ساخت و ساز در حریم امام زاده جعفر دامغان باید متوقف گردد

به گزارش راه ساری، مدیرکل بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر ضرورت توقف طرح توسعه عمرانی، تجاری و خدماتی در حریم درجه یک مجموعه امام زاده جعفر دامغان تأکید کرد.

ساخت و ساز در حریم امام زاده جعفر دامغان باید متوقف گردد

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به ساخت و ساز در حریم درجه یک امام زاده جعفر دامغان اضافه کرد: اجرای طرح توسعه عمرانی، تجاری و خدماتی در حریم این امام زاده خلاف قوانین و مقررات میراث فرهنگی است و باید متوقف گردد.

او گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسب وظیفه ای که دارد، از شهردار دامغان و هیئت امنای امام زاده شکایت نموده است اما متأسفانه دادستان دامغان به این شکایت ترتیب اثر نداده است.

احمدی ادامه داد: هفته گذشته از محل این امام زاده و ساخت و سازهای اطراف آن بازدید به عمل آمد و در نشست با هیئت امای امام زاده و تعدادی از مسئولان مقرر شد، ساخت و ساز متوقف و طرح جامعی از سوی اوقاف به میراث فرهنگی ارائه گردد با این حال تنها 24 ساعت کار متوقف بود و با وجود توافق های به عمل آمده بعد از 24 ساعت عملیات اجرایی از سر گرفته شد.

مدیرکل بافت ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: با وجود شفافیت قانون و با توجه به محرز بودن تخلف اجرای این طرح در حریم درجه یک امام زاده، هیئت امنای این مجموعه در برابر قوانین میراث فرهنگی ایستادگی می نمایند و حاضر به اجرای قانون نیستند.

مجموعه امام زاده جعفر (ع) دامغان با قدمت بیش از هزار سال دارای آثاری از دوران سلجوقی و تیموری است. این مجموعه شامل چهار بنای آرامگاه امام زاده محمد از نوادگان امام موسی کاظم، امام زاده جعفر، خانقاه منسوب به شاهرخ تیموری و برج چهل دختران است که همگی در مرکز شهر تاریخی دامغان قرار دارند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5001

به "ساخت و ساز در حریم امام زاده جعفر دامغان باید متوقف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت و ساز در حریم امام زاده جعفر دامغان باید متوقف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید