خبرنگاران چرا کف دست زنان تماشاگر مهر زدند

به گزارش راه ساری، تهران- خبرنگاران- میزبانی خوب ارومیه ای ها از هفته سوم لیگ ملت های والیبال 2019، اگرچه با اتفاقات مثبتی برای والیبال ایران و البته ورزش کشور همراه بود، اما حاشیه هایی را هم به دنبال داشت. این حاشیه ها چیزی نبود جز بحث تکراری و ناامیدکننده بر سر حضور بانوان تماشاگر در سالن مسابقات.

خبرنگاران چرا کف دست زنان تماشاگر مهر زدند

روزنامه شرق در گزارشی آورد: مسئولان فدراسیون والیبال برای اینکه مانع از جنجال هایی که به دلیل ممانعت از ورود چند سال قبل زنان به ورزشگاه 12 هزارنفری آزادی شوند، این بار تصمیم گرفتند به جای تهران میزبانی این رویداد بزرگ جهانی را به ارومیه بدهند؛ شهری که به واسطه طرفداران پرشورش از آن به عنوان پایتخت والیبال ایران نام برده می گردد.

این بار اما بحث بر سر جلوگیری از ورود خانم ها به سالن نیست، بلکه صحبت از شرایط نامتعارفی است که برای آنها تعریف نموده اند تا بتوانند مسابقات را از نزدیک تماشا نمایند. واکنش های منفی به خاطر عکسی است که از دست بانوان تماشاگر در رسانه های رسمی و شبکه های مجازی منتشر شده است؛ عکسی که در آن به کف دست زنان مهری زده شده و نشان می دهد که اجازه ورود به سالن را گرفته اند. آن گونه که منابع موثق و تماشاگران حاضر در محل، جو بیرون از سالن را روایت می نمایند، در اولین روز مسابقه ایران مقابل کانادا، ورود زنان به سالن تقریباً آسان و بدون همهمه بوده، اما از روز دوم و دیدار بسیار حساس مقابل لهستان، حجم بالای متقاضیان ورود به سالن، موقعیت دشواری را به وجود می آورد که حتی بانوانی که از قبل بلیت خریده بودند هم نمی توانستند وارد سالن شوند.

در روز سوم این دشواری اما به اوج خود می رسد و در نهایت برای اینکه برگزارنمایندگان این پیکارها بتوانند تشخیص بدهند چه کسانی بلیت خریداری نموده اند، به دست آنها مهر می زدند و راهی سالنشان می کردند. روز گذشته انتشار تصاویر دست مهرزده بانوان در حالی بازتاب منفی ای را در بین عموم جامعه داشته که هیچیک از مسئولان ستاد برگزاری لیگ ملت های والیبال 2019 ارومیه واکنشی به آن نشان ندادند. استانداری، شهرداری و اداره ورزش و جوانان ارومیه سه نهاد اول این استان بودند که مسئولیت برگزاری رقابت ها را برعهده داشتند.

کوشش های گروه ورزش شرق برای برقراری ارتباط با این مقامات برای روشن شدن هرچه بیشتر این ماجرا در حالی بی نتیجه ماند که در نهایت پیمان رضایی، مدیرعامل باشگاه شهرداری ارومیه که از اعضای این ستاد بود و مسئولیت آماده سازی شهر را برعهده داشت، شرحاتی را درباره این اقدام نامناسب داد. او دراین باره می گوید: تعدادی از خانم ها زمانی که به صورت اینترنتی ثبت نام نموده بودند، پیروز نشده بودند که پرینت بلیت خود را تهیه نمایند، برای همین زمانی که می خواستند به سالن بروند دچار مشکل شده بودند. البته این نفرات کد پیگیری و تصویر بلیت خود را در موبایل هایشان داشته اند. با توجه به این موضوع مسئولان حاضر در سالن با محرزشدن اینکه این خانم ها واقعاً بلیت خریده اند، به دست های آنها مهر زدند. به هر حال چون بلیت کاغذی نداشتند باید یک جور نشان می دادند که ورودشان قانونی است و این کار را نموده اند. تعداد استقبال نماینده ها از این مسابقات به قدری بالا بود که تعداد زیادی از مردم بدون بلیت هم توانسته بودند وارد سالن شوند. ما 800 صندلی برای بانوان در نظر گرفته بودیم که حتی 200، 300 نفر بیشتر از این تعداد خانم به سالن آمدند.

باید پذیرفت که زدن مهر به دست خانم ها، آن هم در یک مکان ورزشی بدون شک امری نامعقول به حساب می آید و صورت زیبایی ندارد، چراکه این موضوع تداعی نماینده این است که این حرکت در زندان ها صورت می گیرد. زمانی که خانواده زندانی ها برای ملاقات آنها به زندان می روند، برای ورود آنها به این محل به دستشان مهر می زنند. بهتر بود مسئولان ستاد برگزاری بازی ها با قدری تدبیر با روحیه بهتری که خاص ورزش، آن هم در سطح یک رویداد سطح بالای جهانی باشد، این مشکل را حل و فصل می کردند. رضایی که خودش هم به نوعی از این تصمیم متعجب شده، ادامه می دهد: راستش من خودم هم دیروز صبح این عکس ها را در رسانه ها دیدم و پیگیر آن شدم. در سالن مسابقه چیزی ندیدم. آن طور که من فهمیدم، این تصمیمی بوده که آنی گرفته شده است. البته این را هم بگویم که به دست همه خانم ها مهر زده نشده است. فقط در خصوص تعداد محدودی این کار انجام شده است. ضمن اینکه تعدادی از آقایان هم بوده اند که چنین مسئله ای داشته و به دست آنها هم مهر زده اند.

دیگر نقطه ضعفی که ستاد برگزاری لیگ ملت های والیبال 2019 ارومیه در ساماندهی بانوان تماشاگر داشت، محلی بود که برای ورود و خروج آنها به سالن در نظر گرفته بودند. در این محل که تصاویر آن منتشر شده، بانوان با آن حجم انبوه باید از روی یک پل کوچک که روی یک کانال آب سرباز قرار گرفته است، ورود و خروج می کردند. مدیرعامل شهرداری ارومیه در واکنش به این موضوع شرح می دهد: این انتقاد شما بجاست. قبول دارم که واقعاً محل مناسبی برای بانوان نبود، اما ما چاره ای نداشتیم. طبق قوانین، خانم ها برای اینکه به سالن ورود و خروج نمایند باید جهت جداگانه ای از مردان برایشان در نظر گرفته گردد. از آنجا که تا به الان خانم ها به این سالن نیامده بودند، جهت ویژه ای برایشان در نظر گرفته نشده بود. برای همین تنها محلی که می توانستیم برایشان تعیین کنیم همین جا بود. اما در خصوص سرویس بهداشتی، بوفه و صندلی در سالن به بهترین شکل عمل کردیم و مسئله ای به وجود نیامد.

ستاد برگزاری این مسابقات در اقدامی پسندیده 800 صندلی از کل ظرفیت سالن شش هزار و 400 نفری غدیر را به بانوان تماشاگر اختصاص داد و پیش از آغاز لیگ به صراحت بیان کرد که هیچ گزینشی در کار نیست و همه خانم ها می توانند به وسیله سامانه اینترنتی بلیت خریداری نمایند و به سالن بیایند. اختلاف نظر نهادهای مختلف اجرایی کشور بر سر ورود زنان در سال های اخیر، برای تماشای مسابقات والیبال به قدری جدی بوده که همیشه از حضور این قشر در سالن ها ممانعت شده است؛ با توجه به این موضوع فدراسیون والیبال در دو سال گذشته به ناچار تنها عده محدودی از بانوان را که آن هم از خانواده های ورزشکاران بودند به سالن راه داد. به گفته این مسئول ورزش ارومیه، بانوان ارومیه ای بدون اعمال هیچ محدودیتی در این سه روز به سالن غدیر آمدند.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3424

به "خبرنگاران چرا کف دست زنان تماشاگر مهر زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا کف دست زنان تماشاگر مهر زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید