماعی خود بردارند. از تامین کالا و حذف آگهی های نامتعارف گرفته تا این که تمام امکانات لجستیک، سخت افزاری و نرم افزاری خود را در اختیار وزارت بهداشت قرار بدهند تا شرایط ارسال کالاهای مورد احتیاج به هر نقطه ای از کشور فراهم شود.

مدیر روابط عمومی دیجی کالا در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد در پیامی به محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات اعلام نموده اند که تمام امکانات خود را برای خدمت رسانی به مردم ایران در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهند داد.

در نیمه اول سال جاری 11 هزار و 200 روستای کشور از دیجی کالا خرید نموده اند. آمار نشان می دهد این پلتفرم برای ارائه خدمت و ارسال کالا حتی به دورترین نقاط ایران نیز دسترسی دارد. همین مساله باعث شد آن ها تصمیم بگیرند زیرساختی که در سال ها فراهم نموده اند را در اختیار وزارت بهداشت و نهادهای دیگری که درگیر مبارزه با کرونا هستند، قرار بدهند.

امیر حسن موسوی اضافه نمود: در پیامی که برای این دو مسوول نوشتیم، اعلام نموده ایم که با تمام ظرفیت و امکانات خود در کنار نظام سلامت هستیم و هر تصمیمی که گرفته شود تمام توان لجستیکی و تکنولوژیکی خودمان را در اختیار آن ها قرار می دهیم. ضمن این که کمیسیون دیجی کالا برای فروش اقلام مورد احتیاج برای مقابله با کرونا صفر خواهد بود. یعنی اگر ما ماسکی را یک هزار تومان خریداری کنیم به همان قیمت به فروش خواهیم رساند.

وی اضافه نمود: دیجی کالا بزرگ ترین مرکز پردازش و توزیع کالا را در تمام استان ها دارد و با پلتفرم تکنولوژیکی اش می تواند گارانتی کند که کالاها به طور عادلانه به دست افراد برسد. در مواقع بحرانی معمولا زمان توزیع سو استفاده هایی صورت می گیرد و عده ای کالای کمیاب را به وسیله مختلف به دست می آورند و آن را با قیمت بالاتری می فروشند. به این ترتیب بازار سیاه شکل می گیرد.

اما به وسیله زیرساختی که سالهاست در مجموعه دیجی کالا مهیا شده، می توان کالاهای مورد احتیاج را به تعداد معین، به فرد معین، با کدملی و آدرس معین ارسال کرد.

البته دیجی کالا یک پیشنهاد دیگری هم برای سازمان های درگیر با کرونا دارد، این که محتوای مورد احتیاج آن ها را توسط تیمی که دارد فراوری کند و آن را در شبکه های اجتماعی خود با بیش از دو میلیون کاربر به اشتراک بگذارد. پلتفرمی که روزی چهار میلیون بازدید دارد.

موسوی با اعلام این که ارائه یک سرویس پایدار برای خرید اینترنتی در این شرایط بسیار مهم است، اعلام نمود: در مجموعه ما چهار هزار و 500 نفر فعالیت می نمایند و جنس کارمان طوری نیست که بتوانیم با دورکاری سایت را بالا نگه داریم. به همین دلیل اغلب همکاران ما سرکار هستند تا سایت بالا بماند و خدمت رسانی به مردم انجام شود.

وی با اشاره به این که در چند روز گذشته 100هزار ماسک به فروش رسیده است، اضافه نمود: در 36 ساعت اول پس از اعلام خبر ابتلا به کرونا، 75 هزار ماسک به فروش رسید و عملا تمام ظرفیت موجود در انبار خودمان و 30هزار فروشنده ای که با ما کار می نمایند به اتمام رسید.

در کنار مدیریت این میزان تقاضا، پایین نگه داشتن قیمت هم وظیفه ما بود. زمانی که تقاضا بالا می رود به طور سیستماتیک قیمت هم افزایش پیدا می نماید. ما می توانستیم برای فروشنده ها محدودیت قیمت بگذاریم اما این کار باعث می شد آن ها کالای شان را برای فروش در سایت قرار ندهند. شرایط سختی بود که تا حدود زیادی توانستیم آن را کنترل کنیم. 75 هزار ماسکی که روز اول به فروش رفت با قیمت متعارف بود، فقط چند مورد داشتیم که با قیمت بالا به فروش رسید که با اعلام مشتری کالا برگردانده و با فروشنده برخورد شد.

وی در مورد تامین ماسک توسط دیجی کالا و فروش آن گفت: بخش زیادی از موجودی مان تمام شده و هنوز نتوانستیم ماسک تهیه کنیم. آخرین دسترسی ما به ماسک به دوز قبل برمی شود که همکاران مان در بخش تامین کالا یک پک پنج هزار تایی ماسک را تهیه کردند و در سایت قرار دادند. این تعداد هم در عرض 10 دقیقه تمام شد. فروشندگان مارکت پلیس (Market Place بستری است که در آن تمامی خرده فروشان و شرکت های توزیع نماینده کالا، می توانند بدون واسطه محصولاتشان را به فروش برسانند) نیز همین شرایط را دارند و به محض تامین محصول و قرار دادن در سایت، به سرعت به فروش می رود.

با توجه به این که این پلتفرم 30 مرکز پردازش و توزیع در تهران و تمام مراکزاستان ها دارد، امکان ارسال سفارش به تمام نقاط ایران به وسیله آن فراهم و تعداد مرسوله های آن حتی از پست جمهوری اسلامی ایران نیز بیشتر است، می تواند قدم بزرگی برای توزیع کالاهای ضروری به افراد با شفافیت کامل باشد.

نه به بازار سیاه با حذف آگهی های فروش ماسک

ماسک، ژل های ضدعفونی، داروهای تقلبی، روغن های عجیب برای محافظت در مقابل ویروس و هر چیزی که می تواند به کرونا ربط پیدا کند، این روزها به بازار داغ سودجویانی تبدیل شده که پول برای شان کل ماجراست. محل فروش این دست اقلام هم سایت های اینترنتی هستند.

اقدامی که بعضی از سایت های فروش اینترنتی در مقابل این دست از سودجویی ها انجام داده اند حذف آگهی های تبلیغاتی است روابط عمومی سایت دیوار در گفت وگو با خبرنگاران به شرایطی که به حذف آگهی های فروش ماسک از روی این سایت منجر شد به خبرنگاران گفت: پس از اعلام مرگ دو نفر بر اثر ابتلا به کرونا ثبت آگهی های مربوط به ماسک و اقلام دیگر روی پلتفرم دیوار شدت گرفت. همان شب با مدیران سایت جلسه ای تشکیل دادیم و به این نتیجه رسیدیم که برای حفظ سلامت مردم چند کار مهم را انجام بدهیم.

مهدی امیرپور در ادامه گفت: یکی از اتفاقاتی که در این خصوص رخ داد این بود که بعضی از این پلتفرم برای ایجاد بازار سیاه در حوزه ماسک و ژل استفاده می کرد و مورد دیگر فروش روغن و داروی تقلبی برای بهبود کرونا بود. در مورد فروش ماسک اول سعی کردیم قیمت را کنترل و آگهی های نامتعارف را حذف کنیم. اما پس از آن مساله دیگری ذهن ما را درگیر کرد این ماسک یک کالای پزشکی است و باید تاییدییه و مجوز وزارت بهداشت داشته باشد.

وی اضافه نمود: از آن جایی که ما نمی توانستیم صحت این مساله را چک کنیم، تصمیم جمعی بر این بود که دیگر آگهی های مربوط به ماسک را منتشر نکنیم. نمی توانیم چک کنیم به نتیجه رسیدیم که ماسک را کلا حذف کنیم، چون اگر فراورینماینده، ماسک غیر استاندارد به وسیله پلتفرم ما به فروش می رساند قطعا جان مردم به خطر می افتاد و ما شرمسار می شدیم.

او با بیان این که ممکن است حذف آگهی ها در دیوار کمی مساله کسب و کار ما را با چالش رو به رو کند اما مسوولیت اجتماعی شان مهم تر است، بیان کرد: دیوار در حوزه مسوولیت اجتماعی خود چند برنامه دارد که در روزهای آینده درباره آن اطلاع رسانی می کنیم. وظیفه ما حفاظت از سلامت روانی و جسمانی کاربران مان بوده که سعی کردیم آن را رعایت کنیم. خساراتی هم که به کسب و کارها وارد می شود آنقدر حائز اهمیت نیست.

مسیریابی کرونا

در کنار کسب و کارهای حوزه فروش، مسیریاب های ایرانی نشان و بلد نیز لیست و اطلاعات مراکز درمانی ارائه نماینده خدمات مربوط به ویروس کرونا را روی نقشه خود لحاظ نموده است.

به گفته روابط عمومی مسیریاب بلد لیست مراکز از سازمان نظام پزشکی به این اپلیکیشن داده شده و هر زمان که آپدیتی انجام شود، حتما روی نسخه نیز اعمال خواهد شد.

این مسیریاب اطلاعات مراکز درمانی که خدمات مربوط به ویروس کرونا را روی نقشه نمایش می دهد. اطلاعاتی که شامل بیمارستان های ریفرال، مراکز تست و داروخانه ها می شود و همراه با جزییات شماره تماس، ساعت کاری روی نقشه قابل مشاهده است. این مسیریاب در این زمینه اطلاعات 201 بیمارستان و مراکز درمانی را نشان می دهد. دسترسی به این امکانات علاوه بر اپلیکیشن بلد به وسیله نسخه وب این مسیریاب هم امکان پذیر است.

abuzariyon.ir: مجله خبری و تحلیلی

animal-photo.ir: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8199

به "خبرنگاران همراهی کسب و کارهای اینترنتی برای مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همراهی کسب و کارهای اینترنتی برای مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید