درمان نابینایی با هوش مصنوعی

به گزارش راه ساری، دانشمندان هلندی با کمک هوش مصنوعی پیروز شدند بخشی از بینایی را به میمون های نابینا بازگردانند.

درمان نابینایی با هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، تصور عمومی بر این است نابینایی یک بیماری صعب العلاج بوده و فرد باید تا خاتمه عمر خود با آن کنار بیاید.

برآورد می شود 285 میلیون نفر در جهان از نقص بینایی رنج می برند که از این میان 39 میلیون نفر نابینای مطلق و 246 میلیون نفر بینایی بسیار ضعیفی دارند (کم بینا هستند). با این حال، تحقیقات جدید دانشمندان امید ها برای بینایی مجدد این افراد را زنده کرد.

دانشمندان هلندی در محیط آزمایشگاهی و بر روی میمون ها اقدام به قرار دادن یک ایمپلنت در مغز کردند که می تواند بدون استفاده از چشم امکان شکل گیری اجسام و تصاویر در ذهن آن ها را میسر کند.

محققان برای این امر از یک ایده که دهه ها پیش مطرح شده بود، استفاده کردند. آن ها از شبیه سازی الکتریکی مغز که شبیه پیکسل ها در صفحه نمایشگر رایانه است برای بازگرداندن بینایی به نابینایان استفاده کردند.

پیتر رولفسما، مسئول این تحقیقات در این رابطه گفت: ما پیروز شدیم با قرار دادن یک ایمپلنت حاوی بیش از هزار الکترود در ناحیه کورتکس مغز در میمون ها شاهد شفافیت تصویر بالاتری نسبت به تحقیقات قبلی باشیم. ناحیه کورتکس مغز وظیفه تجزیه و تحلیل داده های بینایی و درک تصاویر را برعهده دارد. این ناحیه در بخش عقب مغز واقع شده است و در انسان و بسکمک از نخستی ها (مانند میمون و شامپانزه) ساختاری یکسان دارد.

شواهد نشان داد میمون های توانایی درک شکل هایی مانند حروف الفبا و خطوط را پس از این آزمایش بدست آوردند. این تحقیقات هنوز در مقایسه با دید کامل یک انسان تفاوت بسیار دارد، اما نشان دهنده پیشرفته بزرگی است، زیرا در گذشته آزمایشات این چنینی تنها خلاصه به تشخیص گنگ روشنی و تاریکی از یکدیگر بود.

محققان می گویند در ابعاد انسانی این تحقیق، نابینایان می توانند از یک دوربین یا یک عینک مخصوص استفاده کنند. این عینک ها می توانند با کمک هوش مصنوعی آنچه را که آن ها می بینند را به الگو هایی قابل درک برای ذهن تبدیل کنند.

اگرچه در گام نخست رسیدن به این فناوری شبیه فیلم های تخیلی است، اما محققان بر این باورند این امر قابل تحقق بوده و نیازمند آزمایشات بیشتر بر روی انسان های نابینا است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13018

به "درمان نابینایی با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان نابینایی با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید