کولاکوویچ: منظورتان از روز های باشکوه والیبال ایران کدام روزهاست؟!، امکانات در حد سکوی المپیک نیست

به گزارش راه ساری، سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: قرار است مربیان تیم ملی والیبال هم فردا از بلگراد به تهران سفر نمایند و به همکاری خود با تیم ملی ادامه دهند. تعطیلی لیگ مطابق میل من بود.

کولاکوویچ: منظورتان از روز های باشکوه والیبال ایران کدام روزهاست؟!، امکانات در حد سکوی المپیک نیست

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، نشست خبری ایگور کولاکوویچ امروز با حضور اصحاب رسانه از ساعت 14 در محل فدراسیون والیبال برگزار گردید. نکته جالب، حضور چلنگر مترجم نام آشنای مربیان کروات در کنار ایگور بود.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درباره اینکه گفته می گردد در اداره تیم ملی از دستیاران ایرانی خود یاری نمی گیرد، گفت: اعضای کادر فنی در بهترین نوع روابط هستند و هیچ مسئله ای در میان مربیان تیم ملی وجود ندارد. در تمام دوران حضورم در تیم ملی، روابط خوبی با دستیارانم داشته ام.

وی درباره غیبت دستیاران خارجی خود در روزهای نخست اردوی تیم ملی نیز گفت: قرار است این مربیان هم فردا از بلگراد به تهران سفر نمایند و به همکاری خود با تیم ملی ادامه دهند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران اعلام نمود: فدراسیون تصمیم می گیرد که چه زمانی نشست خبری برگزار گردد. من به موقع به ایران آمدم، اما زمان نشست خبری را فدراسیون تعیین می نماید. هر زمانی که فدراسیون تصمیم بگیرد، من در خدمت اصحاب رسانه خواهم بود.

وی با بیان اینکه فرایند آماده سازی برای انتخابی المپیک بسیار جدی و پرفشار است، گفت: برای حضور در این مسابقات احتیاج به آماده سازی دقیق است. 6 بازیکن در لیگ های خارجی داریم. 14 بازیکن را باید انتخاب کنیم و در نهایت به 8-9 نفر نهایی برسیم و برای این کار احتیاج به اردوی مناسب داریم.

کولاکوویچ اعلام نمود: قرار بود تا 18 دسامبر لیگ ایران ادامه داشته باشد، اما زمانی که داورزنی آمد، تصمیم گرفت مسابقات زودتر تعطیل گردد که فکر می کنم تصمیم درستی بود، چون به این زمان برای آماده سازی احتیاج داریم. دلیل خوب بودن این تصمیم این است که 10 هفته از لیگ گذشته و هر هفته دو مسابقه برگزار گردیده است. تیم ها اردوی آماده سازی خوبی نداشتند و بازیکنان بدون آمادگی وارد این مسابقات فشرده شدند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران با بیان اینکه مربیان لیگ مقصر نیستند، چون زمان زیادی برای آماده سازی ندارند، گفت: زمانی که بازیکنان به اردو آمدند آماده نبودند و خسته بودند. در ایران از توپ های قدیمی استفاده می گردد و بازیکنان حالا این فرصت را دارند تا با توپ های جدید تمرین نمایند. در نهایت هم چین و استرالیا لیگ داخلی خود را شروع ننموده اند. آنها خود را برای بازی های انتخابی آماده می نمایند و فکر می کنم منافع ملی مهمتر از برگزاری لیگ داخلی است.

کولاکوویچ با اشاره به جهت سخت پیش رو گفت: ما هیچ راهی نداریم مگر اینکه تمام توان خود را به کار بگیریم تا به هدف خود برسیم. به همین دلیل باید خیلی زیاد کار کنیم و در این تورنمنت فشار روانی زیادی به بازیکنان ما وارد خواهد شد و به همین خاطر باید خود را خیلی دقیق آماده کنیم. تیم ملی احتیاج به حمایت همگانی دارد تا این جوانان بتوانند بار سنگینی که با آن روبرو می شوند را حمل نمایند. در این راه اصحاب رسانه هم بسیار تاثیرگذار هستند و می توانند مردم را مطلع نمایند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درباره حضور بازیکنان جدید در ترکیب تیم ملی مطرح کرد: از بازیکنانی که دعوت شده اند 8 یا 9 نفر انتخاب خواهند شد و سایرین به باشگاه های خود خواهند رفت تا برای المپیک آماده شوند. برنامه برای برطرف خستگی بازیکنان داریم. آنها بیشتر از نظر ذهنی خسته هستند. آنها در زمان کوتاه مسابقات زیادی برگزار نموده اند و از نظر ذهنی خسته هستند. زمان خواهیم داشت تا از نظر ذهنی و تاکتیکی بازیکنان را آماده و روانه مسابقات کنیم.

وی با بیان اینکه تاکید کردم که این جز منافع ملی ایران است که والیبال به توکیو برود، ادامه داد: احتیاج است که همگی ایثار کنیم و قربانی بدهیم تا به هدفمان برسیم. صحبت درمورد لیگ داخلی خودش نمونه ایثار است. فکر می کنم آسیب بزرگی ایجاد نخواهد شد اگر بگوییم لیگ ایران آخر اسفند دوباره برگزار گردد، چون اگر لیگ در اردیبهشت هم تمام گردد، بازهم برای تیم ملی زمان خواهیم داشت. لیگ ایران و چین جز کوتاه ترین لیگ های جهان هستند و به این ترتیب زمان داریم تا تیم ملی را برای مسابقات لیگ ملت ها و المپیک 2020 آماده کنیم.

کولاکوویچ اضافه نمود: مشکل اصلی برای لژیونرهای مثل شریفی، غفور، موسوی و... خواهد بود که لیگ طولانی تری دارند. لیگ ملت ها بعد از لیگ داخلی ایران شروع خواهد شد. مسئله ای وجود ندارد و زمان برای آماده سازی مجدد داریم. حالا باید ببینیم که بین لیگ ملت ها و المپیک کدام یک مهمتر است تا بهتر برای آن برنامه ریزی کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تعطیلی لیگ دقیقاً تصمیم چه کسی بود، مطرح کرد: قرار بود تا اواسط دسامبر لیگ ایران برگزار گردد تا چیزی بهم نریزد، اما در دو نوبت این مسابقات جابجا شدند. در نوبت اول به 16 و سپس به 18 دسامبر تغییر پیدا کرد. زمانی که داورزنی آمد با من تماس گرفت و گفت که تصمیم گرفتیم لیگ را زودتر تعطیل کنیم و من هم با این موضوع موافقت کردند، چون مطابق میل من بود.

کولاکوویچ درخصوص برگزاری جلسه با کارشناسان والیبال ایران مطرح کرد: باید بگویم اگر دنبال نقد رسانه ای هستید باید ببینیم که این نقد ها از جانب چه کسانی می آید؟ من مدام با مربیان در ارتباط بودم و درمورد مسائل مختلف نظر آنها را پرسیدم. حاضرم با مربیانی که دستی بر آتش دارند، صحبت کنم و نحوه کاری خودم را بگویم وگرنه هر کسی می تواند نظرش را بگوید. برای مثال در کشور خودم همه مردم به نوعی کارشناس هستند و من نمی توانم با تک تک آنها صحبت کنم. ترجیح می دهم که صحبت ها چشم در چشم باشد و نه به وسیله رسانه ها و پیغام ها، چون ممکن است در جهت انتقال صحبت ها بعضی حرف ها کم یا زیاد گردد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سوال آیا ایران می تواند روی سکوی المپیک برود یا خیر، توضیح داد: نمی توان چنین چیزی را قول داد. ما همه می توانیم کار کنیم و به هدف خود برسیم. می توانم قول بدهم هر چیزی را که می خواهید محقق کنم، اما این کار اصلاً منطقی و حرفه ای نیست. داورزنی به عنوان یکی از مسئولان زحمتکش قطعاً اهداف بزرگی دارد که بخشی از وظایفش است، اما اینکه تمام فاکتورها برای رسیدن به اهداف فراهم هست یا نه را باید آنالیز کرد. خوب است که همه اهداف بزرگی داشته باشند، اما ما ضرب المثلی داریم که می گوید قول دادن اقدامی جنون آور است.

کولاکوویچ گفت: ایران در حال حاضر از نظر ساختاری و سازماندهی در حدی نیست که بتواند خیلی محکم سکوی المپیک را قول دهد، اما نسلی که در والیبال ایران وجود دارد به همراه حمایت هایی که هست، می تواند موجب گردد تا والیبال ایران به سطح اول والیبال جهان برسد. مشکل این نیست که در المپیک چه می کنیم، بلکه فعلا هدف باید حضور در المپیک باشد تا پس از آن به اهداف بعدی فکر کرد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: باید تذکر بدهم و همه بدانند که برای تحقق هدف بزرگی همچون سکوی المپیک احتیاجمند حمایت همه جانبه از سوی تمام ارگان ها و نهادها هستیم، نه اینکه تنها مردم و عاشقان والیبال حامی تیم ملی باشند. زمانی که آقایان به دنبال منافع شخصی خود باشند، قطعا حریفان داخلی ما مهمتر از حریفان خارجی خواهند بود. نمی دانم چرا بعضی ها منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهند.

وی اضافه نمود: من روزی کارم در ایران تمام می گردد و خواهم رفت. وقتی چنین شرایطی وجود داشته باشد و انتقادهای خاص انجام گردد تمام ملی پوشان ایران و همه کارشناسان اذیت خواهند شد. من به عنوان یک تبعه خارجی این شرایط را می بینم و ناراحت می شوم. شاید چندان اذیت نشوم، اما همه اهالی فدراسیون تحت فشار خواهند بود، چون آنها کوشش می نمایند تا تیم ملی به اهداف خود برسد. بعضی از نقدها مغرضانه است و می خواهند برای تیم ملی در جهت رسیدن به موفقیت سخت نمایند.

کولاکوویچ در مورد اینکه داورزنی گفت که حال والیبال خوب نیست، حالا شما چقدر خودتان را در این حال بد مقصر می دانید، گفت: منظورتان از روزهای باشکوهی که می گویید والیبال ایران داشت، کدام روزها است؟ ایران در گذشته در لیگ جهانی عنوان را کسب کرد و الان پنجم شدیم. سال جاری و قبل از حضور در مرحله نهایی لیگ ملت ها در مرحله گروهی دوم شدیم. ضمن اینکه سیستم بازی ها در آن موقع متفاوت بود و حالا همه تیم ها با هم بازی می نمایند؛ البته سخت ترین قرعه هم به ایران رسید.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران مطرح کرد: در سال 2017 تنها مدال قهرمانی قاره ها در دوران من بود. از حالا اگر به روز اول برگردم، نمی گویم اشتباه نکردم، اما وقتی از نظر فنی نگاه می کنم، بهرین کارم را اجرا کردم، چون حس خوبی از فدراسیون و بازیکنان می گرفتم. اگر بدانم نمی توانم همچون گذشته بهترین عملکردم را در ایران داشته باشم، قطعاً استعفا نموده و از همه خداحافظی می کنم.

کولاکوویچ در مورد جوانگرایی در والیبال ایران گفت: جوانگرایی به این معنا نیست که بازیکنان اصلی را کنار گذاشته و فقط به جوانان میدان بدهیم. جوانگرایی به این معناست که باتجربه هایی که محور اصلی نیستند را کم کم کنار کشیده و جوان تر ها را جایگزین آنها کنیم که این هم کار بسیار حساسی است. تیم ملی در جام جهانی 2019 از جوانانی همچون توخته و شریفی و حضرت پور و ... استفاده کرد و قرار شد آنها آینده سازان والیبال ایران باشند. شریفی، اسفندیار، مجرد، یلی، حضرت پور، کریمی هم در لیگ ملت های بازی کردند که همگی بازیکنان رده های پایه بودند.

وی مطرح کرد: ایران نشان داد پتانسیل خوبی در رده های پایه دارد، اما در کسب نتیجه هنوز با تیم های سطح اول جهان فاصله دارد. لیگ ملت ها به ما نشان داد که می توان روی این بازیکنان حساب کرد و تا 10 سال آینده در ترکیب اصلی خواهند بود و بار فنی تیم ملی ایران را خواهند کشید.

وی درباره ظرفیت سازی از بازیکنان برای تورنمنت های مختلف، گفت: تیم ملی لهستان بازیکنان زیادی دارد که تصمیم گرفت در لیگ ملت ها با تیم دوم خود در قابت ها حاضر گردد. اولویت برای آنها لیگ ملت ها نبود، هرچند که مدال برنز را هم کسب کردند. آنها در قهرمانی اروپا هم مدال برنز را گرفتند و در انتخابی المپیک هم کسب سهمیه کردند، اما ما چنین اولویت بندی نداشتیم و من به عنوان سرمربی احساس کردم نمی توانیم مثل لهستان باشیم.

کولاکوویچ گفت: من فکر می کردم باید به مرحله نهایی لیگ ملت ها برسیم که به صورت شگفت انگیزی هم این کار را کردیم. لهستان مدافع عنوان قهرمانی جهان است و با جذب لئون خودش را هم تقویت کرد، اما آنها سال جاری یک مدال طلا هم کسب نکردند. لهستان در نیمه نهایی قهرمانی اروپا باخت، اما کسی انتقاد نکرد. آنها در جام جهانی هم از بیش از 20 بازیکن استفاده کردند، اما ما با 13 بازیکن اعزام شدیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران اعلام نمود: ما دو نوع رقابت نزدیک بهم را داشتیم و نمی دانستیم که می توانیم از تیم دیگری استفاده کنیم یا نه؛ باید در جمع 8 تیم برتر آسیا قرار می گرفتیم تا به مسابقات انتخابی المپیک برویم. بعد از جام ملت های آسیا زمانی برای ریکاوری نداشتیم. برای ما همه مسابقات جز اولویت ها بود، اما در هیچ جای جهان شرایط اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه در جام جهانی داشتیم زجر می کشیدیم، چون مصدومان زیاد و بازیکنان خسته ای داشتیم، مطرح کرد: بعد از شکست مقابل مصر که نباید رخ می داد، تصمیم گرفتیم از بازیکنان محافظت کنیم. قائمی در جریان مسابقات مصدوم شد و حالا هم دوباره در تیم باشگاهی خود دچار مصدومیت شده است. ما باید اولویت بندی داشته باشیم؛ هیچ کشوری حتی آمریکا، روسیه و لهستان و ... هم نمی توانند تمام مسابقات را در اولویت قرار دهند.

کولاکوویچ با بیان اینکه قرار بود تیم ملی دوم را به بازی هایی آسیایی اعزام کنیم، اضافه نمود: در جلسه ای که قبل از بازی برگزار گردید، گفتند که این مسابقات نه تنها برای والیبال که برای کل ورزش ایران مهم است و باید مدال طلا را کسب کند. من نمی دانستم که بازی های آسیایی چه اهمیت بالایی دارد. در نهایت قرار شد تیم اصلی ایران به دو قسمت تقسیم گردد و یک بخش به بازی های آسیایی برود و سپس به جام جهانی بفرایند. این موضوع امکان ندارد و خنده آور است که 8 بازیکن را آماده کنیم و سپس آنها را در کنار 8 بازیکنی که در بازی های آسیایی بودند، قرار دهیم و تمرین کنیم و به جام جهانی برویم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: من تصمیم گرفتم حتی به قیمت اینکه بد بازی می کنیم با تیمی که به بازی های آسیایی برویم که به جام جهانی خواهد رفت. خواستم از آبروی والیبال ایران دفاع کنم، چون فهمیدم بازی های آسیایی خیلی مهم است. برای مسابقات قهرمانی آسیا هم قرار بود تیم جوانتری اعزام گردد. با استرالیا و قطر همگروه شدیم. ضمن اینکه متوجه شدیم این مسابقات مقدماتی رقابت های انتخابی المپیک است. چند بازی آسیایی بوده که ایران با تیم اصلی خود به آن اعزام نگردد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6905

به "کولاکوویچ: منظورتان از روز های باشکوه والیبال ایران کدام روزهاست؟!، امکانات در حد سکوی المپیک نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولاکوویچ: منظورتان از روز های باشکوه والیبال ایران کدام روزهاست؟!، امکانات در حد سکوی المپیک نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید