عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

به گزارش راه ساری، مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن اشاره به منابع پرتوهای طبیعی و تاثیر آنها بر انسان، عوارض تشعشعات خورشیدی و چگونگی محافظت در برابر آنها را تشریح کرد.

عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

مهندس علی گورانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه ما انسان ها در اقیانوسی از انرژی غوطه ور هستیم، گفت: یکی از این امواج انرژی، امواج الکترومغناطیسی است. بیش از 80 درصد از پرتوگیری ها منشأ طبیعی داشته و تنها کمتر از 20 درصد تشعشعات ناشی از وسایل ساخته شده توسط دست انسان است. نکته قابل توجه آن است که حدود 19 درصد از این 20 درصد تشعشع ناشی از ساخته های انسانی، مربوط به منابع و امور پزشکی است.

وی پرتوهای طبیعی را از چهار منشأ معرفی کرد و افزود: پرتوهای طبیعی با چهار منشأ خورشیدی، زمینی، منتشر شده از سایر کُرات و منشأ داخلی، بدن انسان را در معرض خطر قرار می دهند. پرتوهای منتشر شده از داخل بدن توسط تغذیه وارد بدن می شوند. البته این موضوع از آن جهت که خلقت ما با این انرژی ها بوده، نگران کننده نیست. اما مشکل از جایی آغاز می شود که به سمت توسعه ناپایدار می رویم و در خلقت خداوند به غلط دست می بریم.

  • گاز رادون چگونه وارد خانه ها می شود؟

وی افزود: به عنوان مثال گاز رادیو اکتیو رادون که از زمین خارج شده و وارد خانه ها و فضاهای سربسته می شود، در بسیاری از نقاط جهان به علت مداخلات غیر کارشناسی در خاک و زمین، بیش از سابق به خانه های مردم وارد می شود. این نکته بیانگر آن است که اگر انسان دست به فعالیت های تخریب کننده محیط زیست نزند، در طبیعت افراط و تفریط وجود نداشته و مشکل خاصی پیش نمی آید.

گورانی با اشاره به اینکه 50 درصد از 80 درصد پرتوگیری های طبیعی از رادیواکتیو رادون تشکیل شده، ادامه داد: رادون یک گاز است که از اورانیوم موجود در زمین به وجود می آید. هرچه غلظت اورانیوم در خاک بیشتر باشد، رادون بیشتری به صورت گاز وارد منازل افراد می شود و در صورتی که هوا در جریان نباشد، غلظت آن افزایش یافته و ریه را درگیر کرده و منجر به بروز سرطان می شود.

  • عوارض تشعشعات خورشیدی

وی با بیان اینکه بزرگ ترین عامل سرطان پوست تشعشعات خورشیدی است، شرح داد: ماورابنفش از پرتوهای خورشیدی ناشی می شود که پس از ورود به اتمسفرِ اطراف کره زمین و برخورد با لایه اُزن اتمسفر اطراف زمین، همانند یک سپر مقدار زیادی از آن را فیلتر می کند. اما اگر لایه ازن تخریب شود و یا خورشید در عمودی ترین حالت خود بتابد، ماورا بنفش به زمین نفوذ کرده و در برخورد با پوست عاملی برای ابتلاء به سرطان پوست، آب مروارید و پیر پوستی می شود.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت افزود: کنترل این عوامل خطر بسیار ساده تر از درمان آنها است و مشاهده می کنیم که کشورهای جهان اولی برنامه های مدونی برای مقابله با این تشعشعات دارند. پرتو فرابنفش یک عامل هواشناسی است که در کشورهای دیگر این پارامتر مانند سایر پدیده ها به اطلاع مردم می رسد.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن تاکید بر آنکه هنگام قرار دریافت در فضای آزاد از پوشش لازم برای حفاظت بدن در مقابل پرتوها استفاده شود، گفت: بهتر است افراد در ساعت هایی که تابش نور خورشید شدید است (ساعت 10 صبح تا حدود 4 بعد از ظهر) تا حد امکان در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. در صورتی که افراد مجبور به فعالیت در فضای باز طی این ساعات هستند، باید تدابیر لازم اندیشیده شود تا نور خورشید به صورت مستقیم به فرد تابیده نشود.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3806

به "عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید