در پایتخت افغانستان آلودگی هوا کشنده تر از جنگ است

به گزارش راه ساری، در سال 2017 میلادی 26 هزار نفر به دلیل بیماری های مربوط به آلودگی هوا جان خود را از دست دادند این در حالی است که سازمان ملل شمار تلفات غیرنظامیان افغان در این سال را 3 هزار و 483 نفر گزارش داده بود.

در پایتخت افغانستان آلودگی هوا کشنده تر از جنگ است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، یوسف 8 سال پیش برای فرار از جنگ به همراه خانواده اش منزلش را در شرق افغانستان ترک کرد اما نتوانست از تراژدی فرار کند. در کابل، پایتخت افغنستان، 5 نفر از بچه ها وی نه به دلیل انفجار و جنگ بلکه به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست دادند.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت که در کمپ آوارگان داخلی که یوسف و خانواده اش در آن زندگی می کنند مردم برای گرم کردن خود و برای پخت و پز زباله هایی که اطراف آن ها وجود دارد را می سوزانند و در طی این سال ها فرزندان یوسف یکی پس از دیگری به دلیل آلودگی هوا به عفونت ریوی و یا دیگر بیماری های تنفسی دچار شده و جان خود را از دست دادند و هیچکدام از فرزندان کوچکش به هفت سالگی نرسیدند.

براساس این گزارش درباره تعداد افرادی که در افغانستان از بیماری های مربوط به آلودگی هوا جان خود را از دست دادند آمار رسمی وجود ندارد اما گروه تحقیقاتی شرایط هوای جهان می گوید که در سال 2017 میلادی بیش از 26 هزار نفر در این کشور جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست دادند. این در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل در همان سال شمار غیرنظامیانی که بر اثر جنگ جان باختند 3 هزار و 483 نفر بود.

شهر کابل که حدود 6 میلیون نفر در آن زندگی می کنند در کنار دهلی نو و پکن به یکی از آلوده ترین شهرهای جهان تبدیل شده است و چند دهه جنگ نیز زیرساخت های این شهر را از بین برده و باعث ایجاد موجی از آوارگان داخلی شده است.

بیشتر روزها لایه ای از دور برفراز شهر واقع شده است و خودروهای فرسوده و ژنراتورهای که برای تولید برق از سوخت بی کیفیت استفاده می کنند سموم را به هوا می فرستند. زغال سنگ ، زباله ، پلاستیک و لاستیک توسط افراد فقیر در خانه و همچنین بسیاری از کوره های آجرپزی، حمام های عمومی و نانوایی ها سوزانده می شود. از سوی دیگر بسیاری از آپارتمان ها نیز از سیستم بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند و زباله ها در کنار جاده و پیاده روها انباشته می شود.

دهه ها جنگ در افغانستان آسیب های زیست محیطی را تشدید و رسیدگی به آن ها را برای دولت افغانستان به یک چالش تبدیل کرده است؛ برای کابل که با مشکلاتی چون ناامنی ، فساد اداری و اقتصاد ضعیف درگیر می باشد محیط زیست در صدر اولویت ها قرار ندارد.

محمد کاظم همایون رئیس اداره محیط زیست کابل که برنامه جدیدی را برای کنترل وسایل نقلیه فرسوده آغاز کرده، می گوید: مبارزه با آلودگی هوا به اندازه مبارزه با تروریسم مهم است.

مقام ها هشدار می دهند که زمستان امسال ممکن است سردتر از معمول باشد و استفاده از سوخت های آلوده کننده نیز افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر شهرداری کابل نیز از مردم خواسته تا سوزاندن زباله را متوقف کرده و برای گرمایش از مواد سوختی مانند نفت و گاز استفاده کنند.

نرگس مهمند سخنگوی شهرداری کابل می گوید: اگر همه مردم توصیه های شهرداری را رعایت کنند آلودگی هوا قابل کنترول است.

این در حالی است که مواد سوختی مانند نفت و گاز برای بسیاری در کابل یا بسیار گران بوده و یا در دسترس نمی باشد. استفاده از بخاری های برقی نیز بسیار قیمت پر هزینه است و مردم همواره با مشکل قطع برق روبرو هستند.

.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6609

به "در پایتخت افغانستان آلودگی هوا کشنده تر از جنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پایتخت افغانستان آلودگی هوا کشنده تر از جنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید