ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد

به گزارش راه ساری، در پی اعلام خبر به تعویق افتادن رأی گیری در مجلس عوام انگلیس بر سر بریگزیت، گروهی از سیاستمداران بریتانیایی به انتقاد از نخست وزیر کشورشان پرداختند.

ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس اظهار کرد، در صورتی که ترزا می از اعمال تغییرات اساسی برای تصویب طرح خود در زمینه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بازماند، باید راه را برای جناح مخالف هموار سازد.

او توضیح داد: نخست وزیر می کوشد یک فرصت دیگر برای نجات این توافق به دست آورد.

کوربین در ادامه توضیح داد: اگر او از اعمال تغییرات اساسی مورد احتیاج بازماند، باید راه را برای کسانی هموار کند که در این زمینه توان لازم را دارند.

اظهارات کوربین در حالی مطرح شده که رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس نیز اعلام نمود، در صورتی که حزب کارگر تقاضای دادن رأی عدم اعتماد به ترزا می را داشته باشد، این حزب نیز از چنین اقدامی حمایت خواهد نمود.

وینس کیبل، رهبر لیبرال دموکرات ها اظهار کرد: با شکست مفتضحانه ای که امروز رخ داد، دولت واقعاً تمام اختیارات خود را از دست داده است.

او ادامه داد: در صورتی که رهبر اپوزسیون اکنون فرایند رأی عدم اعتماد را شروع کند، من و همکارانم از چنین اقدامی به طور کامل حمایت خواهیم کرد.

از سوی دیگر، نایجل دادز، معاون حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی از نخست وزیر انگلیس خواسته که از بروکسل با تغییرات واقعی درخصوص توافق بریگزیت بازگردد.

او پس از آن که ترزا می از تعویق در رأی گیری بر سر بریگزیت در پارلمان اطلاع داد، اظهار کرد: به طور صریح آنچه نخست وزیر امروز می گوید، معتبر نیست.

وی ادامه داد، نخست وزیر انگلیس می گوید که گوش می دهد و از اطمینان سخن می گوید اما این طور نیست.

او خطاب به ترزا می، گفت: لطفا گوش دادن را شروع کن و با تغییراتی درباره توافق خروج بازگرد زیرا در غیر این صورت، مجلس عوام مخالفت خواهد نمود.

در همین حال جان برکا، رئیس مجلس عوام انگلیس اعلام نمود، این حق قانونگذاران است که درباره تصمیم نخست وزیر درخصوص تعویق در رأی گیری بر سر بریگزیت اظهارنظر داشته باشند.

نخست وزیر انگلیس ساعاتی پیش رأی گیری سرنوشت ساز فردای (سه شنبه) پارلمان بریتانیا را به تعویق انداخت. قرار بود نمایندگان مجلس عوام به لایحه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رأی دهند.

پیش از اعلام این خبر، نخست وزیر انگلیس هیأت دولت را به جلسه ای اضطراری فرا خوانده بود. پس از آن اعلام شد که نخست وزیر انگلیس بیانیه ای را در پارلمان قرائت خواهد نمود.

می در پارلمان گفت، چون برایش روشن شده که پارلمان درباره این لایحه نگرانی هایی دارد، او با رهبران اروپا گفت وگو نموده و قصد دارد به این موضوع رسیدگی کند و اطمینان خاطر بیشتری درباره موضوع مناقشه برانگیز مرز بین اتحادیه اروپا و بریتانیا ایجاد کند.

او تأکید کرد که این لایحه همچنان بهترین لایحه ممکن برای خروج از اتحادیه اروپا است.

نخست وزیر انگلیس گفت، برای حصول توافق، باید در مواردی سازش کرد. او همچنین همه پرسی مجدد را مردود دانست و گفت، چنین رفراندومی باعث افزایش شکاف ها در کشور خواهد شد.

پس از صحبت های می، جرمی کوربین وضعیت دولت را در آشفتگی کامل خواند و گفت چون می موفق نشده به توافقی قابل قبول با اتحادیه اروپا برسد، باید کنار برود و اجازه دهد حزب کارگر با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

از ساعاتی پیش از حضور می در پارلمان، ارزش پول بریتانیا به شدت پایین آمد و نیم درصد در مقابل دلار ضعیف تر شد.

ترزا می پس از بیش از یک سال و نیم مذاکره با اتحادیه اروپا درباره شرایط و قواعد خروج با این اتحادیه به توافق رسید. این توافق باید به تأیید پارلمان انگلیس برسد. پس از پنج روز بحث و آنالیز در پارلمان، قرار بود فردا این لایحه به رأی گذاشته گردد.

نخست وزیر انگلیس تا به امروز تأکید می کرد که لایحه او، بهترین توافق ممکن برای خروج از اتحادیه اروپا است و دفتر نخست وزیر و وزرای کابینه تأکید نموده بودند که رأی گیری در موعد اعلام شده انجام خواهد شد.

صبح امروز پیش از اعلام نشست اضطراری دولت، دادگاه اروپا رأی داد که اگر انگلیس بخواهد تصمیمش برای فعال کردن بند 50 عهدنامه لیسبون را پس بگیرد، احتیاجی به توافق 27 کشور اتحادیه اروپا نخواهد داشت. انگلیس با فعال کردن این بند از عهدنامه لیسبون روند خروج از اتحادیه اروپا را رسما شروع کرد.

نخست وزیر انگلیس همچنین امروز صبح با رهبران اتحادیه اروپا درباره مذاکره دوباره گفت وگو نموده؛ در حالی که تا امروز هر دو طرف، مذاکره مجدد را رد نموده بودند. مینا آندریوا، سخنگوی کمیسیون اروپا پس از اعلام رأی دادگاه اروپا، گفت: همان طور که ژان کلود یونکر، رئییس کمیسیون اروپا گفته این توافق، بهترین توافق ممکن است. ما دوباره مذاکره نمی کنیم. موضع ما تغییری ننموده است و تا جایی که به ما مربوط است، بریتانیا 29 مارس 2019 از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

بزرگ ترین مسئله ای که در لایحه خروج باعث شد حتی موافقان دولت و ترزا می با آن مخالفت نمایند، بندی معروف به توقف و برگشت (Backstop) است. ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا است، تنها مرز زمینی بریتانیا با اتحادیه اروپا است. توقف و برگشت برای این طراحی شده که اگر شرایطی پیش آید که برقراری مرز گمرکی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی غیر قابل اجتناب گردد، شرایط به حالت قبل برخواهد گشت تا راه حلی جدید پیدا گردد. با این حال، چون برای این وضعیت توقف و برگشت هیج محدوده زمانی معین نشده، بسیاری از موافقان خروج نگرانند که ممکن است انگلیس در این شرایط برای همیشه گیر کند و نتواند از آن خارج گردد.

به نظر می رسد می در کوشش است هیأت دولت را قانع کند که توقف و برگشت را می توان تعدیل کرد.

در همین حال، رهبر حزب مخالف کارگر که امیدوار بود لایحه نخست وزیر در پارلمان شکست بخورد و انتخابات عمومی برگزار گردد، پیش از جلسه پارلمان در توییتر نوشت: دولت به این نتیجه رسیده که لایحه ترزا می فاجعه بار است و از سر استیصال رأی دادن به لایحه خودش را در لحظه آخر به تعویق انداخته است.

کریس لسلی، یکی از نمایندگان پارلمان از حزب کارگر رأی عدم اعتماد به دولت را مطرح نموده و نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند از جرمی کوربین و حزب کارگر خواسته تا رأی عدم اعتماد به دولت را در پارلمان مطرح کند.

با این حال برخی نمایندگانی که قصد داشتند به لایحه خروج رأی منفی بدهند، گفته اند به رأی عدم اعتماد به ترزا می، رأی منفی خواهند داد و قصد ندارند که او را از قدرت دور نمایند.

در حالی که ضرب الاجل خروج انگلیس نزدیک تر می گردد، برخی نمایندگان خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق و در نتیجه پیوستن به سازمان تجارت جهانی هستند؛ در حالی که شمار قابل توجهی نیز به برگزاری همه پرسی مجدد اعتقاد دارند.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 962

به "ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید