سهل انگاری ناسا موجب از دست رفتن یادگاری ها شده است

به گزارش راه ساری، دفتر بازرسی کل ناسا گزارشی از سهل انگاری های ناسا طی دهه های گذشته منتشر نموده که عدم اهتمام این آژانس به حفظ مایملک تاریخی به جا مانده از ماموریت های تاریخی و مهم خود، موجب از دست رفتن برخی از آنها شده است.

سهل انگاری ناسا موجب از دست رفتن یادگاری ها شده است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، دفتر بازرسی کل ناسا گزارش جدیدی را منتشر نموده است که جزئیاتی از قصور آژانس در نحوه مدیریت اقلام تاریخی را بازگو می نماید.

ظاهرا ناسا در طول سالیان، تعدادی از دارایی های خود را از جمله یک کیسه جمع آوری خاک ماه، متعلق به ماموریت آپولو 11(Apollo 11) و حتی نمونه اولیه ماه نورد را از دست داده است.

در این گزارش آمده است: فرآیندهای ناسا برای قرض دادن و نگهداری دارایی های شخصی تاریخی خود طی شش دهه گذشته بهبود یافته است، اما تعداد قابل توجهی از اقلام تاریخی به دلیل عدم وجود روش مناسب و دقت کافی از سوی کارکنان سابق و پیمانکاران از بین رفته یا گم شده است.

در ادامه آمده است: بازگرداندن این اموال تاریخی یک چالش است، چرا که کوشش های قابل توجهی ضروری است و همچنین عدم تمایل آژانس برای ادعای مالکیت بر روی اقلام وجود دارد. علاوه بر این، کوشش های گذشته برای بازیابی اموال تاریخی توسط ناسا به دلیل فرآیند نگهداری ضعیف و فقدان پروسه های منظم ریکاوری ناکام مانده است.

در میان موارد گم شده، یک کیسه جمع آوری خاک ماه در ماموریت آپولو 11 است که توسط FBI از مدیر عامل مرکز فضایی کانزاس تصاحب شد و سپس در یک حراج دولتی فروخته شد. این کیسه بعدا هم دوباره با قیمت 1.8 میلیون دلار فروخته شد.

در یک حادثه دیگر، یک مجموعه از کنترل کننده های آپولو 11 توسط یکی از کارمندان ناسا که سرپرستش به وی گفته بود آنها را دور بیندازد، برداشته شد.

آژانس زمانی که این کارمند آنها را برای حراج گذاشت کوشش کرد آن را تصاحب کند، اما طبق گزارش، پس از سه سال کوشش از طرف آژانس، متوقف شد.

علاوه بر این ها، گزارش داده شده بود، کسی که نمونه اولیه ماه نورد را در اختیار داشت، در یک محله در آلاباما زندگی می کرد و ناسا تمایل خود را برای بازگشت آن بیان کرد. اما بعد از چند ماه عدم کوشش از سوی ناسا، صاحب آن درگذشت و ماه نورد به یک قراضه فروش فروخته شد که او هم بعدا آن را در یک حراج فروخت.

اداره بازرسی کل ناسا دریافت که علاوه بر موارد از دست رفته، ناسا تعدادی از اقلام تاریخی را بدون قرارداد معین به موسسات دیگر قرض داده است.

همچنین معین شد که آژانس فرآیند دقیقی برای تصمیم گیری در مورد دارایی ها و نحوه مدیریت آنها ندارد. علاوه بر این، چون برخی از آنها باید به نحوی خاص حفظ و نگهداری شوند، اداره بازرسی ناسا پیشنهاد می نماید که سازمان های خارجی مانند اسمیتسونیان(Smithsonian) برای مراقبت و نمایش آنها مناسب هستند.

به عنوان نمونه ای از دشواری و پیچیدگی نگهداری چنین اقلامی، اسمیتسونیان تقریبا 720 هزار دلار به منظور حفظ لباس فضایی در حال فاسد شدن نیل آرمسترانگ جمع آوری کرد.

اداره بازرسی کل ناسا توصیه های متعددی برای رسیدگی به این مسایل به ناسا ارائه داده است، هرچند که اشاره نمود که این آژانس طی سال های اخیر روش های خود را بهبود بخشیده است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 481

به "سهل انگاری ناسا موجب از دست رفتن یادگاری ها شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهل انگاری ناسا موجب از دست رفتن یادگاری ها شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید