راز هایی درباره خواب ها که شاید ندانید ، چرا بعضی مواقع رویا های رنگی می بینیم؟

به گزارش راه ساری، همه ما در شبانه روز چندین ساعت می خوابیم و در خواب رویا می بینیم. برخی شب ها رویا های ما رنگی و لذت بخش هستند و برخی رویا های سیاه و سفید می بینیم.

راز هایی درباره خواب ها که شاید ندانید ، چرا بعضی مواقع رویا های رنگی می بینیم؟

به گزارش ، دانشمندان از این موضوع که ما رویا می بینیم، اطلاع دارند، اما هنوز به صورت دقیق نمی دانند که چرا چنین اتفاقی می افتد، البته در این زمینه چندین تئوری وجود دارد. رویا ها الگو هایی از اطلاعات حسی هستند و زمانی که مغز در حال استراحت است مانند خواب، رخ می دهند. در حالت کلی فرض بر این است که تنها در زمانی که چشم با سرعت حرکت می نماید یعنی خواب REM، رویا می بینیم. به نظر می رسد در این زمان مغز فعال است، اما فرد خوابیده و در حالت فلج قرار گرفته است. با وجود این تئوری، تحقیقات نشان داده اند که در خواب های خارج از REM نیز می توان رویا دید.

با وجود اینکه در بیشتر شرایط می توانیم رویا ببینیم، کیفیت آن ها متفاوت است. برای مثال رویایی که در زمان خواب REM می بینیم فانتزی تر، رنگارنگ تر و شفاف تر از زمانی است که در خواب خارج از REM هستیم. اگر در خواب REM نباشیم، معمولا رویا های سیاه و سفید می بینیم که مسلما لذت کمتری برای ما دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که در رویاها، مخصوصا رویا های خواب REM، مرکز احساسی و عاطفی مغز بسیار فعال است البته در این هنگام فعالیت بخش منطقی مغز کاهش پیدا می نماید. این موضوع می تواند علت احساسی و غیر واقعی بودن این خواب ها را تعیین کند.

تئوری تکامل نشان می دهد که هدف از رویاها، یادگیری راهی ایمن و نحوه مقابله با شرایط چالش برانگیز یا تهدید نماینده است. در مقابل تئوری ادغام حافظه به این موضوع اشاره می نماید که سازماندهی مجدد حافظه برای پاسخ به آنچه فرد در طول یاد گرفته، باعث ایجاد رویا ها می گردد. اگرچه این تئوری ها با هم تفاوت دارند، اما حداقل در یک زمینه مشترک هستند: زمانی که تحت استرس یا اضطراب قرار داریم، بیشتر رویا می بینیم یا آن را به یاد می آوریم که علت آن، کنار آمدن با شرایط چالش برانگیز و اطلاعات جدید است.

اگرچه مدرکی مبنی بر اینکه در زمان استرس بیشتر رویا می بینیم، وجود ندارد، اما تحقیقی جدید نشان می دهد که ما در این شرایط به علت کیفیت پایین خواب خود و تمایل به بیدار شدن، رویا ها را بیشتر به یاد می آوریم. مطالعات همچنین نشان می دهند که رویا های افراد مبتلا به مشکل بی خوابی، اغلب شامل احساسات منفی هستند و بیشتر روی شکل منفی خود فرد تمرکز دارند. رویا های این افراد بیشتر مربوط به عوامل استرس زا هستند که این موضوع باعث می گردد فرد در طول روز، روحیه شادابی نداشته باشد.

علاوه بر افرادی که با مشکل بی خوابی دست و پنجه نرم می نمایند، افراد افسرده نیز رویا های متفاوتی در زمان خواب می بینند و آن ها را نامناسب ارزیابی می نمایند. بخش جالب ماجرا اینجاست که داوطلبان افسرده ای که به تازگی طلاق گرفته اند و در رویا ها همسر سابق خود را می بینند، یکسال دیرتر از سایر افراد بهبود پیدا می نمایند. این تحقیق نشان می دهد افرادی که رویاهایشان با گذر زمان تغییر می نماید، کمتر عصبانی شده و بیشتر عملگرا می شوند، همچنین بسیار پیشرفت می نمایند. سوال مهم این است که چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟

اگرچه حواس ما در خواب کارایی کمتری دارند (مخصوصا بینایی که دیگر کار نمی نماید)، اما اطلاعات حسی قوی مانند هشدار در ذهن ثبت می شوند و بعضی مواقع در رویا های خود آن ها را می بینیم. ما همچنین می دانیم که در زمان استرس، نسبت به تهدید ها مراقب تر و هوشیارتر هستیم و به همین علت برای مدیریت شرایط، سیگنال های درونی و بیرونی را با رویا های خود ترکیب می کنیم. این موضوع باعث می گردد که رویا های ما تغییر نمایند و زمانی که افسرده هستیم یا شرایط استرس زا را تجربه می کنیم، کیفیت خواب ما کاهش پیدا می نماید و همچنین رویا های نامناسبی را تجربه می کنیم.

اولین قدم، کاهش استرس قبل از خواب و مدیریت خواب برای افزایش کیفیت آن است. یک الگوی خواب تعیین داشته باشید، فقط در اتاق خواب خود بخوابید، شرایط اتاق خواب مانند دما، نور و همچنین سر و صدا را تنظیم کنید و مواردی که خواب شما را می توانند بهم می زنند، حذف کنید. علاوه بر این کار ها می توانید از تکنیک IRT یا درمان تمرین تصویرسازی بهره ببرید، تکنیکی که برای درمان افرادی که کابوس می ببیند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که تصور می گردد که با القای حس کنترل رویا به بیمار می توان آن را تبدیل به روشی کارآمد و عملی کرد، هنوز تحقیقات چندانی در این زمینه صورت نگرفته، البته مطالعه ای جدید نشان داده که با آموزش این موضوع به افرادی که با مشکل بی خوابی روبرو هستند، علائم بی خوابی کاهش پیدا می نماید و همچنین علائم اضطراب و بی خوابی کمتر در آن ها مشاهده می گردد. در حقیقت این افراد یاد می گیرند که در زمان رویا دیدن، از این موضوع مطلع باشند و بتوانند آن را کنترل نمایند.

منبع: دیجیاتو

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8761

به "راز هایی درباره خواب ها که شاید ندانید ، چرا بعضی مواقع رویا های رنگی می بینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز هایی درباره خواب ها که شاید ندانید ، چرا بعضی مواقع رویا های رنگی می بینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید