در چه صورتی طرح آمریکا علیه ایران به بن بست خواهد خورد؟

به گزارش راه ساری، فارس نوشت: با توجه به نزدیک شدن سرانجام تحریم های تسلیحاتی بر ایران در ماه اکتبر، آمریکا سعی دارد رأی تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید این تحریم ها جذب کند.

در چه صورتی طرح آمریکا علیه ایران به بن بست خواهد خورد؟

روزنامه نشنال، در گزارشی با اشاره به پایان تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر نوشت، دیپلمات های سازمان ملل عنوان کرده اند آمریکا در صورتی که برای بازگشت تحریم های سازمان ملل بر ایران به تهدید رو بیاورد، با یک نبرد سخت و نابه سامان روبه رو خواهد شد.

به نوشته این روزنامه اماراتی، واشنگتن راهبرد خود را با انگلیس، فرانسه و آلمان که همگی امضاکنندگان توافق برجام در سال 2015 بوده اند به اشتراک گذاشته است. تحت برجام، تحریم های تسلیحاتی [غیر موشکی] سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر به پایان خواهند رسید. اما آمریکا پیشنویس قطعنامه ای را به کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان ارائه کرده تا این تحریم ها را علیه ایران تمدید کنند، اما دیپلمات های سازمان ملل عنوان کرده اند که این قطعنامه در اختیار 11 عضو دیگر این شورا قرار نگرفته است، که روسیه و چین جزو این 11 عضو هستند.

یک دیپلمات شورای امنیت سازمان ملل به شرط ناشناخته بودن مطرح کرد: زمانی که پایان تحریم ها فرا برسد، این تحریم ها به طور کامل برداشته خواهند شد.

به نوشته پایگاه نشنال، این قطعنامه به 9 رای موافق نیاز دارد و کشورهای روسیه، چین، آمریکا، انگلیس یا فرانسه نباید آن را وتو کنند. دیپلمات های سازمان ملل عنوان کرده اند که آمریکا احتمالاً تلاش خواهد کرد رأی چین و روسیه را جلب کند.

هیئت های کنندگی روسیه و چین در سازمان ملل در این خصوص حاضر به اظهار نظر نشده اند. اگر شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های تسلیحاتی را علیه ایران تمدید نکند، گام بعدی آمریکا تلاش برای بازگرداندن تمام تحریم های سازمان ملل بر ایران خواهد بود؛ که تحریم های تسلیحاتی نیز جزو آنان محسوب می شود.

یک مقام اروپایی به شرط ناشناخته ماندن گفت: خیلی سخت است که خود را ناظر قطعنامه ای معرفی کنید که تصمیم گرفتید از آن خارج شوید. شما یا در داخل آن هستید یا نیستید.

خبرگزاری رویترز اواخر سال گذشته یک استدلال حقوقی را که توسط وزارت خارجه آمریکا تدوین شده بود، مشاهده کرده که این مساله را مطرح می کند که واشنگتن هنوز هم می تواند تمام تحریم های سازمان ملل را بازگرداند؛ زیرا نام این کشور به عنوان یکی از شرکت کنندگان در قطعنامه 2231 سازمان ملل ثبت شده است.

پایگاه نشنال در پایان نوشت، برخی دیپلمات های سازمان ملل گفته اند اینکه آمریکا می تواند این کار را انجام دهد یا خیر، باعث اختلاف است اما در نهایت این موضوع به اعضای شورای امنیت سازمان سپرده خواهد شد تا شکایت های آمریکا مبنی بر اینکه ایران عدم تطابق عملکرد آشکار داشته است را بررسی کند.

یک مقام اروپایی به شرط ناشناخته ماندن گفت: اگر از بعد شورای امنیت به مساله نگاه شود، این موضوع باعث نابه سامانی خواهد شد، زیرا صرف نظر از آنچه انگلیس، آلمان و فرانسه می اندیشند، روسیه و چین قرار نیست، این تفسیر حقوقی را تائید نخواهند کرد.

310311

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9029

به "در چه صورتی طرح آمریکا علیه ایران به بن بست خواهد خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چه صورتی طرح آمریکا علیه ایران به بن بست خواهد خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید