روحانی: بخش های دولتی سهام خود را در بورس عرضه کنند

به گزارش راه ساری، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با تبریک مجدد ایام عید سعید فطر به ملت ایران، گفت: نمایندگان مجلس از هر جناح و تفکر سیاسی که باشند به خوبی می دانند که امروز کشور در چه شرایطی قرار گرفته است و وظیفه ما به عنوان دولت این است که با مجلس برای حل مسائل مردم در کنار هم باشیم.

روحانی: بخش های دولتی سهام خود را در بورس عرضه کنند

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری با بیان اینکه قضاوت کردن نسبت به مجلس پیش از آنکه چند ماه از کار مجلس بگذرد، یک پیش داوری غیردقیق است، اظهارداشت: مدل انتخابات در کشور به گونه ای است که ما تقریباً دائم الانتخابات هستیم و همواره با انتخابات گوناگون روبرو ایم که این مقداری کار را سخت کرده و جناح ها و احزاب ناچار به رقابت هستند که اگر این رقابت سالم باشد، ثبات و استواری حاکمیت و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

روحانی گفت: مجلس به دلیل انتخابات و مسایل سیاسی کشور بخشی سیال بشمار می رود؛ عده ای در مجلس منفرد، عده ای مستقل، عده ای تمایلی به جناحی خاص دارند و پس از چند وقت به جناحی دیگر متمایل می شوند و از این رو الان هیچ قضاوتی نسبت به نحوه نگاه مجلس به مسایل سیاسی کشور نداریم.

تجارت ایران و یک کشور دولت، به آمریکایی ها ارتباطی ندارد

روحانی تأکید کرد: معتقدم امروز در شرایط فعلی کشور، تحمل جنگ لفظی وجود ندارد؛ این در حالی است که علاوه بر شیوع یک بیماری مسری با تحریم های سخت نیز روبرو هستیم؛ آمریکایی ها در یک تجارت معمولی میان ایران و یک کشور دوست در حمل یک فرآورده نفتی نیز می خواهند دخالت کنند و این چیزی است که اصلاً به آن ها ارتباطی ندارد و با هیچ قانونی سازگار نیست.

وی شرح داد: اگر در داخل کشور میان دولت، سایر قوا و نیرو های مسلح، وحدت نبود، ممکن بود آمریکایی ها در تجاوز خود پیروز بوده و یک جبل الطارق دیگری را در دریای کارائیب ببینیم، اما وحدت و اتحاد، مانع از وقوع چنین اتفاقی شد.

رییس جمهوری ادامه داد: در این ماه ها در کنار سختی هایی که در کنار مردم وجود داشت، اما وحدت، تعاون، همراهی مردم، ایثار و فداکاری بخش درمان کشور و حضور نیرو های مسلح برای کمک به مردم آثار مثبت فراوانی داشت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در این شرایط ارتقاء بخشید.

روحانی با اشاره به توفیقاتی که در نتیجه ایثار کادر درمانی، همراهی مردم، مدیریت کشور و حضور تولیدکنندگان در بخش های مختلف در ماه های اخیر حاصل شده است، گفت: امروز در فضای مجازی تحول بسیار خوبی بوجود آمده و یک فضای مجازی قدرتمندی را در کشور بوجود آورده که به راحتی بوسیله آن می توانیم بدون خروج از منزل امورات خود را از جمله کار های بانکی و خرید اجناس انجام دهیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: کار تعلیم و تعلم دانش آموزان و دانشجویان به راحتی با استفاده فضای مجازی در این ایام ادامه پیدا کرد و امیدواریم این فضای مجازی بیش از پیش توسعه یافته و قدرتمند شود.

روحانی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دولت تا انتها سال تکمیل دولت الکترونیک است، گفت: خوشبختانه قدم های خوبی در این راستا برداشته شده و فردا بخش هایی مرتبط با توسعه فضای مجازی در کشور افتتاح خواهد شد و امیدواریم این فرایند تا انتها سال ادامه داشته باشد.

رییس جمهوری با اشاره به تأثیر توسعه فضای مجازی و پفراینده سلامت الکترونیک در زمینه درمان و غربالگری، گفت: این فرایند در آینده نیز می تواند به ما در کنترل و مهار بیماری کمک کند.

روحانی تاکید کرد: همان طور که در مراسم افتتاح مجلس یازدهم گفتم پیشنهاد ما برای این یکسال پیوند و پیروزی است و می خواهیم با مجلس پیوند بسیار مستحکم و تعامل و تعاون با هم داشته باشیم و مطمئنم اگر همه قوا دست به دست هم دهیم، خداوند پیروزی را نصیب ما کرده و از مسائل عبور خواهیم کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه در فروردین و اردیبهشت سال جاری با شیوع گسترده کرونا در کشور روبرو بودیم و این در تمام مناسبات مالی و اجتماعی ما تأثیرگذار بوده است، گفت: علیرغم این شرایط براساس گزارش وزیر اقتصاد و دارایی در این دو ماه واردات کالا های اساسی نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی 21 درصد رشد داشته و 1.7 دهم میلیارد دلار ارز برای خرید کالا های اساسی اختصاص یافته است.

روحانی گفت: مردم می توانند مطمئن باشند که بخش مالی دولت تمام کوشش خود را برای صادرات کالا، ورود ارز به کشور و تخصیص عادلانه کالا به بخش های هدف به کار خواهد گرفت؛ مردم اطمینان داشته باشند که دولت از تمام توان و کوشش برای رفع ضروریات آن ها و جلوگیری از ایجاد مشکل در زندگی آن ها استفاده خواهد کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه تأمین بودجه کشور در سال جاری با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، کار آسانی نیست، گفت: با برنامه ریزی خوبی که انجام شده بدون اینکه استقراضی از بانک مرکزی داشته باشیم، بودجه سال جاری را به خوبی اجرا خواهیم کرد.

بازار بورس برای تقویت نیاز به خون جدید دارد

روحانی اضافه کرد: جدای از بخش مالیات و درآمد هایی که داریم، بازار فروش سهام نیز فعال خواهد بود و تمام بخش های دولتی باید سهام خود را در بازار بورس به فروش برسانند تا بازار بورس تقویت شود.

رییس جمهوری ادامه داد: بازار بورس برای تقویت نیاز به خون جدید دارد و این سهام جدید و نو است به ویژه سهامی که شناسنامه دار و سودآور هستند، می توانند بورس را به خوبی تقویت کند.

روحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از مردم با بورس آشنا شده و در آن وارد می شوند، اظهار امیدواری کرد که شورای عالی بورس به این امید مردم توجه داشته و آن را تقویت کند، چرا که بازار سرمایه یک بازار مهمی است که باید آن را به درستی مدیریت کرده و از آن مراقبت کنیم.

30 هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق قرضه به بخش های عمرانی اختصاص می یابد

رییس جمهوری با بیان اینکه یک بخش از تأمین بودجه و نیازمندی های دولت از طریق فروش سهام است، گفت: اگر اجرای بودجه به این اقدام نیاز نداشت هم باز توسعه بورس و فروش سهام از اصول اساسی مالی دولت بشمار می رفت، چرا که می خواهیم اقتصاد را به مردم واگذار کنیم. باید اقتصاد را از بخش دولت و شبه دولت گرفته و به دست مردم بسپاریم که یک بخشی از آن با فروش سهام و بخشی دیگر از طریق اوراق قرضه انجام خواهد شد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: تصمیم ما این است در خرداد ماه جاری از اوراقی که منتشر می شود مبلغ 30 هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی اختصاص پیدا کند که این باعث می شود تحرک بسیار خوبی در این بخش بوجود بیاید.

روحانی با بیان اینکه می خواهیم سال جاری، سال افتتاح طرح ها و پروژه های گوناگون در کشور باشد و در این راستا کوشش می کنیم، گفت: در 2 ماهه اول سال جاری با وجود سختی هایی که داشتیم کوشش کردیم تا هر هفته یک افتتاح مهم به صورت ویدئو کنفرانس داشته باشیم.

بهره برداری از 800 طرح مهم در کشور تا انتها سال 99

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در بخش آب و برق تصمیم داریم سال جاری 50 هزار میلیارد تومان در قالب 250 طرح را افتتاح کنیم، گفت: دولت کوشش می کند تا در سال جاری 800 طرح و پروژه مهم را در کشور به بهره برداری و افتتاح برساند.

روحانی با بیان اینکه بانک مرکزی در سال گذشته و ماه های اولیه سال جاری توجه ویژه ای برای انجام دقیق نظارت ها و وظایف خود داشته است، گفت: اقدام بانک مرکزی نسبت به پیش بینی و هدف گذاری نسبت به تورم بسیار حائز اهمیت است. بانک مرکزی جزو بخش هایی است که در کنترل تورم و ایجاد انضباط مالی در کشور نقشی اساسی ایفا می کند؛ این در حالی است که در سال های 93 و 94 پیروزیت در زمینه کاهش تورم همراه با امیدی که در مردم ایجاد شده بود به واسطه انضباط مالی بدست آمد.

وی شرح داد: امروز تورم برخلاف برخی پیش بینی ها در این ماه براساس اعلام مرکز آمار از 30 درصد وارد کانال 20 درصد یعنی حدود 29 درصد شده است و این بسیار خوب است و باید کوشش کنیم تا انتها سال این رقم به 20 درصد برسد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کشور در 2 ماهه اول سال جاری بخاطر شیوع کرونا با مسائلی روبرو بود، گفت: خوشبختانه این بیماری مقداری در کشور ما و منطقه کنترل شده و به تدریج مرز ها در حال گشایش و صادرات در حال انجام است.

روحانی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی اقدامات خوبی در زمینه نوسازی خودرو های سنگین آغاز کرده است، گفت: طرح های بسیار خوبی در این راستا در نظر داشتیم که تحریم سنگین سال 97 مانع از اجرای آن شد، اما در این طرح برنامه این است که مجموعاً 54 هزار خودروی فرسوده تبدیل شود و این اقدامی بسیار خوب برای بسکمک از رانندگان که مسئولیت سنگینی در توسعه حمل و نقل کشور به عهده دارند، خواهد بود.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد که در دیگر بخش های مرتبط با حمل و نقل از جمله بخش ریلی نیز نوسازی ها انجام شود.

روحانی تأکید کرد: مردم عزیز ایران مطمئن باشند که دولت با همه توان در طرح های مختلف به دنبال سکون و آرامش مردم و ثبات در بازار است تا آنان احساس کنند عدالت اجرا شده و نیازمندی های اساسی شان تأمین می شود. امیدوارم در سال جاری شاهد بهره برداری از طرح ها و پروژه های جدید در این راستا باشیم.

روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آینده شاهد مهار کرونا در کشور باشیم، گفت: البته همچنان باید نسبت به رعایت دستورالعمل ها و حفظ فاصله گذاری ها تا زمانی که مسئولان بهداشت کشور بر آن تأکید دارند، کوشش کنیم.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم در روز هفتم خرداد گفت: امروز مانند هفتم خرداد سال 1359 که مجلس اول در این روز افتتاح شد، شاهد افتتاح مجلس یازدهم هستیم و با نگاهی به 40 سال گذشته می بایست نعمات خداوند بزرگ را قدردان باشیم.

روحانی با بیان اینکه خوشبختانه تا به امروز هیچ وقت مجبور به استفاده از اصل 68 قانون اساسی نشده ایم، اضافه کرد: این اصل به دولت و مجلس اجازه می دهد در شرایط بحران و جنگ انتخابات را به تأخیر انداخته و مجلس قبلی تا زمان برگزاری انتخابات به کار خود ادامه دهد.

رییس جمهوری ادامه داد: در مجلس اول عده ای بودند که اصرار داشتند که باید به این اصل قانون اساسی عمل شود و دولت و مجلس تصویب کنند که انتخابات مجلس دوم تا انتها جنگ به تأخیر بیافتد و این موضوع توسط جمعی از کنندگان به امام (ره) منتقل شد و امام (ره) به شدت با آن مخالفت کردند و فرمودند که باید انتخابات در روز مشخص شده برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه این یکی از نعمت های خداوند است که دمکراسی ما پیوسته و مجلسی بلاانقطاع داشته ایم که هیچ دوران فترتی میان آن ها نبوده است، اضافه کرد: این در حالی است که پیش از انقلاب همواره دوران فترتی میان ادوار مختلف مجلس گاهی تا چند ماه وجود داشت و گاهی که مجلس وجود نداشت، دولت مصوباتی را به تصویب می رساند که ارزش قانون داشت.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9516

به "روحانی: بخش های دولتی سهام خود را در بورس عرضه کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: بخش های دولتی سهام خود را در بورس عرضه کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید