طرح پایلوت شهرک های استارتاپی کشاورزی در استان البرز اجرا می شود

به گزارش راه ساری، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: طرح پایلوت اولین شهرک استارتاپی کشاورزی در استان البرز و شهر کرج اجرایی می شود.

طرح پایلوت شهرک های استارتاپی کشاورزی در استان البرز اجرا می شود

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از مهر: محمد مجابی در مراسم امضا تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: حوزه مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی عرصه وسیعی داشته و بیش از 4 میلیون نفر بهره بردار مستقیم دارد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی اضافه نمود: این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید توانست میزان تولید محصولات کشاورزی را از 97 میلیون تن به 125 میلیون تن افزایش دهد.

مجابی با اشاره به بهبود بهره وری از آب در بخش کشاورزی، شرح داد: در حال حاضر میزان بهره وری از آب بهبودیافته و این میزان از 920 گرم ماده خشک به ازای هر مترمکعب آب، به یک کیلو و 450 گرم رسیده است.

وی اضافه نمود: میزان ضایعات در بخش کشاورزی 35 درصد است درحالی که در کشورهای توسعه یافته ضایعات تنها در زمان مصرف اتفاق می افتد و نشان دهنده این است که فنّاوری های برداشت، انتقال، نگهداری و توزیع در کشور باید تقویت شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی اذعان کرد: وزیر جهاد کشاورزی رویکرد علمی در پیشبرد اهداف بخش کشاورزی دارد و در رابطه با شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها اهداف بلندمدتی را دنبال می کند که یکی از این اهداف، احداث شهرک های استارتاپی است.

وی اضافه نمود: ازآنجایی که شرکت ما مسئولیت خدمات کشاورزی را بر عهده دارد، در تلاش هستیم تا اولین شهرک استارتاپی کشاورزی را فعال کنیم.

مجابی، هدف از احداث این شهرک ها را کاهش ضایعات، بهبود معیشت کشاورزان، رضایتمندی شهروندان به لحاظ کیفیت و قیمت محصولات کشاورزی دانست.

وی در رابطه با اجرای طرح پایلوت اولین شهرک استارتاپی کشاورزی گفت: طرح پایلوت اولین شهرک در استان البرز و شهر کرج اجرایی خواهد شد که زمینی به وسعت 50 هکتار را در نظر گرفتیم و مذاکرات آن با سازمان های ذی ربط انجام شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی اضافه نمود: در بخش کشاورزی عرضه دیجیتالی کالاهای کشاورزی کمتر انجام شده و ما به دنبال آن هستیم تا در شهرک پایلوت این نوع عرضه را راه اندازی کنیم که مشکلاتی از قبیل جلب اعتماد کشاورزان و مصرف کنندگان و جابجایی مالی را دارد.

وی ادامه داد: این شهرک ها درزمینهٔ ماهیان خاویاری، از چرخه تولید تا کنترل بیماری های آن، فروش و بسته بندی و صادرات و همچنین استفاده از ضایعات خاویار در لوازم آرایشی و بهداشتی می توانند فعالیت کنند.

مجابی اعلام کرد: یکی دیگر از فعالیت های در نظر گرفته شده برای این شهرک ها، در حوزه بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و رساندن محصولات کشاورزی و بسته بندی آن با استانداردهای صادراتی است.

وی اضافه نمود: شرکت های دانش بنیان در این شهرک ها می توانند در ارزآوری محصولات کشاورزی برای کشور مفید باشند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی تأکید کرد: باید نقشه راه احداث این شهرک ها تدوین شود و پس ازآن با ورود شرکت ها، نقش حمایتی خواهد بود تا بتوانند تسهیلات بانکی دریافت کنند.

بالی: سفر به جزیره ای شگفت انگیز در اندونزی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10160

به "طرح پایلوت شهرک های استارتاپی کشاورزی در استان البرز اجرا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح پایلوت شهرک های استارتاپی کشاورزی در استان البرز اجرا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید