خسارت حدود 700 میلیارد تومانی مرغداران در خراسان رضوی

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان خراسان رضوی گفت: طی 5 ماهی که می گذرد، زیان مرغداران در کشور از مرز دو هزار و 100 میلیارد تومان فراتر رفته و این میزان در استان حدود 600 تا 700 میلیارد تومان بوده است.

خسارت حدود 700 میلیارد تومانی مرغداران در خراسان رضوی

شاهرخ صادقی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شرایط مرغداری ها، اظهار کرد: روز شنبه 20 اردیبهشت قیمت مرغ استان 6 هزار و 500 تومان اعلام شده، در صورتی که قیمت مصوب آن هشت هزار و 550 تومان است که مرغدار تقریبا دو هزار تومان زیر قیمت مصوب می فروشد و این ضرری است که ما متحمل می شویم.

وی اضافه نمود: با توجه به شرایط فعلی و بحث عرضه و تقاضا تصور نمی کنم تغییرات محسوسی در بحث قیمت رخ دهد، چه بسا با توجه به ایام سوگواری امام علی(ع) و شب قدر احتمال کاهش مصرف و در نتیجه احتمال کاهش قیمت هم داریم. تقاضای ما این است که شرکت پشتیبانی امور دام، قیمت مرغ تحویلی از مرغدار را از 12 هزار و 750 تومان به 15 هزار تومان افزایش دهد.

600 تا 700 میلیارد تومان خسارت مرغداران استان

صادقی بیان نمود: طی 5 ماهی که می گذرد، زیان مرغداران در کشور از مرز دو هزار و 100 میلیارد تومان فراتر رفته و این میزان در استان حدود 600 تا 700 میلیارد تومان بوده است. با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت مصوب هر قطعه مرغ با سود قانونی حدود 10 هزار تومان است که با این وجود مرغداران در فروش هر کیلو چهار هزار تومان ضرر می کنند. امروز قیمت مرغ استان 6 هزار و 500 تومان بود، اما برای مرغدار حدود 10 هزار و 100 تومان درمی آید.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان خراسان رضوی ادامه داد: این تصمیمات مربوط به میزان جوجه ریزی و تولید جوجه یک روزه است بدون اینکه از کنندگان تولید یا مرغداران نظرخواهی شود، بنابراین نتیجه این می شود که مرغدار 6 ماه است ضرر می دهد، زیرا افزایش تولید جوجه یک روزه تا میزان 130 میلیون قطعه در ماه را داشتیم.

وی اضافه نمود: ویروس کرونا تا حدی می تواند تاثیرگذار باشد، اما علت دقیق ضرر و زیان مرغداران نیست، زیرا قبل از ورود این ویروس به کشور نیز مرغداران ضرر می کردند، سال گذشته قیمت مصوب جوجه یک روزه دو هزار و 550 تومان بوده، در حالی که مرغدار ما برای شب عید در بهمن ماه جوجه را حدود پنج هزار تومان یعنی دو برابر قمیت مصوب خریده، از طرف دیگر قیمت مرغ کاهش شدید داشت که باعث ضرر شد.

صادقی گفت: با وجود اینکه مازاد تولید داریم، پیش بینی می کنیم این زیان تا نیمه اول امسال یعنی تا اوایل شهریورماه ادامه داشته باشد. اگر تولید جوجه یک روزه به 100 تا 105 میلیون قطعه کاهش پیدا کند، تاحدودی از زیان مرغدار کاسته می شود، البته اگر این کار امروز انجام شود، دو ماه دیگر آثار آن را می بینیم، زیرا یک سری از تخم ها هنوز داخل دستگاه ها در کارخانجات جوجه کشی هستند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه مرغداران 60 تا 70 درصد نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد خریداری می کنند، مطرح نمود: مرغدار هر کیلو ذرت را با نرخ دو تا دو هزار و 400 تومان و کنجاله سویا را با قیمت بیش از پنج هزار تومان در بازار آزاد خریداری کردند که اختلاف معنی داری با کارگروه تنظیم بازار دارد، قیمت سویا نیز بسیار گران شده است. سهمیه ای که از طریق اتحادیه ها به ما اعلام می شود، بسیار ناچیز و اندک است.

وی با اشاره به اینکه با وجود این شرایط، اما امکان امحای جوجه یک روزه وجود ندارد، شرح داد: وقتی این جوجه ها داخل سالن های مرغداری آمده و تبدیل به مرغ می شوند، باید بازار مصرف آنها را نیز در نظر بگیریم. از طرف دیگر صادرات هم نداریم، میزان مصرف نیز کاهش یافته، بنابراین باید با این مرغ چکار کنیم؟

صادقی گفت: قیمت مصوب مرغ زنده هشت هزار و 550 تومان و مربوط به سال گذشته است. از سال گذشته به بعد، با توجه به افزایش هزینه های تولید از قبیل افزایش قیمت جوجه یک روزه و افزایش 25 درصدی قیمت دان، انتظار می رود کارگروه تنظیم بازار هرچه سریع تر نرخ جدید را اعلام کند، تقاضا می کنم پشتیبانی امور دام وزن مرغ خریداری شده را افزایش دهد و قوانین صادرات به نحوی انجام شود که ما بتوانیم مرغ را صادر کنیم تا شاید از میزان مرغ دپو شده در کشور کاسته شود.

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9229

به "خسارت حدود 700 میلیارد تومانی مرغداران در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت حدود 700 میلیارد تومانی مرغداران در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید