خط 6 مترو تا اردیبهشت به شهر ری می رسد

به گزارش راه ساری، مدیر عامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه بیش از 50 درصد راستا خط شش متروی تهران از دولت آباد تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با دستگاه حفاری TBM، حفاری شده است، گفت: خط شش تا اردیبهشت ماه سال آینده به شهر ری می رسد.

خط 6 مترو تا اردیبهشت به شهر ری می رسد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با شهرداری منطقه 20 با هدف گسترش و توسعه بخش جنوبی خط 6 متروی تهران که با حضور حسن خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، فرهاد افشار شهردار منطقه 20، علی امام مدیر عامل شرکت مترو تهران و پیمانکار این پروژه برگزار گردید.

علی امام مدیر عامل شرکت مترو تهران در این مراسم گفت: در طرح اولیه خط 6 متروی تهران، توسعه جنوبی این خط مد نظر نبود، اما به دلیل برخورداری مردم این منطقه از خدمات مترو، این امر در دستور کار نهاده شد.

وی با اشاره به اینکه از دو سال پیش تاکنون، بیش از 50 درصد راستا شش کیلومتری بخش جنوبی خط شش متروی تهران از دولت آباد تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با دستگاه حفاری TBM، حفاری شده است، اضافه نمود: اگر حمایت های لازم وجود داشته باشد تکمیل حفاری تا ضلع شرقی حرم عبدالعظیم تا اردیبهشت ماه سال آینده مقدور و میسر خواهد بود.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) با اشاره به بودجه محدود در نظر گرفته شده برای توسعه خطوط مترو در بودجه سنواتی دولت، گفت:بر اساس قانون حمایت از سامانه های ریلی مصوب 1385 دولت اجازه دارد 50 درصد از هزینه های مترو در کلانشهر ها را تامین کند، اما در سال های اخیر به دلیل کمبود منابع اقتصادی این امر رخ نداده است.

وی ادامه داد: در دوره مدیریت جدید شهرداری، دولت به وسیله تعهد و ضمانت بازپرداخت سود 50 درصد اوراق مشارکت؛ شهرداری تهران را حمایت نموده است که این امر جای تقدیر و تشکر دارد.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهر تهران و حومه (مترو) با اشاره به اینکه هزینه توسعه مترو نسبت به سایر مدل های حمل و نقل بسیار بالاتر است، بیان داشت: مهمترین اتفاق در راستای حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا در کلانشهر ها به ویژه تهران، توسعه مترو است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه ضلع جنوبی خط شش اتفاق ارزنده و خجسته ای است، اضافه نمود: این امر می تواند برای سفر های درون شهری و جابه جایی شهروندان منطقه 20 بسیار حایز اهمیت باشد.

امام با بیان اینکه در حال حاضر برنامه طراحی اتصال توسعه جنوبی خط شش از ایستگاه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) تا ایستگاه شهر ری با خط یک متروی تهران در دستور کار ما واقع شده است، گفت: با طراحی که به زودی به نتیجه می رسد دستگاه حفار در انتهای توسعه جنوبی خط شش همچنان به کار خود ادامه خواهد داد تا خط 6 به خط یک در ایستگاه شهر ری متصل گردد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بودجه مصوب امسال مترو، 2 هزار میلیارد تومان است که 600 میلیارد تومان از این مبلغ بودجه غیرنقدی است، گفت: اقداماتی همچون عقد این قبیل تفاهم نامه ها یاری می نماید تا کار توسعه مترو به وسیله ظرفیت های غیر نقدی انجام گردد و پیمانکاران مطالبات خود را غیر نقدی دریافت نمایند.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه به وسیله این تفاهم نامه شهرداری منطقه 20 تا سقف 100 میلیارد تومان تعهد نموده است تا در اختیار پیمانکار مترو قرار دهد، گفت: ما نیز از این اقدام که در شرایط حاضر شهرداری تهران با مسائل نقدینگی روبرو است، استقبال می کنیم.

حسن خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اهمیت توسعه حمل و نقل ریلی، گفت: در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران، تکمیل و تسریع خطوط متروی تهران در اولویت کار ما واقع شده است که امیدواریم با همکاری همه بخش های مرتبط این امر سرعت بیشتری بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ترافیک بخش مهمی از سرمایه های مادی و انسانی را هدر می دهد، گفت: وقتی به آلودگی که در اثر تردد خودرو ها در تهران نگاه می کنیم معین می گردد که با وجود هزینه ای که برای آن صرف شده، بیماری هایی متعاقب این آلودگی ها برای شهروندان ایجاد می گردد که شاید اگر سهم حمل و نقل ریلی توسعه پیدا می کرد، این ضایعات و آسیب ها وجود نداشت.

فرهاد افشار، شهردار متطقه 20 نیز با اشاره به اینکه عقد تفاهم نامه با شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در راستای یاری به تسریع احداث بخش جنوبی خط شش مترو است، گفت::با عقد این تفاهم نامه شهر ری علاوه بر خط یک مترو از خط شش نیز بهره مند خواهد شد.

وی اضافه نمود: پیش بینی شده که 4 ایستگاه به علاوه ایستگاه دولت آباد در ضلع جنوبی این خط توسعه پیدا کند که طول این توسعه حدود 6 کیلومتر است که در حال حاضر حدود 3 کیلومتر حفاری شده که با تأمین منابع اقتصادی، تا اردیبهشت ماه با حفر این تونل به ضلع شرقی حرم عبدالعظیم خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5673

به "خط 6 مترو تا اردیبهشت به شهر ری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط 6 مترو تا اردیبهشت به شهر ری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید