خطرات جاده ای و روش های پیشگیری از آن ها را بشناسید

به گزارش راه ساری، روزنامه شهروند - عطیه کریمی: همزمان با فرا رسیدن بهار و آغاز تعطیلات، سفرهای نوروزی نیز آغاز شده و اکثر جاده های کشور، خصوصا محورهای منتهی به استان های شمالی و شهرهای بزرگ گردشگرپذیر، با افزایش چشمگیر تردد خودروها و ترافیک سنگین روبه رو می شوند.

خطرات جاده ای و روش های پیشگیری از آن ها را بشناسید

ترافیک سنگین در جاده ها، علاوه بر این که سبب تاخیر در رسیدن به مقصد می شود، خستگی و کم حوصله شدن رانندگان را در پی دارد، به عبارتی عواملی که مسبب وقوع تعداد بالایی از تصادفات جاده ای در این ایام می شود. تصادفات جاده ای چند سالی است کام مسافران نوروزی را تلخ می کند و خاطرات شاد و رنگی تعطیلات را به سیاهی می کشاند.

حوادثی که هرچقدر پلیس راه برای پیشگیری از آن تذکر می دهد و نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر و اورژانس سریع و به موقع در صحنه حاضر می شوند، بازهم جان بسکمک از هموطنان را می گیرد و تعداد زیادی مصدوم و آسیب دیده را روانه بیمارستان ها می کند. حوادث رانندگی یکی از مهمترین عوامل مرگ ومیر در کشور ما است و علی رغم تلاش های بسیار برای فرهنگ سازی در این زمینه باز هم خسارت های ناشی از تصادفات بسیار بالاست. عوامل بسکمک در رخ دادن تصادفات دخیل هستند، مهمترین آنها دلایل انسانی مانند خواب آلودگی و بی توجهی به نکات ایمنی در رانندگی است؛ در صورتی که می توان با دقت و حوصله بیشتر و رعایت نکات ایمنی و حقوق دیگران در حین رانندگی جلوی بسکمک از حوادث را گرفت و سال جدید را با خاطرات شیرینی آغاز کرد.

به همین منظور برای آن که بتوانیم درصدی هرچند اندک در کاهش حوادث جاده ای نقش داشته باشیم، مطلبی را آماده کرده ایم تا شما را با نکات ایمنی حین رانندگی آشنا کنیم. ما سراغ محمد پوراکرامی، رئیس اداره توان افزایی سازمان امدادونجات و مدرس درجه یک نجات در حوادث جاده ای رفته ایم تا با عوامل موثر در تصادفات و روش های پیشگیری از آن آشنا شویم.

در هنگام روبروه با تصادفات چگونه برخورد کنیم

زمانی که با صحنه تصادفی روبرو می شوید، در نزدیکی مکان تصادف خودرو خود را پارک نکنید، بلکه به مکانی با فاصله بیشتر و با امنیت بالاتر توقف کنید. در شانه جاده پارک کنید و فضایی را برای خودرو نیروهای امدادی به وجود بیاورید تا بتوانند به راحتی به صحنه تصادف برسند.

نکته بعدی این است که بلافاصله با شماره 112، 110 و 115 تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. این شماره ها مربوط به تیم های عملیاتی و امدادی هستند که اطلاع رسانی و هماهنگی خوبی نیز بین خودشان انجام می دهند. این تیم ها تقریبا بین 10 تا 20 دقیقه به صحنه حادثه می رسند.

سعی کنید به وسیله مثلث خطری که در خودرو همراه خود دارید دیگران را از حادثه به وجود آمده مطلع کنید تا سبب حوادث ثانویه نشوید.

از این جا به بعد کاری که مردم می خواهند انجام دهند تخصصی تر می شود. اگر در جاده با چنین شرایطی روبرو شدید پرس وجو کنید تا ببینید در میان افراد دیگر فردی که پزشک یا پرستار باشد وجود دارد یا نه. یا فردی از نیروهای هلال احمر هست تا بتواند کمک کند. اگر چنین افرادی باشند می توانید از آنها کمک بگیرید.

کیف کمک های اولیه در این شرایط می تواند بسیار مفید باشد. اگر این کیف را همراه خود دارید در اختیار این افراد قرار دهید.

صحنه های تصادف متفاوت هستند. ممکن است افرادی که دچار آسیب و مصدومیت شده اند، درجات متفاوت آسیب دیدگی را داشته باشند. در برخی تصادفات افراد هوشیار هستند و تنها مشکل شکستگی دست و پا دارند. اما زمانی است که با مصدومیت های شدید و ترومایی روبرو می شوید، خارج کردن مصدوم بدون تجهیزات لازم بسیار خطرناک است و می تواند باعث مرگ مصدوم شود.

بنابراین بهترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید و شرایطی را ایجاد کنید تا تیم های عملیاتی مانند جمعیت هلال احمر، اورژانس و پلیس به سرعت به صحنه برسند و اقدامات پیش بیمارستانی و نجات را برای مصدومان انجام دهند.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث جاده ای

راننده نقش اصلی را در بحث پیشگیری از تصادفات جاده ای دارد. رانندگی سالم و ایمن در کاهش حوادث بسیار موثر است. هنگام رانندگی نقاط کور را مدنظر داشته باشید. برخی از خودرو ها نقاط کوری دارند که می توانند سبب حوادث جاده ای شوند. چنین خودرو هایی باید حتما از چراغ های راهنمای خود هنگام دورزدن ها استفاده کنند. در نقاط کور خودروهایی همچون اتوبوس ها، تریلی ها و کامیون ها رانندگی نکنید. زمانی که در نقاط کور خودروهای دیگر قرار می گیرید، دیده نمی شوید و همین عامل بسکمک از تصادفات می شود. شما به عنوان راننده باید حواستان به ترافیک جاده باشد و تنها چند متر پیش روی خود را در نظر نداشته باشید. در هنگام شب با احتیاط بیشتر و سرعت کمتر رانندگی کنید. در همه جاده ها سرعت مجاز در روز با سرعت مجاز در شب متفاوت است.

خانواده چگونه برخورد کنند تا دچار حادثه نشوند

اعضای خانواده تا حد امکان نباید با راننده صحبت کنند. زمانی که با راننده صحبت می کنید، باعث می شوید او نتواند تمام حواس خود را متمرکز جاده کند.

گاهی ممکن است هنگام رانندگی عواملی مانند خطای دیگر رانندگان، بوق زدن های بی جا، نور خودرو ها و... سبب عصبانیت راننده شود. در چنین شرایطی خانواده نقش مهمی در آرام کردن راننده دارند.

از سرعت مجاز تخطی نکنید و با سرعت استاندارد جاده برانید.

از راستاهای خلوت تر برای سفر استفاده کنید.

فاصله استاندارد با خودرو های جلویی را رعایت کنید.

همواره باید فرمان خودرو را با دو دست بگیرید.

تا حد ممکن از لاین سرعت استفاده نکنید. اگر برای شما اتفاقی بیفتد در لاین های کنار راحت تر می توانید خودرو را کنترل کنید.

اگر دارای عینک و لنز هستید هنگام رانندگی همراه خود داشته باشید تا با دید بهتری رانندگی کنید.

در هوای مه آلود و جاده های لغزنده چگونه برانیم

بستگی به این دارد که مه چه مقدار از دید شما را می گیرد. این مه می تواند خفیف یا غلیظ باشد. در این شرایط باید فاصله استاندارد با خودرو جلویی را رعایت کنید. در مه دید شما بسیار کم است، بنابراین باید سرعت خودرو را پایین بیاورید. حتی گاهی اوقات لازم است از سرعت مجاز جاده نیز پایین تر رانندگی کنید.

برای آن که دید بهتری داشته باشید حتما چراغ های مه شکن را روشن کنید.

پیش از حرکت شیشه ها و چراغ ها را تمیز کنید، زیرا در دید شما بسیار تأثیر دارد.

وسایل هشداردهنده مانند بوق، فلاشر، چراغ های راهنما باید بازدید شوند. چراغ ها و فلاشر را حتما روشن کنید، زیرا باعث می شود خودرو های عقبی دید بهتری داشته باشند.

نکته ای که بسیار مهم است، اگر مه شدید و غلیظ بود به آهستگی به شانه جاده بروید و کاملا متوقف شوید.

در هوای بارانی با پدیده ای به نام هیدروپلنینگ روبرو هستیم. به معنای تشکیل لایه ای از آب بین لاستیک و سطح جاده. این پدیده باعث می شود اصطکاک به وجود نیاید و باعث سرخوردن خودرو می شود. همچنین وقتی سرعت خودرو بالا می رود باز هم اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم می شود و سبب انحراف خودرو از راستا جاده می شود.

تجهیزات مورد نیاز خودرو در هنگام سفر

همراه داشتن نقشه به روز، توجه به شارژ تلفن همراه، چراغ قوه، زاپاس لاستیک، جعبه ابزار شامل (پیچ گوشتی، انبردست، آچار)، کیف کمک های اولیه و کپسول آتش نشانی، از مهمترین موارد مورد نیاز در خودرو هنگام سفر است. با توجه به این که در هنگام تصادفات احتمالا با نشت بنزین و گازوییل و اتصالاتی که در سیستم برق خودرو اتفاق می افتد، روبرو هستید، کپسول آتش نشانی خودرو باید از ترکیب پودر- گاز باشد.

خوراکی، بطری آب، مثلث خطر، پول نقد، کابل اتصال باتری به باتری را همراه خود داشته باشید، همچنین با توجه به شرایط آب وهوایی، همراه داشتن لباس گرم، پتوی مسافرتی و کیسه خواب نیز از وسایلی است که می تواند در شرایط بحرانی و توقف در جاده برای شما بسیار مفید باشد.

بحث سوخت خودرو نیز هنگام مسافرت و رانندگی در جاده بسیار مهم است. حجم سوخت نباید هیچ وقت از نصف کمتر باشد و باید بار دیگر سوختگیری را انجام دهید.

همچنین اگر قصد سفر به محورهای برفی را دارید که احتمالا شرایط خطرناکی را برای شما به همراه دارد، تا به تجهیزات لازم و زنجیر چرخ مجهز نباشید، پلیس راه اجازه تردد را به شما نمی دهد.

کارهایی که باید برای پیشگیری از حادثه در این شرایط انجام دهیم

از سالم بودن چراغ ها و برف پاک اطمینان حاصل کنید. منبع آب شیشه شور را کنترل کنید. از سرعت مجاز جاده پایین تر رانندگی کنید.

در هنگام بارندگی به یکباره ترمز نکنید، زیرا سبب سرخوردن خودرو می شود. ترمز ها باید کوتاه باشد.

از سبقت دریافت در این شرایط خودداری کنید.

پیش از سفر چه نکات ایمنی را در رابطه با خودرو در نظر بگیرید

چکاپ خودرو باید توسط تعمیرکار انجام شود، زیرا نکات ایمنی خودرو را به خوبی می شناسد و می تواند کمک بزرگی به شما کند. برخی از مسائل فنی خودرو ممکن است در رانندگی داخل شهر بروز نکند، اما در جاده با توجه به سرعت بالاتر خودرو و آب وهوای متفاوت ناگهانی بروز کند و شما را دچار مشکل سازد.

نکات ایمنی که شما به عنوان راننده خودرو می توانید مورد توجه قرار دهید، چک کردن آب و روغن خودرو، بررسی باد لاستیک ها، تعویض روغن موتور، بررسی عاج لاستیک ها، فیلتر هوا و شست وشوی خودرو است. اگر فرصت شستن خودرو را ندارید حتما شیشه ها و چراغ های آن را تمیز نگه دارید، همچنین بررسی سالم بودن چراغ های خودرو، از مهمترین مواردی است که باید پیش از سفر به آنها توجه داشته باشید.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3313

به "خطرات جاده ای و روش های پیشگیری از آن ها را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات جاده ای و روش های پیشگیری از آن ها را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید