رمان آبکی و موسیقی مبتذل؛ در اوج و فراموشی

به گزارش راه ساری، یک نویسنده با تأکید بر این که بسیاری از رمان های آبکی و موسیقی های مبتذل چند ماهی در اوج قرار می گیرد و بعد فراموش می گردد، گفت: هنرمند واقعی کسی است که ذائقه و سلیقه مخاطب را ارتقا دهد و او را با خود همراه کند.

رمان آبکی و موسیقی مبتذل؛ در اوج و فراموشی

مونا مرادی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به انتشار کتاب شیرین تر از عسل اظهار کرد: این دومین کتاب منتشرشده من است و پیش از این کتاب ابوتراب منتشر شده بود. شیرین تر از عسل روایتی داستانی از زندگی نامه کوچک ترین شهید استان قزوین، شهید علی واعظی فرد است که در سن 12 سالگی به شهادت رسید.

او با بیان این که این کتاب برای رده سنی 9 تا 13 سال نوشته شده است، گفت: بی شک زندگی این شهید نیز مانند دیگر شهیدان گلگون کفن می تواند برای هر انسانی سرمشق و الگو قرار بگیرد با این حال ادبیات نگارشی در این کتاب برای رده سنی نوجوان مناسب است.

او ادامه داد: تمام کوشش من در هنگام نگارش کتاب بر این بود که در متن داستانی مدنظر از نشانه هایی استفاده کنم که نشان دهد چگونه یک نوجوان 12ساله به چنین درک و شعور بالایی رسیده است تا در این سن برای دفاع از آرمان های والای خود وارد عرصه جهاد گردد و جان خود را در این راه نثار کند.

این نویسنده جوان با بیان این که کتاب با صحنه ای از یک مسجد آغاز می گردد، اعلام کرد: تأکید من بر این بود که حتماً اولین خاطره و اولین روبروه مخاطب با شهید در مسجد باشد تا نشان دهد مسجد چه جایگاهی در ارتقای تفکری و اعتقادی بچه ها و نوجوانان دارد.

مرادی با بیان این که پیش از این سابقه نگارش کتاب در حوزه کودک و نوجوان را نداشته است، گفت: زمانی که این پیشنهاد به من شد بنا به دو دلیل قبول نکردم نخست این که کار در حوزه کودک و نوجوان احتیاجمند تخصص خاصی است و به شخصه تجربه کار کودک و نوجوان نداشتم و از سوی دیگر جنس قلم و حوزه تخصصی من در نگارش عاشقانه ها و موضوعات اجتماعی است.

او اضافه نمود: با این وجود به دلیل خاص بودن سوژه و نداشتن نمونه مشابه در استان در این رده سنی و با این موضوع منحصر به فرد کوشش خود را انجام دادم و برای این که کار جدیدی در این حوزه انجام دهم کتاب های بسیاری در حوزه کودک و نوجوان مطالعه کردم.

این نویسنده اعلام کرد: همان طور که پیش بینی می کردم کار در این حوزه سختی های خاص خود را داشت. با این وجود در نهایت کتاب به اتمام رسید و آن را به حضرت قاسم (ع) و قاسم های 13ساله انقلاب اسلامی تقدیم کردم.

او اضافه نمود: مصاحبه های مفصلی با خانواده شهید صورت گرفته بود که یاری بسیاری در شناخت من نسبت به شهید داشت و ضمن برقراری ارتباط با این بزرگ مرد کوچک در نهایت کتاب شیرین تر از عسل چاپ شد.

مرادی با بیان این که یک کتاب کودک خوب باید ویژگی هایی را داشته باشد که مهم ترین آن ها داشتن دستور ادبیات صحیح برای کودک و یا نوجوان است، گفت: کتاب های موجود در حال حاضر به اصطلاح رایج بازاری است و وقتی کتابی را باز می کنیم با یک سری مفاهیم تکراری و بی سروته روبرو می شویم که حتی اشعار به کاررفته در آن خارج از وزن و قافیه درست و مناسب بوده و از سوی دیگر مسائل ویرایشی و نگارشی در آن بسیار است.

او توجه به محتوای مناسب را دومین ویژگی یک کتاب اثرگذار و خوب برای کودک و نوجوان دانست و ادامه داد: در حوزه ترجمه با وجود بعضی از کتاب های مناسب شاهد هستیم که بعضی از کتاب های این حوزه مغایر با فرهنگ بومی ماست و ناخودآگاه مفاهیمی را در ذهن بچه ها و نوجوانان بارگذاری می نماید که قابل جبران نیست.

نویسنده کتاب شیرین تر از عسل یادآور شد: بعضی از کتاب های خوب نویسندگان خارجی با وجود محتوای خوب به دلیل نداشتن تناسب با احتیاج یک کودک ایرانی نمی تواند بیانگر مطالبات ما در این حوزه باشد و دغدغه بچه ها سرزمین ما را برطرف کند.

او سومین ویژگی یک کتاب مناسب در حوزه کودک و نوجوان را طراحی مناسب آن دانست و اضافه نمود: به طور طبیعی استفاده از رنگ ها و طرح ها گاه می تواند بیشتر از یک متن در ذهن کودک ماندگار گردد.

این نویسنده قزوینی در مورد چگونگی ارتباط برقرار کردن با بچه ها و نوجوانان اظهار کرد: برای ارتباط گیری با قشر هدف در درجه نخست باید آن ها و احتیاجهای شان را به درستی بشناسیم تا براساس این شناخت متناسب با احتیاج مخاطب دست به قلم ببریم.

او ادامه داد: البته با این نظر که باید صرفاً متناسب با سلیقه مخاطب عمل کنیم، مخالفم زیرا کسی که صرفاً دنبال تأمین سلیقه مخاطب است نمی تواند اثری ماندگار ایجاد کند چرا که سلایق هر روز در تغییر است.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3878

به "رمان آبکی و موسیقی مبتذل؛ در اوج و فراموشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمان آبکی و موسیقی مبتذل؛ در اوج و فراموشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید