عراق ، کوشش الکاظمی برای جلب نظر همه گروههای سیاسی، احتمال تغییرات در اسامی وزرای پیشنهادی

به گزارش راه ساری، رئیس فراکسیون الفتح در مجلس عراق گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر مامور تشکیل دولت به رایزنی خود برای جایگزین کردن بعضی نامزدها که با مخالفت تشکل های سیاسی روبرو شده اند، ادامه می دهد.

عراق ، کوشش الکاظمی برای جلب نظر همه گروههای سیاسی، احتمال تغییرات در اسامی وزرای پیشنهادی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد الغبان رئیس فراکسیون الفتح در مجلس عراق به خبرگزاری رسمی عراق گفت: تشکل های سیاسی قبلا با الکاظمی توافق کردند که به وی اختیار عمل دهند تا کابینه اش را بدور از سهم خواهی و سهمیه بندی تشکیل دهد و اعضای آن از کاردانی و سلامت و مقبولیت برخوردار باشد و این معیارها برای همگان اعمال گردد.

وی اضافه کرد: نخست وزیر مامور تشکیل دولت اشتباه های نخست وزیر سابق مامور تشکیل دولت را در روش و سازوکار انتخاب کاندیدهای (تصدی پست های وزارتی) مرتکب شد و این امر با اعتراض تشکل های سیاسی روبرو شد و آنها خواستار اصلاح این جهت و تغییر کاندیدها شدند.

الغبان گفت: الکاظمی به رایزنی و مذاکره برای جایگزین کردن کاندیدها ادامه می هد.

پیش از این ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه عراق جلسه رای اعتماد به کابینه الکاظمی را تحریم و گفت که ائتلافش به این کابینه رای اعتماد نخواهد داد.

ائتلاف الوطنیه در بیانیه ای در توجیه دلیل عدم شرکت در جلسه مجلس برای رای اعتماد به کابینه الکاظمی مدعی شده است که مطالبات مردمی در انتخاب اعضای کابینه در نظر گرفته نشده است و به همین سبب نه تنها به این دولت رای اعتماد نمی دهد بلکه جلسه مجلس را که قرار است برگزار گردد تحریم خواهد نمود.

ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی نیز گفت که کوشش های زیادی با سایر تشکل های سیاسی برای تشکیل کابینه جدید انجام داده است اما به آن رای نخواهد داد.

ائتلاف دولت قانون علت رای ندادن خود را تخطی انجام شده از سازوکارهای مورد توافق درباره انتخاب کاندیدهای تصدی پست های وزارتی و اصلاح نشدن این جهت اشتباه با وجود کوشش ها مطرح کرد.

ائتلاف دولت قانون گفت: براین اساس، این ائتلاف در ساختار این دولت مشارکت نکرده و به نفع آن در مجلس رای نخواهد داد و اختیار را به سایر اعضای مجلس برای تصمیم گیری مناسب در این زمینه واگذار خواهد نمود.

محمد الحبلوسی رئیس مجلس عراق روز گذشته از نمایندگان خواست تا روز دوشنبه در جلسه مجلس شرکت نمایند. این جلسه در راستای آمادگی برای برگزاری جلسه رای اعتماد به کابینه خواهد بود.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9099

به "عراق ، کوشش الکاظمی برای جلب نظر همه گروههای سیاسی، احتمال تغییرات در اسامی وزرای پیشنهادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق ، کوشش الکاظمی برای جلب نظر همه گروههای سیاسی، احتمال تغییرات در اسامی وزرای پیشنهادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید