سامان دهی جبهه شمالی پل بند گرگر شروع شد

به گزارش راه ساری، مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر از شروع عملیات سامان دهی قسمت شمالی پل بند گرگر در راستای حفاظت از این اثر تاریخی اطلاع داد.

سامان دهی جبهه شمالی پل بند گرگر شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر، محمدحسین ارسطوزاده مدیر این پایگاه امروز یکشنبه 16 تیرماه 98 گفت: پل بند گرگر در قسمت شمالی محوطه آبشارهای شوشتر واقع شده است و سه تونل به نام های بلیتی، شهر و سه کوره از بالادست آن آب را به پایین دست منتقل می نمایند و خروجی آن ها آبشارهای بی نظیر را در محوطه آسیاب ها موجب می شود.

او با بیان این که ساماندهی و تثبیت جداره ها در این محل از دو جهت حائز اهمیت است اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع به ویژه در سیلاب های اخیر ساماندهی و تثبیت جداره ها در این قسمت بیش از پیش احساس می شد تا علاوه بر حفاظت از این اثر تاریخی، محوطه آن تبدیل به مکانی برای حضور گردشگران شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر اظهار داشت: از این رو با استفاده از منابع داخلی پایگاه میراث جهانی، عملیات تثبیت و ساماندهی مورد نظر شروع شده است و امیدواریم در مدت سه ماه به اتمام برسد.

پل بند گرگر یک بنا از مجموعه نظام آبی تاریخی شوشتر است؛ این پل بند، یکی از دروازه های شش گانه تاریخی شوشتر نیز بوده است. پیشینه ساخت این پل همانند دیگر بناهای آبی تاریخی شوشتر، به دورهٔ ساسانیان بازمی شود. کاربرد این بند، انحراف آب از رودخانه دست ساز و تاریخی گرگر و راهنمایی آب به سمت تونل های آسیاب های آبی است. این پل بند به همراه 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315به ثبت رسید.

پل بند گرگر در شوشتر، خیابان شریعتی، شرق ضلع شمالی مجموعه آبشارها واقع شده و در تاریخ 20 آذرماه 1379با شمارهٔ ثبت 2914به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4565

به "سامان دهی جبهه شمالی پل بند گرگر شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی جبهه شمالی پل بند گرگر شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید