فرار از زندگی شهری به اقامتگاه های بومگردی

به گزارش راه ساری، خانه های دنجی که به دور از دغدغه های زندگی شهری بیرون از شهرها قرار گررفته اند، بومگردی نام دارند. بومگردی هایی که تبدیل شده به سکوهای پرتاب روستاها در جهت آبادی و ارتقای سطح معیشت روستاییان و اکنون موجب شده پیشرفت مناطق روستایی شتابی بیش از گذشته بگیرند.

فرار از زندگی شهری به اقامتگاه های بومگردی

گاهی اوقات برای فراغت احتیاج به مکانی دور از هیاهو و شلوغی شهر داریم، جایی که در آن آرامش وجود دارد و زندگی رنگ و بوی گذشته را می دهد. امروز کلبه های بومگردی در روستاها این امکان را برای ما فراهم می آورد و علاوه بر آن بومگردی رفته رفته می تواند چرخ اقتصاد روستاها را به گردش درآورد.

خانه هایی محلی در طبیعتی دیدنی فرهنگ

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر اظهار کرد: اقامتگاه های بومگردی اغلب خانه هایی محلی هستند که در طبیعتی دیدنی فرهنگ، آداب و رسوم محلی را ارائه می دهند.

رضا یوسفی بیان نمود: اکنون هفت اقامتگاه بومگردی در بخش مرکزی و کوهسرخ بسیاری از میهمانان داخلی و خارجی را پذیرایی می نمایند و به مکانی مناسب برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده ، تبدیل شده است.

وی، راه اندازی اقامتگاه های بومگردی را در راستای توسعه گردشگری روستایی، طبیعت گردی، ایجاد اشتغال، کسب درآمد و حمایت از توسعه پایدار روستایی بسیار حائز اهمیت ذکر کرد و اضافه نمود: کوشش ما بر احیا پی بافت های تاریخی در روستاها با حمایت از جامعه بومی است، با توجه به اینکه با رشد شهرنشینی شاهد فضاهای آماده و آلودگی شهرها هستیم احتیاج انسان به فضاهایی که در آن آرامش بیشتری احساس کند، بیشتر می گردد.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه تنها حدود یک سال از راه اندازی اقامتگاه های بومگردی در شهرستان کاشمر می گذرد، اما استقبال خوبی اجرا شده به طوریکه در این مدت شاهد حضور بسیاری از گردشگران داخلی و بیش از 30 گردشگر خارجی در بخش مرکزی و کوهسرخ بوده ایم که این منطقه را مستقیم به عنوان مقصد انتخاب نموده بودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر سهم بومگردی های بخش کوهسرخ را در جذب گردشگر به دلیل طبیعت بکر و بافت روستایی خاصی که دارد بیشتر ذکر کرد و گفت: برای بهتر شدن کیفیت خدمات بومگردی ها برگزاری دوره های آموزشی از جمله مهمترین اهدافی است که به دنبال آن هستیم.

وی در همین خصوص اضافه نمود: به رغم اینکه در سال 97 هفت اقامتگاه بومگردی در روستاهای ایور، طرق، کریز و نامق و شهر ریوش از بخش کوهسرخ و فروتقه و قوژد از بخش مرکزی به بهره برداری رسیده، اما فراگیری آموزش برای این اقامتگاه ها و آن هایی که در آینده بخواهند راه اندازی شوند از مهمترین اقدامات خواهد بود.

وی بیان نمود: به جای اینکه به فکر افزایش کمیت اقامتگاه های بومگردی باشیم بیشتر در کوشش برای ارتقای کیفیت آموزشی، خدماتی و نرم افزاری و همچنین تربیت نیروی انسانی برای این مکان ها هستیم.

یوسفی، تأثیر این اقامتگاه ها را در مهاجرت معکوس روستاییان بسیار حائز اهمیت دانست به طوریکه طی این یک سال زمینه های مهاجرت معکوس بعضی از افراد به روستاهایی که در آن اقامتگاه های بومگردی راه اندازی شده، فراهم شده است.

در ادامه مسئول اقامتگاه بومگردی رمضان بیگ در کاشمر گفت: اقامتگاه های بومگردی نقش بسیار حائز اهمیتی در توسعه صنعت گردشگری روستاها دارند.

رضا نخعی اضافه نمود: کاهش مهاجرت به شهرها و درآمدزایی و اشتغال برای روستاییان از جمله اهداف راه اندازی اقامتگاه های بومگردی است. از زمان راه اندازی این اقامتگاه نه تنها شاهد حضور گردشگران داخلی و حتی خارجی هستیم، بلکه برای بسیاری از اهالی روستا ایجاد اشتغال شده است.

وجود نیروهای آموزش دیده در اقامتگاه های بومگردی لازم است

یک فعال حوزه گردشگری در کاشمر گفت: باید سعی کرد تا نگاه همه اقشار به سمت صنعت گردشگری روستایی مثبت گردد.

لیلا قرایی اضافه نمود: وجود نیروهای متخصص و آموزش دیده در اقامتگاه های بومگردی لازم است در اقامتگاه های بومگردی باید بیشتر برای پذیرش میهمان کوشش کرد، چون اگر زیاد به فکر مسائل مالی باشیم، آسیب خواهیم دید.

وی، همچنین مخاطب شناسی توسط بومگردی ها را ضروری ذکر کرد و اضافه نمود: هرچند در شهری مثل کاشمر تاکنون هفت اقامتگاه بومگردی که احتیاج هم بوده راه اندازی شده، اما اکنون باید بیشتر به فکر آموزش این افراد بود.

این فعال حوزه گردشگری تاکید نمود: باید ذهنیت ها را نسبت به اقامتگاه های بومگردی تغییر داد، به رغم اینکه خود بافت قدیمی روستا و غذاهای محلی می تواند به عنوان یک عنصر پول ساز مطرح باشد، اما هنوز بسیاری نسبت به این مسئله بی تفاوت هستند و تنها راه کسب درآمد را همان کشاورزی می دانند.

وی بیان کرد: مناطق تاریخی ظرفیت بالایی دارند و می توان با استفاده از این ظرفیت ها در جذب مسافران خارجی و داخلی کوشش کرد و اقدامات خوبی در زمینه توسعه گردشگری و به ویژه توسعه مالی منطقه انجام داد.

قرایی گفت: شهرستان کاشمر به دلیل داشتن منطقه بسیار زیبا و کوهستانی کوهسرخ و همچنین داشتن بخش کویری پتانسیل خوبی را برای توسعه گردشگری و توریستی دارد و در این راستا باید مسئولان دستگاه های اجرایی همکاری های لازم را برای حضور بخش خصوصی در این حوزه انجام دهند.

منبع: ایسنا

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3842

به "فرار از زندگی شهری به اقامتگاه های بومگردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار از زندگی شهری به اقامتگاه های بومگردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید