علت کدر شدن مو

به گزارش راه ساری، مو، یکی از دارایی های ارزشمند ماست. برای تامین بهداشت و شستشوی خوب موی سر ابتدا نوع شامپو و پس از آن نوع آبی که موها را با آن می شویند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر مویی به طور طبیعی سالم و زیباست، ولی فعالیت های روزمره، آلودگی ها، استرس ها و پرتوهای ماورای بنفش نور خورشید (به وسیله ایجاد رادیکال های آزاد) موجب تخریب ساختمان مو، به خصوص ریشه موها می شوند. به این ترتیب مو آسیب دیده و شانه کردن موها مشکل می گردد.

علت کدر شدن مو

دکتر جاوید حسینی متخصص پوست و مو، در خصوص کیفیت نوع شامپوهایی که باید به وسیله مردم استفاده گردد، گفت: همانطور که می دانیم 70 تا 80 درصد حجم شامپو از آب تشکیل شده است اما این آب معمولی نیست، بلکه آب دیونیزه یا یون زدوده شده است. تنها این نوع آب است که موجب می گردد شوینده های محلول در شامپو بتوانند به برترین وجه عملکرد صحیح داشته و موجب خشکی و شکنندگی موها نشوند.

وی درباره ارتباط سلامت مو و استفاده از شوینده ها، اضافه نمود: اگر شامپو کیفیت بالایی داشته باشد حتی در مناطقی که آب لوله کشی یا استحمام آن هم نامرغوب و یا اصطلاحا آب سخت باشد، خشکی و شکنندگی موها اتفاق نمی افتد و بیشتر این مسئله سبب کدورت موها خواهد شد. پس در خصوص سلامت موها در باب استفاده از شوینده ها در درجه اول کیفیت آب بکار رفته در شامپوها و در مرحله بعد نوع پاک کننده ها و مواد دیگر موجود در شامپوها مشخص کننده است. البته فاکتورهای زیادی نظیر تغذیه، استراحت کافی، سلامت کلی درونی از حیث بیماری های داخلی و یا غدد درون ریز، ژنتیک و…، نیز در حفظ سلامت موها اهمیت دارند.

حسینی بعلاوه در زمینه شستشوی بیش ازحد موها، اظهارداشت: اغلب اوقات از شامپو برای شستن موها یاری می گیریم و گمان می کنیم که شستن آلودگی ها از روی مو برای سلامت آن خوب است. اما شاید ندانیم که شامپو علاوه بر آلودگی ها می تواند چربی طبیعی مو را که برای نرمی و استحکام آن لازم است، از بین ببرد و مو را خشک و ضعیف کند.

این متخصص پوست و مو با اشاره به مواد داخل شامپو، اضافه نمود: در این مورد تحقیقات و آنالیز های فراوانی انجام شده است. یکی از این مواد کمپلکس کافئین است. در آزمایش های متعددی که انجام شده، دیده شده است که کمپلکس کافئین به طور موضعی(حل شده در شامپو)در ریزش موی ارثی، نقش مکمل درمان را دارد، به خصوص در نوع ریزش آندروژنیک طی بعضی مطالعات نقش مثبت و یاریی کافئین اثبات شده است. از این رو شامپوی حاوی کمپلکس کافئین می تواند نقش درمانی در این افراد(البته به همراه سایر درمان های خوراکی و موضعی لازم)داشته باشد.

وی اضافه نمود: باید توجه کنیم وجود ماده کافئین به تنهایی نمی تواند اثرگذار باشد بلکه کمپلکس کافئین که غیر از کافئین حاوی سایر مواد تغذیه کننده فولیکول مو است، می تواند تاثیرگذار باشد.

منبع: مهر نیوز

منبع: اُکالا
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14434

به "علت کدر شدن مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت کدر شدن مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید