فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی رومینا

به گزارش راه ساری، او حالا آن جا است؛ بعد از همه اتفاقاتی که باعث شده در این موقعیت قرار گیرد به خواب رفته. چشمانش را برای آخرین بار باز می نماید، داس و خون را می بیند و برای همواره چشم می بندد. رومینا دختری است که پس از قربانی شدن توسط مردی جوان بار دیگر قربانی پدرش شد. داستان رومینا، داستان امروز و دیروز نیست و منحصر به جغرافیای کشور ما هم نیست. ریشه وقوع قتل های ناموسی اینکه آیا تنها به کلمه چهار حرفی آبرو برمی شود یا علل و زمینه های دیگری دارد؟، موضوعی است که در تبادل نظر با یک جامعه شناس به آن پرداخته شده است.

فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی رومینا

امیرمحمود حریرچی -جامعه شناس- در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به قتل رومینا، دختر 14 ساله توسط پدرش این باره اظهار کرد: اصل ماجرای این دسته از قتل ها که به اصلاح ناموسی به آن گفته می گردد به اشتباه به ناموس پرستی تعریف می گردد. ناموس یعنی آن چه که باید از او دفاع کنید، از او حمایت کنید و در صورتی که کسی قصد تعرض به آن را داشت بتوانید مقابل متعرض بایستید.

این جامعه شناس گفت: علاوه بر جنایتی که پدر این دختر مرتکب شده، متاسفانه بخشی از اتفاق در شبکه های مجازی در حال نادیده گرفته شدن مرد سی و چند ساله ای است که از این دختر سوءاستفاده نموده است.

حریرچی با تاکید بر اینکه در کشور ما در بعضی مناطق روستایی و سنتی به ویژه در شرق و جنوب ایران این دسته از اتفاقات مشاهده می گردد گفت: این جنایت ها گاهی اوقات نه تنها به شکل قتل بلکه به شکل اسید پاشی و... نیز خود را نشان می دهند. بخش اصلی آن هم این است که قوانین ما پیشگیرنده نیست، فردی که در لحظه می خواهد دست به یک جنایت بزند، از آن مرد سی و چند ساله که این دختر را فریب می دهد تا پدرش که او را به قتل می رساند قوانین بازدارنده ای را پیش روی خود مشاهده نمی نماید.

وی اضافه نمود: در بسیاری از کشور های جهان مردی که با عاطفه یک بچه بازی می نماید و ذهنش را مورد تعرض قرار می دهد مجازات می گردد، گفت:، اما حالا این فرد در نهایت چند شلاق می خورد و پدری هم که دختر خود را به قتل می رساند در نهایت چند سال حبس خواهد شد. در حالی که قوانین باید به گونه ای بازدارنده باشد که فرد آن لحظه که به آن فکر می نماید بداند که مجازات سنگینی در انتظارش است.

این جامعه شناس به موضوع فرار دخترک نیز اشاره نمود و گفت که این دسته از فرار ها اصولا حاصل بی محبتی، بی مهری، نادیده دریافت احتیاج های کودک و نوجوان است. البته طبق معمول به جای برخورد با علت اصلی که همان مرد سی و چند ساله است که قطعا این دختر را فریب داده، با این دختر برخورد شد، متاسفانه در بیشتر موارد زنان قربانی این اتفاقات هستند.

حریرچی با بیان اینکه آمار دقیقی از این اتفاقات در دست نیست، چون بخاطر واژه هایی به اسم آبرو و آبروریزی علنی نمی گردد، اضافه نمود: آبرو سد راه آمار ها برای آنالیز و اصلاح این اقدامات در جامعه شده است که به ضرر زنان در جامعه است. اگر بخواهیم قوانینی را اصطلاح کنیم به آمار و ارقام احتیاج داریم درحالی که دسترسی دقیقی به این آمار وجود ندارد.

این جامعه شناس تاکید نمود: نباید از قتل رومینا سوء استفاده گردد چرا که بعضی به دنبال آن هستند که بگویند اگر کودک ها ازدواج می کردند این قتل ها رخ نمی داد، در حالی که این حرف پوچ است. از طرف دیگر یک موجی وجود دارد که بیان می نماید که این دختر عاشق شده است و حرف عشق را به میان می آورد، در حالی که این بازی با لغت عشق است. جمله ای که دختری عاشق شده و با معشوقش فرار نموده بسیار نامناسب است چرا که تنها لغتی که برای این مرد به اصطلاح معشوق به فکر می رسد مردی با ذهن هرزه است.

وی با تاکید بر اینکه این دختر از دو جهت قربانی شده است، گفت: این کودک به حدی از رشد عاطفی و حتی جسمی برای برقراری روابط جنسی نرسیده بوده بنابراین نمی توانسته ازدواج کند چرا که با مسائل زیادی روبرو می شده است. این روشنفکر مآبی که گفته می گردد این اتفاق حاصل عشق بوده، موجب دادن بهانه به دست بعضی افراد برای مطرح کردن کودک همسری است در حالی که این اتفاق نیز تعرض محض است. در این مورد و بسیاری از موارد مشابه دختری در خانه ای زندگی می نموده که عواطف کافی دریافت نمی نموده، در همین حین متاسفانه سر راهش هم مردی با ذهن هرزه قرار می گیرد و پس از آن قربانی قتل های ناموسی می گردد.

وی این دختر 14 ساله را قربانی دو دیدگاه دانست؛ دیدگاه های سنتی و همچنین دیدگاه های مدرنیته که از این اتفاق برداشت های عاطفی می نمایند.

حریرچی در انتها با تاکید بر اینکه نباید برای یک دختر 14 ساله عاشق شدن را به کار برد، گفت: باید دید که این مسئله از کجا نشات گرفته است. اگر قانون اجازه می داد که خانواده از این پسر شکایت کند شاید کار به قتل کشیده نمی شد و بعضی مرد ها هم به خود اجازه نمی دادند که با عواطف بچه ها بازی نمایند. در کشور های دیگر هر نوع ارتباطی با دختران زیر 15 سال که به نوعی سوء استفاده باشد جرم بزرگی محسوب می گردد، اگر به آن ها تعدی یا تجاوز شده باشد هم حبس ابد یا اعدام را در پی خواهد داشت.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9568

به "فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی رومینا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی رومینا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید