بهبود سه مورد مبتلا به کرونا در کشور

به گزارش راه ساری، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: وقتی از آمار تشخیص قطعی مبتلایان به کرونا صحبت می کنیم به این معنی نیست این آمار کل افرادی را که در کشور به کرونا مبتلا شده اند، نشان می دهد.

بهبود سه مورد مبتلا به کرونا در کشور

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در ستاد اطلاع رسانی وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا ویروس با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم پرهیز از ارائه آمار غلط درباره ابتلا و فوتی ناشی از بیماری کرونا، گفت: آمار رسمی و موثق هر روز ظهر از سوی وزارت بهداشت اعلام می گردد. بنابراین هر گونه عدد و رقمی که خارج از وزارت بهداشت مطرح می گردد صحت ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار مبتلایان به کرونا که گفته می گردد بهبود پیدا نموده اند، ادامه داد: وقتی از آمار تشخیص قطعی مبتلایان صحبت می کنیم به این معنی نیست این آمار کل افرادی را که در کشور به کرونا مبتلا شده اند نشان می دهد بلکه تعدادی از افراد ممکن است بر اثر ابتلا به این بیماری علایم خفیف و یا متوسطی پیدا نمایند و اساسا مراجعه ای هم به پزشک و مراکز بهداشتی و درمانی نداشته باشند و حتی ممکن است مراحل بیماری را هم طی نموده باشند و بهبود پیدا نموده باشند.

جهانپور اضافه کرد: بنابراین وقتی از بهبود صحبت می کنیم منظورمان مواردی است که علائم حاد و شدید بیماری را داشته اند تشخیصشان قطعی شده و حالا بهتر شده و یا بهبود یافته اند. در این زمینه سه گزارش مستند وجود دارد که یکی مربوط به یکی از همکارانمان در اراک است که در فرایند بهبودی واقع شده است و از بخش مراقبت های ویژه خارج شده و در بخش عادی واقع شده است. در عین حال دو مورد هم در بیمارستانی در تهران داشتیم که حالشان رو به بهبودی رفته و از بخش مراقبت های ویژه به بخش های عادی منتقل شدند و امروز صبح با بهبودی کامل مرخص شدند که این موضوع نوید بخش است.

وی با بیان این که طبق گزارش های موجود آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری حداکثر حدود سه درصد است گفت: به نظر می آید رفتار این ویروس در کشور ما نباید خیلی متفاوت با سایر مناطق باشد. به هر حال بهبود این سه مورد مبتلا به کرونا بسیار نوید بخش است.

بهبود یافتگان کرونا در ایران

جهانپور درباره آمار مبتلایان به کرونا که گفته می گردد بهبود یافته اند، توضیح داد: وقتی از آمار تشخیص قطعی مبتلایان صحبت می گردد به این معنی نیست که آمار کل افراد مبتلا به کرونا را در کشور نشان دمی دهد بلکه تعدادی از افراد ممکن است علائم خفیف داشته باشند و مراجعه ای به مراکز درمانی نداشته باشند یا مراحل بیماری را طی نموده و بهبود یافته باشند، وقتی از بهبود صحبت می گردد منظور مواردی است که علائم حاد یا شدید بیماری را داشته اند و تشخیص قطعی داده شده اند و حالا بهبود یافته اند.

وی گفت: طبق گزارش های موجود آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری حداکثر حدود سه درصد است، رفتار این ویروس نباید خیلی متفاوت با سایر مناطق باشد.

شروع رژیم دارویی با 5 دارو برای مبتلایان کرونا

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات جهان درباره این بیماری، در هفته های اخیر گزارش داده شده بود که یک رژیم دارویی شامل 5 دارو برای مبتلایان شروع شده که البته الان زود است که بخواهیم درباره اثربخشی آن قضاوت کنیم؛ اما با توجه به گزارشات موردی که داریم حداقل ظرف دو سه روز اخیر که این رژیم دارویی شروع شده به نظر می آید اقدامات درمانی و حمایتی صورت گرفته در کل شرایط بیماران رو به بهبودی بوده و همکاران شرایط بهتری گزارش نموده اند. بنابراین به نظر می آید در حوزه درمان این بیماری چشم انداز مثبتی خواهیم داشت.

وی درباره توزیع ماسک رایگان گفت: اولا تاکید می کنم ماسک برای جمعیت عادی توصیه نمی گردد و در هیچ جای جهان چنین توصیه ای وجود ندارد اما برای کادر درمان ماسک حتما توصیه می گردد البته به دنبال نگرانی هایی که در جامعه ایجاد شده تقاضای کاذب و شاید بی موردی ظرف دو سه روز برای ماسک ایجاد شد و شاید به اندازه مصرف چند سال کشور مواد ضد عفونی نماینده و ماسک مورد تقاضا نهاده شد؛ البته افرادی با عنوان فرصت طلب و سودجو که همواره هستند تا از این موقعیت ها در جهت منافع نامشروع سوء استفاده نمایند اقدام به احتکار نموده بودند که البته این اصل ماجرا نبود و بیشتر مربوط به تقاضای بالای ماسک بوده است.

تحویل ماسک درب منازل قمی ها

جهانپور ادامه داد: بر اساس سیاست وزارت بهداشت ماسک از این پس، وارد شبکه توزیع وزارت بهداشت شد و تمام ماسک فراوریی کشور به وسیله وزارت بهداشت خریداری می گردد و به صورت عادلانه و با مکانیسمی مشخص با اولویت شهر قم توزیع خواهد شد که البته در حال حاضر پکیج های آن وارد شهر قم شده و توزیع خواهد شد و در جایی که لازم باشد توسط نیروهای بهداشت به درب منازل تحویل داده می گردد.

وزارت صمت هم فراوری حداکثری ماسک را در دستو کار قرار داده

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اضافه کرد: بنابراین این اقدام در قم شروع شده و در شهرهای دیگر به فراخور زمان و مکان مناسب و به نحو مقتضی در قالب ارائه ماسک یا کیت های حفاظتی که شامل ماسک محتوای آموزشی و محلول ضدعفونی نماینده هستند به مردم ارائه می گردد و عملا خرید و فروش ماسک ممنوع شد، تمام ماسک فراوریی و وارداتی کشور را وزارت بهداشت خریداری و توزیع خواهد نمود، این موارد به نحو مقتضی در زمان و مکان مناسب توزیع خواهد شد، مجددا تاکید می کنم اولویت شهر قم است تا این موارد را به درب منازل مردم تحویل دهیم چرا که قم کانون ورود بیماری به کشور بوده و تعداد مبتلایان در آنجا بیشتر است و ارزیابی خطر، نشان می دهد ممکن است در قم ریسک خطر بالاتر باشد.

وی گفت: در سایر شهرها به فراخور شرایط و در زمان مناسب این اقلام توزیع خواهد شد. وزارت صمت هم فراوری حداکثری ماسک را در دستو کار قرار داده است.

وزارت بهداشت به تعطیلی مدارس اعتقادی ندارد

جهانپور در ادامه صحبت هایش درباره شرایط تعطیلی مدارس گفت: از نظر کمیته فنی وزارت بهداشت، تعطیلی مدارس همچنان برای ما به عنوان عاملی که بتواند پیشگیری نموده و کاهش شیوع و انتشار بیماری موثر باشد، شناخته نشده و ما همچنان اعتقاد نداریم که لزوما تعطیلی مدارس می تواند به کاهش شیوع و محدودیت انتشار منجر گردد. چنانچه بعضا کارشناسان معتقدند که حتی تعطیلی مدارس و مهدکودک ها ممکن است تردد خانوارها را افزایش دهد.

به گفته رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حتی شواهدی نشان می دهد که تعطیلی های اخیر، منجر به رفت و آمد بین شهری بسیاری از خانوارها شده و این می تواند ریسک ابتلا به بیماری و شیوع را افزایش دهد. بر همین اساس ما تا به امروز ابلاغیه یا توصیه ای مبنی بر تعطیلی مدارس نداریم البته این موضوع با تعطیلی کلاس های آموزشی دانشگاه ها، سینماها، سالن های تئاتر، برگزاری مسابقات ورزشی بدون حضور تماشاگر و... متفاوت است. تعطیلی تجمعات، همایش ها، اردوهای دانشجویی، سیاحتی و زیارتی و... همچنان و حداقل تا خاتمه هفته جاری است و پنجشنبه و آدینه ارزیابی ریسک نموده و ممکن است این تعطیلی ها تمدید گردد.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس فعلا در دستور کار ما وجود ندارد و توصیه ای در این زمینه نداریم، گفت: اگر در جایی هم این تعطیلی رخ داده از طرق دیگری بوده است. حتی شاید در بعضی جاها به تعطیلی مدارس انتقاد هم داشته باشیم.

تهران و قم قرنطینه می شوند؟

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره احتمال قرنطینه تهران و قم، گفت: وزارت بهداشت اعتقادی به قرنطینه ندارد. قرنطینه یک شیوه کارآمد و مدرن در حوزه مدیریت و پیشگیری از بیماری از جمله بیماری کرونا ویروس جدید نیست. در این زمینه سازمان بهداشت جهانی هم توصیه ای نداشته است. آنچه که در ووهان هم رخ داد، یک استثناء است. به علاوه اینکه ساختار اجتماعی، مالی و مدیریتی ما کاملا با ووهان و چین متفاوت است و این موضوع قابل تعمیم و تسری نخواهد بود و نمی توان نسخه مشترکی برای ما و چین پیچید.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: قرنطینه ای که در تهران مطرح شده، به هیچ وجه صحت ندارد و در دستور کار هم نبوده است و شایعه است. حتی اگر روزی قرار باشد قرنطینه مطرح گردد، قم در اولویت بود که برای قم هم بحثی به عنوان قرنطینه نداریم. آنچه که ما دنبال می کنیم، ایجاد محدودیت در ترددهای داخل شهری و بین شهری و کاهش مراودات است و توصیه می کنیم که تا حد امکان مردم از سفرهای درون شهری و بین شهری بپرهیزند. در خانه ماندن برای بسیاری از افراد به ویژه افراد پرخطر مثل بیماران خاص، افراد دارای سن بالای 60 سال و... توصیه می گردد، اما اینطور نیست که ما بخواهیم شهر را به یک زندان بزرگ تبدیل کنیم. در عین حال فعلا ارزیابی ریسک هم ضرورت این اقدام را نشان نمی دهد.

توصیه ای برای تعطیلی کادر اداری و هیات علمی نداریم

وی تاکید نمود: در عین حال ما توصیه ای برای تعطیلی کادر اداری و هیات علمی نداریم و فقط تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی 10 استان در حد کلاس های آموزشی بود. در عین حال به طور خاص این تعطیلی در دانشگاه های علوم پزشکی شامل دانشجویان ترم هفت و هشت پرستاری و اینترن ها و... نمی گردد. بلکه تعطیلی فقط برای کلاس های آموزشی است.

تا به امروز ابتلای قطعی به کرونا در هیچ یک از مسئولان گزارش نشده

جهانپور درباره ابتلای بعضی مسوولان به کروناویروس، گفت: تا به امروز هیچ مورد ابتلای قطعی از هیچ یک از مسوولان تا این لحظه گزارش نشده است البته موارد مشکوک زیاد است. در صورتی که مسوولان یک شهر، شهرداری، شورا و دانشگاه موارد مشکوک داشته باشند، مانند سایر مردم تریاژ شده و در صورت احتیاج ایزوله شده و نمونه آزمایشگاهی از آنها گرفته می گردد. همچنین اگر احتیاج به انجام تست باشد مانند سایر مردم از آنها تست گرفته می گردد و در صورت تایید ابتلا به کرونا تحت درمان قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: تا این لحظه هیچ مورد قطعی کرونا در مسئولان و مدیران گزارش نشده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای خوابگاه های دانشجویی، گفت: دانشگاه هایی که تعطیل شده، قاعدتا دانشجویانش به نزد خانواده ها و شهر خودشان بازگشتند. در عین حال ممکن است مواردی هنوز در خوابگاه ها باشند که طبق پروتکل ها برای پیشگیری و ضدعفونی آن ها اقدام می گردد. بخشی از موارد را هم خود دانشجویان و مقیمان خوابگاه موارد بهداشتی را رعایت می نمایند.

کوشش برای راه اندازی سامانه مجزایی برای پاسخگویی در زمینه کرونا

جهانپور در پاسخ به این سوال که افراد دارای علائم به کجا مراجعه نمایند، گفت: از روز گذشته افراد با 115 تماس می دریافتد که موج شلوغی روی خط ایجاد شده و دسترسی مردم را دچار مشکل نموده بود. در کوشش هستیم تا سامانه مجزایی برای پاسخگویی در زمینه کرونا راه اندازی کنیم که همزمان قادر به پاسخگویی به ده ها نفر باشد و ظرف روزهای آینده این اقدامات باالفعل خواهد شد.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار کرد: برای تسهیل کار به ویژه در تهران و جلوگیری از تراکم بیماران در بیمارستان ها، از امروز 22 مرکز به عنوان درمانگاه کرونا فعال، معرفی و آدرس مراکز اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین مکان این درمانگاه ها روی اپلیکیشن های راستایابی در دسترس قرار خواهد گرفت و پزشکان در این مراکز توضیح حال و علائم را آنالیز می نمایند و در صورت احتیاج فرد با اورژانس به بیمارستان های مشخص اعزام خواهد شد. افزون بر این با توجه به اینکه افراد ممکن است دغدغه و اضطراب داشته باشند این کار راستا را برای تشخیص تسهیل خواهد نمود و از مسائل شهفرایندان تهرانی خواهد کاست.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت درباره بعضی اخبار مبنی بر کمبود تجهیزات پزشکی و لباس ایمنی و حفاظتی برای کادر درمان اظهارکرد: قرار نیست برای افراد در شرایط متفاوت از لحاظ ایمنی حفاظت یکسان در نظر گرفته گردد، به عنوان مثال احتیاجی نیست که ایمنی و حفاظت کادر درمانی در یک درمانگاه تخصصی مانند ایمنی ای سی یو در بیمارستان شهدای یافت آبادکه از بیمار مبتلا به کووید 19 مراقبت می نماید، یکسان باشد، نباید انتظار داشت که لباس های ایمنی 100 هزار کادر درمانی یکسان باشد. سطح ایمنی بر اساس ریسک در هر بخش مشخص می گردد. به عنوان مثال ارزیابی نموده ایم که در یک شهر 7 هزار لباس حفاظتی وارد شده است و شاهد آن هستیم که از این شهر فایل صوتی به دروغ در فضای مجازی منتشر می گردد که وسایل به میزان کافی نیست.

وی اضافه کرد: اضطراب و وسواس می تواند توقع ایجاد کند؛ اما ما بر اساس استاندارها و نه از روی اضطراب و وسواس، وسایل حفاظتی تامین می کنیم و بنابر پروتکل های ملی سطح هشدار میزان ایمنی و تجهیزات لازم تامین می گردد. تجهیزات تا ماه ها موجود است و در اختیار پرسنل قرار خواهد گرفت و قرار نیست در عرض یک هفته همه تجهیزات را توزیع کنیم.

اجازه ندادیم حاشیه هایی از جنس سیاست و اقتصاد برای سلامت مشخص تکلیف کند

جهانپور درباره بستن مرزها به روی ایران اظهار کرد: زمانی که کرونا ویروس در چین شیوع پیدا کرد ما نیز درخواست لغو پروازها را کردیم و این اتفاق برخلاف شایعات افتاد. باید توجه کرد که بسیاری از کشورهایی که پروازهای ایران را متوقف نموده اند، نظام بهداشتی پایین تری از ایران دارند و حتی نظام بیماریابی آنها درست نیست. به آن ها توصیه می کنیم که به عدد صفر موارد ابتلا در کشورشان دل خوش نباشند و با اطمینان می گوییم در بسیاری از این کشورها تعداد مبتلایان چهار رقمی و قربانیان آنها 2 رقمی است. بعضی ادعاها در این کشورها جنبه سیاسی دارد، بزرگترین هنر نظام سلامت ایران ارائه شفاف آمار به ویژه آمار فوتی ها است. اجازه ندادیم حاشیه هایی از جنس سیاست و اقتصاد برای سلامت مشخص تکلیف کند.

وی اظهار کرد: شمار مبتلایان به کرونا ممکن است بیش از عددهای اعلامی باشد؛ چرا که بسیاری از مبتلایان به بیماری علامتی ندارند و بسیاری گرفتار علائم خفیف می شوند و بهبود پیدا می نمایند و حتی احتیاج به پزشک ندارد. اکنون هم شماری بهبود پیدا نموده اند و ما آنها را به عنوان مبتلایان کووید 19 نمی شناسیم، بلکه تنها افراد دارای علائم حاد را بستری و ثبت نموده و به دنبال پنهان کاری و عددسازی هم نیستیم.

بین مبتلایان بچه ها و نوجوان نداریم

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به سن مبتلایان به کرونا در کشور گفت: بین مبتلایان بچه ها و نوجوان نداریم و هیچ تشخیص قطعی کودک و نوجوان مبتلا به ویروس کرونا جدید نداشته ایم. مبتلایان قطعی از جوان تا سالمند هستند و اغلب فوتی ها مسن بوده اند و بالای 60 سال سن داشته اند یا به بیماری زمینه ای مبتلا بوده اند. مردم باید توجه داشته باشند که تزریق کورتون در کرونا بسیار خطرناک است و خطر مرگ و میر را بالا می برد. فکر می کنیم بعضی موارد فوتی تزریق دگزا و کورتون داشته و این موضوع در شدت دریافت بیماری شان موثر بوده است. در اغلب موارد هم سفر یا سکونت درقم در توضیح حال ها دیده شده که این نشان می دهد که کانون بیماری همچنان قم است.

وی با بیان اینکه استان های دیگر هم به صورت شعاعی از قم شاهد بروز موارد بیماری بوده اند، گفت: هر شهر و استانی ممکن است مواردی از کروناویروس را داشته باشد. اخبار ما صرفا بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی است. آمار ما بعد از ارائه در کشور، تحویل سازمان بهداشت جهانی می گردد.

جهانپور تاکید نمود: آرامستان ها مکلفند فوتی ها را تحت نظر واحد بهداشت محیط منطقه و تحت نظر کارشناس بهداشت محیط دفن بهداشتی و بر اساس پروتکل مشخص انجام دهند. مراکز بهداشت بر این موضوع نظارت دارند وگرنه خلاف نموده اند و اقدام خلاف این فرایند جرم بوده و می تواند مورد پیگرد قرار گیرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8190

به "بهبود سه مورد مبتلا به کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود سه مورد مبتلا به کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید