ریزش شدید معاملات مسکن در تهران ، معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟

به گزارش راه ساری، اقتصاد نیوز: تازه ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که حجم معاملات آپارتمان های مسکونی در مرداد نسبت به تیرماه در 13 منطقه از 22 منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از 30 درصدی روبه رو شده و تعداد آپارتمان های فروخته شده در 9 منطقه شهر نیز یک رقمی شده است.

ریزش شدید معاملات مسکن در تهران ، معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ ماه میانی تابستان را می توان از این جهت که قیمت مسکن پس از 45 ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه سال جاری تعداد معاملات مسکن به سطح فوق العاده پایین 2900 فقره رسید که نه تنها برای یک ماه عادی بی سابقه است، بلکه حتی در سال های اخیر در ماه های نیمه تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر 3500 فقره تنزل پیدا ننموده است. این در حالی است که تعداد آپارتمان های معامله شده در مرداد نسبت به تیر حدود 32 درصد و نسبت به مرداد سال گذشته که بازار همچنان در فاز رونق قرار داشت، 74 درصد افت نموده است. میانگین قیمت مسکن نیز در ماه گذشته با تغییرات منفی روبه رو بوده و 3 درصد نسبت به تیرماه کاهش یافته است؛ به این ترتیب اکنون میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در پایتخت بر اساس آخرین معاملات اجرا شده به 13 هزار و 180 تومان رسیده است. همچنین تغییرات نقطه ای قیمت مسکن در مرداد ماه حاکی از این است که رشد قیمت مسکن در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال زیر 80 درصد بوده که به مراتب از میزان رشد نقطه ای قیمت مسکن در ماه های اخیر کمتر است.

کاهش حدود 400 هزار تومانی قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت به طور میانگین در کنار افت شدید حجم معاملات یک ماه متفاوت را در بازار مسکن کنونی رقم زده و کمای کامل بازار مسکن را به دنبال داشته است. در این میان آنالیز تغییرات ماهانه حجم معاملات و میانگین قیمت مسکن در مناطق بیست ودوگانه شهر تهران حکایت از آن دارد که کما در بعضی مناطق شدیدتر بوده و زمستان زودرس بازار مسکن در بعضی از نقاط شهر پایین ترین دما را رقم زده، طوری که معاملات به نقطه انجماد رسیده است. در یک ماه مرداد 13 منطقه شهر تهران شامل مناطق یک، 2، 4، 5، 11، 13 تا 16، 18 و 20 تا 22 با افت بیش از 30 درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه رو شدند و به این ترتیب بیش از سایر مناطق در افت حجم کل معاملات پایتخت اثرگذار بوده اند. در میان این مناطق که به واسطه تغییرات ماهانه می توان از آنها به عنوان سردترین و منجمدترین مناطق معاملاتی بازار مسکن یاد کرد، رکود به عمیق ترین شکل ممکن بازار معاملات مسکن را تحت الشعاع قرار داده است.

در این بین از منطقه 22 تهران می توان به عنوان منجمدترین منطقه یاد کرد که با ریزش 53 درصدی معاملات نسبت به تیرماه روبه رو شده و در مرداد در این منطقه فقط 24 واحد مسکونی فروش رفته است که از تعداد واحدهای یک مجتمع مسکونی متعارف در این منطقه هم کمتر است. مقایسه قیمت مسکن در مرداد نسبت به تیر در هر یک از مناطق شهری تهران نیز حاکی از این است که در تمام شهر به جز پنج منطقه، بازار مسکن با کاهش قیمت همراه بوده است. بر این اساس تورم ملکی بین 5/ 2 تا 5 درصدی در مناطق سه، هشت، 13، 18 و 20 اتفاق افتاده و از این مناطق می توان به عنوان پنج منطقه گرم قیمتی یاد کرد؛ در مقابل افت بین یک تا 8درصدی قیمت مسکن نیز در سایر مناطق شهر ثبت شده است. در این بین منطقه ای که دچار شدیدترین ریزش قیمت مسکن شده، شمالی ترین، لوکس ترین و گران ترین منطقه تهران است. منطقه یک در ماه گذشته با ریزش بیش از هشت درصدی قیمت مسکن روبه رو شده و میانگین قیمت مسکن در این ماه از 31 میلیون و 850 هزار تومان در تیر به 29 میلیون و 200 هزار تومان کاهش یافته است.

منطقه 22 نیز در حالی به عنوان رکودی ترین منطقه در بازار مسکن پایتخت شناسایی شده است که تعداد آپارتمان های فروخته شده در آن از نصف هم کمتر شده و همزمان افت کمتر از 2 درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه، نشان از آغاز کاهش اسمی قیمت مسکن در این نقطه از شهر دارد که به شکل رسمی در آمار منعکس شده است. افت شدید معاملات در بازار مسکن منطقه 22 یک پیغام دارد؛ اینکه قیمت مسکن در منطقه مذکور بیش از حد مورد انتظار متفاضیان مسکن افزایش یافته و آنها حاضر به پرداخت بهای کنونی برای تملک آپارتمان در این منطقه نیستند. در جریان ماه های رونق بازار مسکن، قیمت مسکن در منطقه 22 نیز به دنبال رشد قیمت در سایر مناطق دستخوش تغییرات افزایشی قابل توجه شد و این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که فاصله قیمت مسکن در این منطقه با منطقه پنج که کانون تقاضای خرید مسکن در بازار به شمار می آید، به کمترین میزان رسید. این نزدیک شدن قیمت ها در حالی رخ داد که امکانات و موقعیت منطقه 22 در حال حاضر با منطقه پنج تهران قابل مقایسه نیست.

صرف نظر از مسافت بیشتر بین منطقه 22 با مرکز شهر تهران در مقایسه با موقعیت مکانی منطقه پنج، این منطقه حتی از امکانات کافی حمل ونقلی نیز برخوردار نیست و فقدان پوشش قابل قبول ایستگاه های مترو و اتوبوسرانی در این منطقه سبب شده ساکنان ناگزیر به استفاده از خودروی شخصی برای انجام سفرهای درون شهری روزانه خود باشند. به این ترتیب همان طور که در آمارهای ماهانه معاملات مسکن نیز منعکس شده، تقاضای مصرفی سکونت در منطقه پنج را بر منطقه 22 ترجیح می دهد و در نتیجه حجم معاملات منطقه 5 همیشه در صدر یا رتبه دوم جدول مناطق پرمعامله شهر تهران قرار گرفته است. با این همه در ماه های رونق، فاصله قیمت منطقه 22 نسبت به منطقه 5 به کمترین میزان رسید و به این ترتیب اکنون با تبدیل فاز بازار معاملات به رکود، شاهد بیشترین افت تقاضای خرید مسکن در این منطقه هستیم.

به بیان روشن تر، پیغام این رفتار متقاضیان مسکن این است که انتظار دارند قیمت مسکن در منطقه 22 به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و روند افت قیمت در این منطقه ادامه یابد.

پس از منطقه 22 نیز از منطقه 20 یعنی محدوده شهرری می توان به عنوان دومین منطقه منجمد معاملاتی در مرداد ماه یاد کرد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4881

به "ریزش شدید معاملات مسکن در تهران ، معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش شدید معاملات مسکن در تهران ، معاملات در کدام مناطق به کما رفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید