سیستم های اتوماتیک رانندگی، حواس پرتی راننده را افزایش می دهند

به گزارش راه ساری، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، به این نتیجه رسیدند که سیستم های اتوماتیک رانندگی می توانند عاملی برای افزایش حواس پرتی راننده باشند.

سیستم های اتوماتیک رانندگی، حواس پرتی راننده را افزایش می دهند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلور، آنالیز جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است رانندگانی که از سیستم های کنترل تطبیقی و یاری راننده استفاده می نمایند، بیشتر در معرض حواس پرتی هنگام رانندگی قرار دارند.

بر اساس یافته های این پژوهش، رانندگانی که از فناوری یاری راننده استفاده می نمایند، تقریبا دو برابر بیش از دیگر رانندگان در معرض رفتارهای شامل حواس پرتی مانند بی قراری و نگاه نکردن به جاده قرار دارند. در واقع می توان گفت هنگامی که این سیستم ها روشن می شوند، رانندگان خاموش می شوند.

این موضوع در خصوص رانندگانی که تازه با چنین فناوری هایی آشنا شده اند، کاملا برعکس است زیرا کمتر امکان دارد که این رانندگان، رفتارهای شامل حواس پرتی را هنگام فعال شدن سیستم از خود نشان دهند.

پژوهشگران طی این آنالیز، رفتار دو گروه متفاوت از شرکت نمایندگان را تحلیل کردند. به شرکت نمایندگان هر دو گروه، خودروهایی داده شد که به سیستم های یاری راننده مجهز بودند. این سیستم ها، امکان کنترل اتوماتیک سرعت و پیشگیری از رفتن به لاین های دیگر را برای خودرو فراهم می نمایند. دوربین ها و حسگرهایی نیز در خودروها نصب شدند تا رفتار رانندگان و حرکات چشم آنها را ثبت نمایند.

در این پژوهش، رفتارهایی مانند پیغام فرستادن با تلفن همراه، نگه داشتن تلفن همراه در دست، تنظیم رادیو، سیگار کشیدن، نگاه کردن به عابران پیاده، صحبت کردن با مسافر و نگاه کردن به جاده مورد ارزیابی قرار گرفتند.

این آنالیز نشان داد رانندگانی که با سیستم های اتوماتیک بیشتر آشنا هستند، در مقایسه با گروه دوم که آشنایی کمتری با این فناوری ها دارند، بیشتر دچار حواس پرتی می شوند.

پژوهشگران، دلیل این موضوع را اعتماد کمتر رانندگان به سیستم های اتوماتیک می دانند. علاوه بر این، شرکت نمایندگان گروه دوم پیش از شروع رانندگی، جزئیاتی را در خصوص سیستم ها یاد گرفتند. نظر پژوهشگران این است که شاید آموزش، دلیل حواس پرتی کمتر باشد. رانندگان گروه نخست، هیچ آموزش اضافه ای نداشتند؛ در نتیجه پژوهشگران باور دارند که شاید آموزش های ابتدایی این افراد، به اندازه کافی نبوده است. پژوهشگران در مقاله خود نوشتند: کاربران فناوری اتوماتیک پیش از ورود به جاده، فقط مجموعه ای از دستورالعمل های نوشتاری و گفتاری را دریافت می نمایند.

این پژوهش نشان می دهد که سیستم های اتوماتیک یاری راننده می توانند به بهبود ایمنی رانندگی یاری نمایند اما ممکن است در خصوص قابلیت آنها در پیشگیری از بروز تصادف، اغراق شده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7261

به "سیستم های اتوماتیک رانندگی، حواس پرتی راننده را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم های اتوماتیک رانندگی، حواس پرتی راننده را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید