دوشنبه 16 اردیبهشت ، ورق برگشت؛ بورس به کف رسید

به گزارش راه ساری، در حالی که طی هفته های گذشته بورس تهران هر لحظه در جهت مثبت رکوردشکنی کرد، امروز فعالان بازار با کاهش شدید قیمت ها و عرضه های شدید روبرو شدند و حرکت توده واری برای عرضه جو بازار سهام را فرا گرفت و شاخص بورس رکورد بیشترین کاهش را در سال 1398 شکست.

دوشنبه 16 اردیبهشت ، ورق برگشت؛ بورس به کف رسید

به گزارش ایسنا، پس از چندین روز رشد پیاپی قیمت ها در بورس و فرابورس ایران، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی افتی فزاینده معادل 8235 واحد را تجربه کرد. همچنین آیفکس نیز با افت 39 واحدی رو به رو شد.

این در حالی است که در این یک ماه و نیمی که در سال 1398 می گذرد قیمت ها در بورس با شتابی بالا رشد می کرد و صف های خرید پایداری تشکیل می شد. روز گذشته این صف ها کمتر شد و شاخص کل بازار به رهبری سهم های بزرگ و شاخص ساز افت کرد؛ هرچند که کوچک ترها نگذاشتند شاخص هم وزن نیز با افت روبرو گردد.

اما امروز تمام شاخص های بازار سرمایه با افت روبه رو شد به طوری که نماگر اصلی بازار در انتهای معاملات در تراز 215 هزار و 821 واحدی نشست و شاخص کل هم وزن با 1284 واحد افت روبه رو شد و به تراز 44 هزار و 816 رسید.

امروز سهم های بزرگی مانند فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی گل گهر هر کدام به ترتیب 688، 546، 407 و 347 واحد درافت شاخص تأثیرگذار بودند و تنها تک سهم هایی همچون بانک اقتصاد نوین، سرمایه گذاری ملی ایران، بیمه ملت و چند سهم کوچک دیگر سعی کردند شاخص های بازار سرمایه تقویت گردد.

گروه هایی که تا چند روز پیش شاهد صف هایی با حجم میلیونی خرید بودند امروز با کاهش تقاضا روبرو شدند و عرضه به شدت بر تقاضا غلبه کرد و صف های فروش تشکیل شد.

فلزی ها با روند کاهش قیمت روبه رو شدند و در کاه

ش شاخص نیز تأثیر بسزایی داشتند. حجم معاملات این گروه امروز نسبتاً زیاد بود به طوری که 377 میلیون سهم به ارزش 176 میلیارد تومان مورد دادوستد نهاده شد.

همچنین در گروه ساخت خودرو و ساخت قطعات نیز بیشتر سهم ها با افت قیمت روبرو شدند در این گروه حجم و ارزش معاملات نسبتاً بالا بود به طوری که 1.4 میلیارد سهم به ارزش بیش از 253 میلیارد تومان مورد دادوستد نهاده شد.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز اکثر نمادها با کاهش قیمت نزدیک پنج درصد روبرو شدند به جز گروه سرمایه گذاری ملی ایران که در این گروه تنها نمادی بود که توانست رشد قیمت داشته باشد و صف خرید برای آن تشکیل شد.

در گروه محصولات شیمیایی و گروه استخراج کانه های فلزی نیز روند قیمت ها همچون دیگر سهم های بازار کاهشی بود. قندی ها نیز امروز با موج کاهشی بازار همراه بودند و بیشتر نمادها افت فزاینده قیمت ها را تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم 1,450 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از پنج میلیارد و 300 میلیون سهم و اوراق اقتصادی بود. تعداد معاملات این بازار به رقم 343 میلیون سهم و اوراق اقتصادی رسید.

همانگونه که گفته شد شاخص فرابورس نیز امروز کاهشی بود و به تراز 2623 واحدی رسید. حجم معاملات این بازار به 2.8 میلیون سهم و اوراق اقتصادی رسید و ارزش معاملات آن عدد 871 میلیارد تومان را تجربه کرد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2670

به "دوشنبه 16 اردیبهشت ، ورق برگشت؛ بورس به کف رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوشنبه 16 اردیبهشت ، ورق برگشت؛ بورس به کف رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید