خلاقیت و فناوری های روز، احتیاج اساسی سینمای امروز ایران است

به گزارش راه ساری، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در مراسم امضای تفاهم نامه راه اندازی مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما گفت: سینما در همه عرصه ها نیازمند خلاقیت و فناوری است و با حضور فعال نسل نوجوی سینما می توانیم زیست بوم جدیدی در عرصه صنایع خلاق، به وجود آوریم.

خلاقیت و فناوری های روز، احتیاج اساسی سینمای امروز ایران است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، تفاهم نامه حمایت از ایجاد و راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران، بین ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بنیاد سینمایی فارابی و یکی از شرکت های دانش بنیان به امضا رسید.

علیرضا تابش در مراسم امضای تفاهم نامه تاسیس مرکز نوآوری و شتاب دهی سینمای ایران اظهار کرد: موضوع فراوری محتوای تصویری در همه اقسام امری لازم است؛ وقتی از سینما و صنعت تصویر صحبت می کنیم، تغییرات ملموسی را در همه عرصه ها می بینیم بنابراین به نسل خلاق و نوجو در این بخش احتیاج داریم که زیست بوم جدیدی در عرصه صنایع خلاق به وجود آورند.

وی با اشاره به اهمیت نهضت فراوری محتوا در طرح جامع سینما مطرح نمود: سینما در همه عرصه ها احتیاج به خلاقیت و فناوری های روز دارد و یکی از این محمل ها ایجاد مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما است و خوشحالم امروز در مراسم امضای تاسیس این مرکز هستیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تقدیر از کوشش های دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از راه اندازی این مرکز در آینده نزدیک یادآور شد: در بنیاد سینمایی فارابی شوراهایی مشورت و یاری فکری می دهند و یاری می نمایند که در عرصه فناوری و فراوری و ایده یابی و فیلمنامه به کدام سمت برویم. اما در رویکرد جدید امیدواریم مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما به فعالیت های بخش خصوصی سینما و بنیاد سینمایی فارابی شتاب بیشتری دهد.

وی تاکید نمود: بنیاد سینمایی فارابی بیش از سه دهه گذشته نقش تسهیل گر اصلی برای سینمای حرفه ای را برعهده داشته است. اما بد نیست به همین مناسبت برای اولین بار رسماً اعلام کنم در سال 1398 با ادغام بعضی مسئولیت های موسسه رسانه های تصویری، حمایت از فراوری وب سری ها برای عرضه در فضای مجازی و تقویت متن و محتوا برای نمونه سازی و فراوری یک قسمت از سریال و حمایت از فراوری انیمیشن سینمایی نیز به فارابی سپرده شده است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اهمیت تاسیس مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما گفت: راه اندازی این مرکز را در سال آینده به فال نیک می گیرم؛ امیدوارم بتوانیم با راه اندازی این مرکز، علاوه بر نقش تسهیل گیری برای فراوری پروژه های سینمایی، حمایت های لازم از هنرمندان را داشته باشیم.

تابش با اشاره به همراهی فارابی در راه اندازی مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما مطرح نمود: موضوع تسهیل گری در ذات ماموریت های بنیاد فارابی است و ساختمان شماره 2 بنیاد را که پیش از این بخش پشتیبانی فنی سینما بود به مرکز نوآوری و شتابدهی سینما اختصاص دادیم.

وی در این باره شرح داد: دو سال پیش بخش پشتیبانی بنیاد منحل و تجهیزات ساختمان مربوط به این بخش معین تکلیف شد و امروز با هدف هم افزایی، این ساختمان به مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی توضیح داد: دوران حمایت سخت افزاری از سینما سال هاست سپری شده و بخش خصوصی در این حوزه به اندازه کامل فعال است. در دوره جدید بنیاد سینمایی فارابی در حوزه نرم افزاری سینما، تسهیل گری خواهد داشت.

تابش توضیح داد: حمایت های فارابی از حوزه سخت افزار به سمت حمایت نرم افزاری می رود و قرار نیست مرکز جدیدی به بنیاد سینمایی فارابی اضافه و یا این بنیاد بزرگ تر گردد و تجربه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش خصوصی امروز برای شتابدهی به صنعت تصویر و سینما می آید.

  • ورود فناوری های نوین به سینما

در ادامه این مراسم، دکتر پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تبریک سال نو و آرزوی توفیق و بهروزی برای مردم ایران اسلامی و عرصه فرهنگ و هنر گفت: از علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی برای حمایت و یاری به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقدیر می کنم و امیدوارم با ورود نوآوری و فناوری به عرصه هنر صنعت سینما شاهد شکوفایی بیش از پیش این بخش باشیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس وقت سازمان امور سینمایی کشور اشاره نمود و اضافه نمود: عمده فعالیت ما در این بخش، ورود نوآوری های متنوع به عرصه فرهنگ و هنر بوده و در این راستا، سینما نگاه ویژه تری را می طلبید.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: نشست هایی با سینماگران و سازمان های تابع سینمایی منجر شد تا به تاسیس مرکز نوآوری و شتاب دهی در سینما در کنار دیگر مراکز برسیم که در حوزه سینما و صنایع تصویر نیز در کنار دیگر مراکز شتابدهی، مرکز نوآوری و شتابدهی اختصاصی این حوزه تأسیس گردد.

وی با اشاره به گردش 260 میلیارد تومانی فروش فیلم در اکران سینما در یک سال اخیر اظهار کرد: ما معتقدیم می توان در حوزه سینما به درآمد بالغ بر 4 تا 5 هزار میلیارد تومان در سال رسید و غیر از حوزه فراوری و نمایش، می توانیم بازارهای دیگری را به وجود آوریم و بنیاد سینمایی فارابی این مهم را دیده و رصد نموده و با تفاهم نامه امروز این کار رسما شروع می گردد.

کرمی با تقدیر از کوشش های محمد ابوالحسنی به عنوان یکی از فعالان این بخش و همراهی مدیران بنیاد سینمایی فارابی توضیح داد: بنیاد سینمایی فارابی در سینمای ایران منشا اثر بوده و امیدوارم با نوآوری هایی که از این پس به این حوزه وارد می گردد شاهد اثرگذاری فرا ملی و بین المللی بیشتر هنر هفتم باشیم.

وی با اشاره به اهمیت به تصویر کشیدن پیشرفت های بنیادین در حوزه علمی و فناوری تاکید نمود: تا امروز آثار سینمایی، انیمیشن و تصویری کمتر به موضوع دستاوردهای علمی فناوری کشور پرداخته است و امیدواریم در آینده با توجه به ظرفیت های کشور در عرصه فناوری های علمی در منطقه و دنیا، با همراهی بنیاد سینمایی فارابی این دستاوردها در آثار سینمایی و تلویزیونی به تصویر کشیده گردد.

  • حمایت از فراوری محتوا

دکتر اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست مطرح نمود: ترویج نوآوری در حوزه هنر صنعت سینما امری لازم است که امیدوارم با همراهی معاونت علمی و فناوری و بنیاد سینمایی فارابی تسریع گردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه این مهم نشاندهنده عزم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است که فقط فناوری به حوزه های پیچیده از جمله بایو و نانو اختصاص نیافته و در عرصه فرهنگ و هنر و صنایع خلاق نیز شاهد رسوخ و ترویج فناوری باشیم.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به شروع به کار فعالیت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان مطرح نمود: این ستاد نوپاست و سعی کردیم در تعامل با دستگاه های حاکمیتی، فضای مورد نظر در این بخش را فراهم کنیم.

قادری فر در این باره شرح داد: 50 درصد از فارغ التحصیلان دانشجویی ایران مربوط به حوزه علوم انسانی است؛ دو تا دو و نیم میلیون فارغ التحصیل در این حوزه هستند و برای پاسخگویی به این بخش و با توجه به اینکه حوزه علوم انسانی احتیاج جامعه است کوشش کردیم با تشکیل این ستاد، ظرفیت نیروی انسانی کشور را به بدنه اجرایی کشور وصل کنیم.

وی با اشاره به لزوم حمایت از نهضت فراوری محتوا در صنعت سینما تاکید نمود: در این راه باید از ظرفیت نوآوران جوان استفاده کنیم؛ دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری رییس جمهوری نیز بارها اشاره نموده اند که زبان فارسی در اینترنت رتبه نهم را دارد و با توجه به فراگیری اینترنت در کشور، بر راه اندازی نهضت محتوا در حوزه فراوری تاکید نموده اند و امیدوارم تفاهم نامه امروز قدمی در این راستا باشد.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توضیح داد: دنبال موازی کاری نیستیم بلکه به دنبال هم افزایی هستیم و امیدواریم این مرکز نوآوری و شتابدهی تبدیل به محملی برای نخبگان و هنرمندان گردد تا از ظرفیت ها در نهضت فراوری محتوا استفاده نمایند.

قادری فر گفت: امیدوارم از فرصت تعطیلات نوروز استفاده کنیم و با انجام امور آماده سازی محل مرکز، تا خاتمه فصل بهار فضای مورد نظر برای فعالیت این مرکز را آماده و فعالیت های آن را شروع کنیم تا این ظرفیت در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

  • حرکت به سمت کسب و کارهای نوین در سینما

محمد ابوالحسنی رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان نسل اندیشه سبزنما نیز در این مراسم با اشاره به تسهیل سازی امور با استفاده از فناوری های نوین در زندگی روزمره مردم مطرح نمود: حرکت به سمت کسب و کارهای نوین در سینما یک ضرورت است و مرکز نوآوری و شتاب دهی سینما، درگاه جدیدی برای حضور نسل خلاق در فراوری نهضت محتواست.

وی مطرح نمود: باید حجم بازار سینمای ایران را گسترش یابد و این امر حوزه سینما، انیمیشن و وب سری را پوشش می دهد و می توانیم با توجه به علاقه مندی ها در این بخش، به افق های جدیدی برسیم.

حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز در ادامه یادآور شد: امروز احتیاجمند آنیم که فعالان سینمایی را برای ورود به مسیری جدید آماده کنیم. سینمای ایران با شیوه های نوین و فناوری ها آشنایی کمتری دارد و بلافاصله بعد از تعطیلات نوروزی برای آشنایی جامعه سینمایی با این شیوه ها، جلساتی را با فعالان و گروه های سینمایی خواهیم داشت.

وی مطرح نمود: حضور جوانان خلاق و مشاوره های خوب برای ایده های نوین به پیشرفت سینما یاری می نماید؛ برای بسیاری از جوانان خلاق و نوآور پیدا کردن سرمایه سخت است و به دلیل اینکه مرکزی برای حمایت نداشتند از این حوزه کنار رفتند و یا استعدادشان سوخته است.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی تاکید نمود: ایجاد ثروت از سوی سینما برای دیگر صنایع، موضوع مهم دیگری است و ایده های جدید، سرمایه های زیادی را برای سینما دربر خواهد داشت.

حسین شیخ الاسلامی نیز با تقدیر از اعتماد و همراهی مدیران فرهنگی به نسل جوان مطرح نمود: نسل جوان ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند فناوری ها نوین، فراوری خلاق و خلق ثروت در صنایع مجاور را با یکدیگر پیوند دهد.

این تفاهمنامه در راستای سیاست های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و هنرمندان نوجو و خلاق منعقد شده است.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد ابوالحسنی رئیس هیأت مدیره شرکت نسل اندیشه سبز نما، حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد فارابی، سیدمهدی سجادی خزانه دار بنیاد سینمایی فارابی و حسین شیخ الاسلامی نویسنده در این نشست حضور داشتند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1861

به "خلاقیت و فناوری های روز، احتیاج اساسی سینمای امروز ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلاقیت و فناوری های روز، احتیاج اساسی سینمای امروز ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید